آذربایجان قول داده است “جنگ تا آخر” را بجنگد و جنگ برای قره باغ کوهستانی آغاز شود آسیا


رئیس جمهور الهام علی اف گفت که کشورش آماده است در صورت عدم موفقیت در مذاکرات ، تمام ابزارهای بازیافت سرزمین تحت کنترل ارمنیان را از بین ببرد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان گفته است اگر مذاکرات منجر به توافق بین نیروهای ارمنی قومی برای خروج از قره باغ و هفت منطقه اطراف نشود ، نیروهای کشورش “تا پایان” پیش خواهند رفت.

علی اف در دیدار با مولوت چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان ، همچنین اظهار داشت که ارمنستان “دلیلی” برای درخواست کمک نظامی روسیه در درگیری ها ندارد.

این درگیری ها نفوذ فزاینده ترکیه ، متحد آذربایجان را در منطقه شوروی سابق که روسیه آن را حوزه نفوذ خود می داند ، برجسته کرده است. روسیه همچنین با ارمنستان اتحاد امنیتی دارد.

نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان از مسکو خواسته است تا سطح حمایتی را که از مسکو انتظار دارد بیان کند.

در پاسخ ، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه گفت كه اگر درگیری به “قلمرو ارمنستان” – سرزمینی كه خارج از منطقه درگیری فعلی است ، سرایت كند “همه كمكهای لازم” را ارائه می دهد.

به نقل از خبرگزاری دولتی آزرتاک ، علی اف گفت که او می خواهد از طریق گفتگوهایی که منجر به عقب نشینی نیروهای ارمنی قومی شود ، منازعه را حل کند.

وی گفت: “در غیر این صورت ، ما به هر طریق برای بازگرداندن تمامیت ارضی خود ادامه خواهیم داد و … تا پایان پیش خواهیم رفت.”

اظهارات وی در حالی بود که جنگ برای منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی یکشنبه وارد ششمین هفته خود شد و یکدیگر را مسئول حملات جدید دانست.

نمایندگان قره باغ کوهستانی آذربایجان را به هدف قرار دادن شهر مارتونی با هواپیماهای نظامی و چندین منطقه دیگر با حمله موشکی در شب متهم کرده اند. آنها گفتند که نیروهای آذربایجانی در صبحگاهها شهرکهای غیرنظامی در منطقه را بمباران کردند.

وزارت دفاع آذربایجان نیز به نوبه خود ادعای هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی را رد کرد و نیروهای ارمنی را به شلیک به مواضع ارتش آذربایجان در مرزهای دولتی ارمنستان و آذربایجان متهم کرد. این وزارتخانه همچنین گفت که نیروهای ارمنی شهرک سازی در مناطق ترتر و آژابدی را گلوله باران می کنند.

نفوذ خارجی

قره باغ کوهستانی در آذربایجان است اما از زمان پایان جنگ در 1994 تحت کنترل نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است. آخرین شیوع درگیری ها از 27 سپتامبر آغاز شد و صدها – اگر نه هزاران نفر – کشته برجای گذاشت. بدترین تشدید دهه ها درگیری بین دو کشور شوروی سابق بیش از 25 سال است.

به گفته مقامات قره باغ ، یک هزار و 166 نفر از نیروهای آنها و 45 غیرنظامی کشته شده اند. مقامات آذربایجانی تلفات نظامی خود را اعلام نکرده اند ، اما می گویند که در این جنگ حداقل 91 غیرنظامی کشته و 400 نفر زخمی شده اند.ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه گفت که طبق گفته مسکو ، تعداد واقعی کشته ها به طور قابل توجهی بیشتر از 5000 نفر است. .

پیشرفت آذربایجان در میدان جنگ از ابتدای جنگ انگیزه آن را برای انعقاد قرارداد صلح پایدار کاهش داده و تلاشهای بین المللی را برای انعقاد آتش بس پیچیده کرده است. سه آتش بس نتوانست برگزار شود.

در تلاش اخیر برای کاهش تنش ها ، وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه در ژنو برای یک روز گفتگوهای سازمان یافته توسط روسیه ، ایالات متحده و فرانسه ، روسای مشترک گروه موسوم به مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا ، که در تلاش است برای درگیری درگیری.

مذاکرات با دو طرف به پایان رسید که “آنها غیرنظامیان عمدی یا اهداف غیر نظامی را مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی هدف قرار نخواهند داد” ، اما توافق نامه به سرعت با گزارش های مربوط به گلوله باران شهرک های غیرنظامی به چالش کشیده شد.

نیروهای آذربایجانی با تکیه بر حملات با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های دور برد از ترکیه ، کنترل مناطق متعددی در حومه قره باغ کوهستان را دوباره بدست آورده و حملات خود را از جنوب عقب انداختند.

روز پنجشنبه ، رهبر قره باغ گفت که نیروهای آذربایجانی 5 کیلومتر (3 مایل) از شهر واقع در استراتژیک شوشی ، جنوب پایتخت ، استپاناکرت ، در جاده اصلی اتصال قره باغ به ارمنستان پیشروی کرده اند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>