آزادی مطبوعات ، نگرانی از آزادی های مدنی در رابطه با لایحه امنیت فرانسه فرانسه


پاریس، فرانسه – روزنامه نگاران و فعالان در مورد لایحه جدید دولت فرانسه با هدف معرفی قانونی به اصطلاح “امنیت جهانی” ابراز نگرانی کرده اند که طبق آن در نهایت می توان آزادی های مدنی و آزادی مطبوعات را به خطر انداخت.

تحت قانون معرفی شده توسط اعضای پارلمان از حاکم لا Republique از En مارکه (LREM) حزب رئیس جمهور امانوئل ماکرون، به اشتراک گذاری تصاویر از پلیس وظیفه “با هدف آسیب رساندن به سلامت جسمی یا روانی خود را” مجازات خواهد شد تا به یک سال زندان و حداکثر جریمه 45000 یورو (53360 دلار).

اقدامات دیگر پیشنهادی شامل اجازه دادن به پلیس برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به دوربین و دسترسی راحت تر به تصاویر دوربین مدار بسته است.

به گفته جرالد دارمنین ، وزیر کشور ، در رابطه با حملات اخیر به پلیس فرانسه ، هدف از این لایحه ، که این هفته در شورای ملی در حال بحث و بررسی است ، “حمایت از کسانی است که از ما دفاع می کنند” به عنوان مثال ماه گذشته ، حدود 40 نفر تلاش کردند تا به یک ایستگاه پلیس در حومه پاریس ، شامپینی سور مارن حمله کنند.

اما ائتلاف گسترده ای از منتقدان در فرانسه هشدار داده است كه این اقدامات می تواند آزادی مطبوعات ، حق آگاهی مردم و تلاش های فزاینده برای پایان دادن به خشونت های تحت فشار پلیس را تضعیف كند.

به عنوان مثال ، در ژانویه ، فیلم شاهدان به عنوان مدرک اصلی در پرونده سدریک چوویات ، راننده تحویل 42 ساله الجزایری تبار که در ماه ژانویه جان خود را از دست داد ، پس از اینکه مأموران با وجود گفتن “من خفه می شوم” ، او را به زمین میخکوب کردند ، درگذشت. بار؛ سه افسر پلیس بعداً به قتل قتل متهم شدند.

توماس هوخمان ، استاد حقوق عمومی در دانشگاه پاریس در نانتره ، به الجزیره گفت: “این یک نقض جدی آزادی بیان است. بی میلی زیادی وجود خواهد داشت [for the public and journalists] برای توزیع تصویر و یا حتی ثبت. “

لوموند در یك سرمقاله گفت كه این لایحه روابط “بین شهروندان و پلیس” “مسمومیت بیشتر” را به خطر می اندازد. L’Humanité گفت این “استبدادی و به طور كلی كشتار” بود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای انتقاد از “مشکلات بیشمار” این لایحه مداخله کرده و از سیاستمداران فرانسوی خواسته است از آن حمایت نکنند.

کلر هدون ، مدافع حقوق بشر در فرانسه – یک نهاد اداری مستقل اما منصوب رئیس جمهور – در بیانیه ای گفت که این قانون “خطرات قابل توجهی از نقض چندین حقوق اساسی ، به ویژه حق حریم خصوصی و آزادی اطلاعات” را به همراه دارد. .

دهها سازمان رسانه ای ، از جمله گزارشگران بدون مرز ، از دارمانین خواسته اند بندهایی را در قانون پیشنهادی حذف کند که احتمالاً “آزادی اطلاعات را تضعیف می کند”.

کریس مایانت ، رئیس شعبه اتحادیه ملی روزنامه نگاران در فرانسه ، گفت: “این یکی از خطرناک ترین قوانین مربوط به آزادی مطبوعات است که تاکنون در یک دموکراسی بزرگ ارائه شده است.”

درگیری هایی که روز سه شنبه در پاریس آغاز شد ، هنگامی که پلیس در اعتراض به این لایحه به خیابانها آمد ، گاز اشک آور شلیک کرد و با استفاده از آن آبپاش مستقر کرد ، در حالی که تظاهرات در رن ، لیون ، تولوز ، بوردو و گرنوبل گزارش شد.

این گزارش ها تحت الشعاع گزارش های دیگری از خشونت پلیس و تجاوز به روزنامه نگاران قرار گرفتند.

“یک پلیس من را از کاپوت گرفت ، مرا از پاهایم بیرون کشید و من را کشید … من را خفه کرد زیرا یقه ام به دور گردنم محکم بود. اصلاً نمی توانستم نفس بکشم. “

وی افزود: “من معتقدم آنها از زور بیش از حد استفاده كردند و بی تناسب عمل كردند ، زیرا من به هیچ وجه با اوضاع مخالف نبودم.”

کلمنت لانوت ، یک روزنامه نگار مستقل ویدئویی که اخبار اعتراضات را پوشش می داد ، گفت که یک افسر پلیس “تهدید به دستگیری وی در صورت عدم ترک منطقه” کرد ، اگرچه ظاهراً کارت چاپ ، نوار و دوربین را به همراه داشت.

ادعای خشونت پلیس در فرانسه از زمان اعتراضات “جلیقه های زرد” در سال 2018 به طور فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته است. شورای اروپا سال گذشته پس از شاهد ، از مقامات فرانسه خواست “احترام بیشتری به حقوق بشر نشان دهند” جدی بودن صدمات وارده توسط نیروهای پلیس ، و پارلمان اروپا “مداخله خشن و نامتناسب مقامات دولتی در جریان اعتراضات” را محکوم کرد.

در زمان انتشار ، وزارت کشور به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخ نداده است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>