آسیب به سد تحت اشغال روسیه، جامعه جزیره اوکراین را سیل کرد | اخبار جنگ روسیه و اوکراین


بالا آمدن آب در ابتدا هم برای جامعه کوچک ساکن در جزایر در مخزن جنوبی کاخوفکا و هم برای همه کسانی که می ترسیدند سطح پایین آن خطر فروپاشی نیروگاه هسته ای نزدیک تحت اشغال روسیه را داشته باشد، آرامش بخش بود.

بر اساس داده های Theia، یک سازمان تجزیه و تحلیل جغرافیایی فرانسوی، از اواسط فوریه، سطح آب این مخزن به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای توسط آسوشیتدپرس نشان داد که آب از قبل به قدری بالا آمده بود که در حال شستشوی بالای سد آسیب دیده تحت اشغال روسیه در پایین دست بود.

امواج ابتدا ساحل طبیعی را پوشانده و سپس علف های مرداب را زیر آب فرو بردند. سپس به باغ لیودمیلا کولاچوک و سپس به اتاق مهمان ایگور مدیونوف آمدند. گرازها به مناطق مرتفع فرار کردند و پرندگان آبزی جایگزین آنها شدند. چهار سگ مدیونوف یک تکه علف در حال کوچک شدن برای راه رفتن دارند، و کولاچوک غذا را روی میز پیک نیکی که در تاریکی در میان انبوه آب می‌پاشد سرو می‌کند.

اوکراین پنج سد از شش سد را در امتداد رودخانه دنیپر کنترل می کند که از مرز شمالی آن با بلاروس تا دریای سیاه امتداد دارد و برای تامین آب آشامیدنی و برق این کشور حیاتی است. آخرین سد که پایین‌ترین سد در منطقه خرسون است، توسط نیروهای روسیه کنترل می‌شود.

خانه‌های سیل‌زده در جزیره‌ای در مخزن رودخانه دنیپر در نزدیکی لیسوهیرکا، اوکراین دیده می‌شوند.
خانه های سیل زده در جزیره ای در مخزن کاخوفکا در رودخانه دنیپر [Evgeniy Maloletka/AP Photo]

دیوید هلمز، هواشناس بازنشسته که سطح مخازن را در طول جنگ زیر نظر داشت، گفت: تمام ذوب برف ها و رواناب های اوکراین در روزهای بارانی بهاری در اینجا در مخزن کاخوفکا جمع می شود. نیروهای روسی در نوامبر گذشته در جریان ضدحمله اوکراین قفل های سد نوا کاخوفکا را منفجر کردند، اگرچه در نهایت کنترل آن قسمت از منطقه خرسون را حفظ کردند.

مطالب جدید  وارث تاج و تخت سعودی از طریق واتس اپ احضار دادگاه را ارائه داد عربستان سعودی

اکنون، عمدا یا از روی غفلت، دروازه ها بسته می مانند.

سدهای رودخانه ای به عنوان سیستم عمل می کنند. هلمز گفت، ایده مدیریت جریان برای اطمینان از سطوح ثابت آب است که هم کشتی ها را در آب و هم ساختمان ها را در خشکی نگه می دارد. این کار به صورت مکانیکی با ترکیبی از قفل ها، توربین ها و قفل ها انجام می شود – و ارتباط دائمی بین اپراتورهای هر سد انجام می شود.

با بسته شدن دریچه ها، آب از بالای سد بالا می رود، اما نه به سرعت جریان آب به سمت پایین دنیپر. بنابراین هیچ آرامشی برای تعداد انگشت شماری از مردم باقی مانده در جزایر دیده نمی شود. جامعه کوچک عمدتاً از خانه های دوم تشکیل شده است، اما با شروع جنگ، زیرا مردم در انزوای آن به دنبال امنیت هستند، دائمی تر می شوند.

تماس آنها با جهان خارج اکنون محدود به تحویل چند غذا در هفته از قایق های پلیس اوکراین است، زیرا این مخزن برای هر کشتی غیر رسمی برای محافظت در برابر خرابکاری حوضه که حدود 40 درصد آب آشامیدنی اوکراین را تامین می کند، ممنوع است.

صدای شلیک توپ و موشک را می شنوند. آنها به شوخی تاریک می گویند که برای پوشاندن در زیرزمین به ماسک و غواصی نیاز دارند.

«اینجا پیاز، سیر، سبزیجات بود. هلو، زردآلو بود. همه چیز مرده است. «ابتدا گریه کردم. اما حالا می فهمم که اشک هایم کمکی نمی کند.»

لیودمیلا کولاچوک، 54 ساله، در سمت چپ، با خانواده اش در حیاط خانه اش که سیل آب شده است، شام می خورد.
لیودمیلا کولاچوک، 54 ساله، به همراه خانواده‌اش در حیاط سیل‌زده خانه‌شان رفتند. [Evgeniy Maloletka/AP Photo]

ماهی تنها چیزی است که در حال حاضر در جزیره فراوان است. او دو نفر را در حال شنا در آشپزخانه گرفتار کرد که سوپ سنتی گل گاوزبان را با قطعات مرغ تهیه می کرد که پلیس اوایل هفته تحویل داده بود.

مطالب جدید  ایالات متحده و چین توافق کردند که ارتباطات خود را در زمان ملاقات مقامات حفظ کنند | اخبار شی جین پینگ

“این جنگ است. بسیاری از مردم چیزهایی را در زندگی خود از دست می دهند. و سپس خدا را شکر می کنم که همه عزیزانم زنده هستند.” او گفت که پسرش یک سرباز در شهر باخموت در شرق، مرکز مبارزه با روسیه بود. او این را ندیده است و من نمی دانم چگونه آن را به او نشان دهم. میگه خدایا چند سال زحمت کشیدیم تا به این نتیجه برسیم؟

در اوایل فوریه، سطح آب آنقدر پایین بود که بسیاری در اوکراین و فراتر از آن از ذوب شدن نیروگاه هسته‌ای Zaporozhye تحت اشغال روسیه که سیستم‌های خنک‌کننده آن با آب از مخزن تغذیه می‌شود، بیم داشتند. باران های بهاری زود و سخت آمد و سپس با ذوب برف ترکیب شد.

هلمز گفت: «روس‌ها به طور فعال جریان آب را مدیریت و متعادل نمی‌کنند. او آن را با یک سطل با یک سوراخ کوچک مقایسه کرد که اکنون با شلنگ آتش نشانی پر می شود. در نهایت، آب از بالا “تقریباً به گونه ای که گویی کلید اضطراری زده شده است” به بیرون فوران می کند.

تصاویر ماهواره‌ای از 15 می نشان می‌دهد که آب در قفل‌های آسیب‌دیده سرازیر شده است، همانطور که هلمز توضیح داد.

همه اینها برای ایگور مدیونوف که حیاطش اکنون تکه کوچکی از چمن باتلاقی است نامرئی و در عین حال آشکار است. حتی همسایگانی که برای فرار از جنگ به جزیره آمده اند، تصمیم گرفته اند که چشم انداز موشک ها بر سیل های بی پایان ارجحیت دارد.

هلمز گفت که سطح آب احتمالاً در طول فصل خشک تابستان به آرامی کاهش می یابد. اما این آینده ای دور برای مدیونوف به نظر می رسد که کارش به عنوان راهنمای شکار با جنگ به پایان می رسد.

مطالب جدید  چین برای سومین روز در اطراف تایوان مانورهای آتش واقعی برگزار می کند | اخبار نظامی

او گفت: ما الان جایی برای رفتن نداریم. ما منتظر زمان بهتری برای بازیابی، تعمیر خواهیم بود. واقعاً دردناک است.»