آنچه ما اکنون از رهبری COP28 نیاز داریم | بحران آب و هوا

[ad_1]

بین رهبران ملی و رهبران جهانی تفاوت زیادی وجود دارد. اولی ها منافع ملی را به صحنه جهانی سوق می دهند و اغلب از لفاظی راه حل های جهانی استفاده می کنند. این دومی دارای چشم اندازی است که فراتر از منافع شخصی، چرخه های انتخاباتی یا حاشیه سود است تا بهترین را برای بشریت انجام دهد.

مقام ریاست کنفرانس احزاب (COP)، اجلاس سالانه آب و هوایی سازمان ملل متحد، خواستار یک رهبر جهانی است. کنفرانس امسال به ریاست سلطان الجابر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ابوظبی در امارات متحده عربی برگزار می شود.

سخت است که عمیقاً نسبت به این ایده که رئیس یک شرکت نفتی بتواند بیست و هشتمین اجلاس سران COP را به نتیجه ای هدایت کند که در سایه بحران آب و هوایی ویرانگر به آینده خود امیدوار باشد، تردید نداشته باشیم. به این دلیل که سوخت‌های فسیلی 75 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان را تشکیل می‌دهند و برای داشتن هر گونه امیدی، باید به استفاده از نفت، گاز و زغال‌سنگ به روشی سریع و منصفانه پایان دهیم.

متأسفانه، در حالی که تنها شش ماه تا آغاز COP28 در دبی باقی مانده است، الجابر انتظارات پایینی را برآورده می کند. در سخنرانی اوایل این ماه، او در مورد “حذف تدریجی انتشار سوخت های فسیلی” صحبت کرد – اشاره ای به استفاده از فناوری جذب و ذخیره کربن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی، به جای حذف تدریجی خود سوخت های فسیلی.

چنین رویکردی غیرواقعی و با توافق پاریس ناسازگار است. سازمان ملل به صراحت اعلام کرده است که جهان باید تا سال 2030 میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را 45 درصد کاهش دهد تا شانس باقی ماندن در زیر آستانه گرمایش 1.5 درجه سانتیگراد را داشته باشد. در حال حاضر، فن آوری جذب و ذخیره کربن بسیار گران است و به سادگی در مقیاس لازم برای ایجاد خراش در این هدف وجود ندارد. ما زمانی برای راه حل های افسانه ای که برای نجات صنعت نفت و گاز طراحی شده اند نداریم.

مطالب جدید  منع آمد و شد در لسوتو برای مقابله با جنایات اسلحه پس از قتل روزنامه نگار | اخبار جنایی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری در پروژه های جدید سوخت فسیلی را “جنون اخلاقی و اقتصادی” خواند. آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید اگر می‌خواهیم به اهداف خالص صفر برسیم، نمی‌توانیم بودجه جدیدی برای زغال‌سنگ، نفت یا گاز اختصاص دهیم. در عوض، ما به استقرار گسترده انرژی های تجدیدپذیر نیاز داریم. علم روشن است و هدف مشخص است، اما ما هنوز فاقد رهبری جهانی برای رسیدن به آن هستیم.

COP28 باید آن را تغییر دهد. برای مدت طولانی، اجلاس های آب و هوایی سازمان ملل دلیل اصلی بحران آب و هوا را نادیده گرفته اند. آنها دیگر توان پرداخت آن را ندارند. اجلاس امسال باید نشانه آغاز این انتقال سریع از سوخت های فسیلی به انرژی پاک باشد. برای انجام این کار، امارات متحده عربی باید توافقی را بین کشورهای جهان برای حذف تدریجی تمام سوخت های فسیلی تسهیل کند.

COP28 همچنین باید اطمینان حاصل کند که بودجه ای که به جنوب جهانی برای تأمین مالی این انتقال می رود به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. آفریقا در حال حاضر 39 درصد از پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر جهان را در اختیار دارد، اما تنها 2 درصد از سرمایه گذاری جهانی در این بخش را دریافت می کند.

COP28 همچنین باید پول واقعی را برای صندوق ضرر و زیان، که در COP27 مورد توافق قرار گرفت و با وجود رویدادهای ویرانگر فزاینده آب و هوایی که بر فقیرترین کشورها تأثیر می گذارد، خالی است، فراهم کند.

با این حال، بودجه از دست دادن و خسارت هرگز برای جبران هرج و مرج و تخریبی که بحران آب و هوا در صورت ادامه سوزاندن سوخت های فسیلی ایجاد می کند، کافی نخواهد بود.

مطالب جدید  مطالعات نشان می دهد کشورهای خاورمیانه با گرمای شدید مواجه هستند | اخبار بحران آب و هوا

به همین دلیل است که ما نمی توانیم یک ریاست COP داشته باشیم که منافع ملی یا شرکتی را بالاتر از منافع بشریت قرار دهد. الجابر با قبول این نقش، قول داد که نماینده همه ما باشد. اولویت آن باید مردم باشد – به ویژه افرادی که از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی رنج می برند – نه صنعت سوخت فسیلی.

در شرق آفریقا، بحران آب و هوا تأثیر مخربی دارد. سپتامبر گذشته به همراه یونیسف به تورکانا، کنیا رفتم تا کودکانی را که از سوء تغذیه حاد شدید رنج می برند، ملاقات کنم. در حال حاضر 20 میلیون نفر در این منطقه با گرسنگی مواجه هستند که عمدتاً به دلیل خشکسالی بی سابقه ای است که به گفته دانشمندان به دلیل تغییرات آب و هوایی 100 برابر بیشتر شده است.

در ترکانا، با پسری شش ساله در بیمارستانی آشنا شدم که بدترین موارد سوء تغذیه حاد در آن ارجاع داده می شود. مادربزرگ او نتوانست مراقبت های نجات دهنده ای را که نیاز داشت به موقع دریافت کند. متأسفانه در همان روز از دنیا رفت.

ما دیگر نمی توانیم از بحران آب و هوا جلوگیری کنیم، اما هر کسری از درجه گرم شدن بیشتر امواج گرما را شدیدتر، خشکسالی ها را طولانی تر و طوفان ها را قوی تر می کند. هر سالی که بدون تغییر سریع اقتصادهای ما از سوخت‌های فسیلی می‌گذرد، به این معنی است که بیشتر به دلیل بحران آب و هوا از دست می‌رود.

در ماه ژوئن، مذاکره کنندگان آب و هوای جهان در شهر بن آلمان برای ارزیابی پیشرفت به سوی COP28 ملاقات خواهند کرد. رئيس آن، الجابر، بايد با طرحي معتبر براي كربن زدايي به بن برود. این فرصت او برای نجات جان بی شماری خواهد بود، او نباید آن را از دست بدهد.

مطالب جدید  "غرب وحشی": ویدئوی جمهوری خواهان آینده هوش مصنوعی را در انتخابات ایالات متحده نشان می دهد | اخبار مربوط به جو بایدن

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.

[ad_2]