آیا دولت بایدن-هریس در مورد حقوق بشر در برابر مودی ایستادگی خواهد کرد؟ | هند


ساعاتی پس از انتصاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده ، نارندرا مودی نخست وزیر هند “پیروزی چشمگیر” رهبر دموکرات را تبریک گفت.

مودی همچنین با معاون رئیس جمهور بایدن ، كامالا هریس تماس گرفت و به معاون رئیس جمهور هندی یادآوری كرد كه وی از پدری جامائیكایی و مادری هندی متولد شده است ، كه هر دو به ایالات متحده مهاجرت كرده بودند.

مودی گفت: “موفقیت شما یک موفقیت بزرگ و افتخارآمیز است ، نه تنها برای تقلب های شما ، بلکه برای همه هندی آمریکایی ها.” “چیتی” یک کلمه تامیل به معنای خاله است و هریس در طول مبارزات انتخاباتی خود هنگام استفاده از معنای خانواده برای او استفاده می کرد.

پیروزی هریس باعث جشن گرفتن در زادگاه پدربزرگ مادری اش در ایالت جنوبی تامیل نادو شد.

استقبال سریع از رهبران جدید ایالات متحده در دهلی نو در حالی صورت گرفت که کارشناسان سیاست خارجی هند در مورد “تأیید” عمومی مودی از “دوست” خود ، دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ، در سپتامبر گذشته در جریان ولخرجی هودی مودی در ایالات متحده ، ابراز نگرانی کردند. شهر هوستون

هند از روابط مستحکم و رو به رشد با ایالات متحده برخوردار است ، در طول 10 سال گذشته 5 رئیس جمهور آمریکا (جمهوری خواه و دموکرات) از آسیای جنوبی بازدید کرده اند ، نکته ای که سخنگوی وزارت امور خارجه هند آنوراگ سریواستاوا برجسته کرد و در توئیتر خود نوشت: سطح این اتصال را حتی بیشتر نیز کرده اند. “

اما تحلیلگران بر این باورند که دولت بایدن-هریس از مسائل حقوق بشر و اوضاع در کشمیر تحت حاکمیت هند دور نخواهد شد.

دیبیش آناند ، استاد امور بین الملل گفت: “برخلاف ترامپ ، که هیچ علاقه ای به حقوق بشر در هیچ جایی ندارد ، تیم بایدن-هریس احتمالاً مسائل حقوق بشر ، حقوق اقلیت ها و له شدن آزادی ها را در کشمیر و جاهای دیگر مطرح می کند.” روابط در دانشگاه وست مینستر لندن و نویسنده ملی گرایی هندو در هند و سیاست ترس.

وی گفت: “یا هند بدون توجه به گفته های ایالات متحده به تجربه رو به زوال حقوق بشر خود ادامه خواهد داد ، یا می خواهد از طریق تغییر مواد آرایشی چهره خود را بهبود بخشد.”

“حمایت از حقوق و آزادی های مدنی”

با توجه به وعده وی مبنی بر اینكه دولت وی “نقش و صدای آمریكا را به عنوان یك مدافع جهانی حقوق بشر بازیابی خواهد كرد” ، انتخاب بیدن امیدها را برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های مدنی نه تنها در ایالات متحده بلكه در سراسر جهان افزایش داده است. “

آکار پاتل ، رهبر پیشین عفو ​​عمومی ، گفت: “پیروزی بایدن در پشت یک حزب دموکرات بود که به شدت از حقوق بشر در ایالات متحده حمایت می کند و بسیاری از افرادی که اکنون در این حزب ستاره های طلوع می کنند به وضعیت حقوق بشر در هند علاقه مند هستند.” بین المللی در هند.

تحلیلگران می گویند دولت بایدن-هریس از حقوق بشر و اوضاع در کشمیر تحت حاکمیت هند چشم پوشی نخواهد کرد [File: Andrew Harnik/Pool/Reuters]

“اگر مردم تصور می كنند كه فقط بعضی از اظهارات هنگام مخالفت كسی است ، آنها اشتباه می كنند. این دولت تفاوتی ایجاد می کند. “

از زمان انتخاب مجدد وی در ماه مه 2019 ، دولت مودی تعدادی از سیاست ها را هدف قرار داده است که جامعه مسلمان هند را هدف قرار می دهد ، که – با تقریبا 14 درصد از جمعیت 1.3 میلیارد نفری این کشور – بزرگترین اقلیت است.

در ماه اوت گذشته ، دولت مودی وضعیت نیمه خودمختار کشمیر تحت حاکمیت هند را با تضمین قانون اساسی لغو کرد. چند ماه بعد ، وی یک قانون بحث برانگیز درباره شهروندی را تصویب کرد که به گفته منتقدان ، تبعیض آمیز علیه مسلمانان است.

تحت نظارت مودی ، جنایات نفرت انگیز علیه اقلیت ها افزایش یافت ، به طوری که ده ها مسلمان توسط اوباش های راست افراطی هندو لینچ شدند. چندین فعال ، روزنامه نگار و دانشجو که از سیاست های دولت وی انتقاد می کنند ، تحت قوانین سخت گیرانه زندانی شده اند. در ماه سپتامبر ، سازمان عفو ​​بین الملل هند مجبور شد عملیات خود را در این کشور با فشار قانونی ببندد ، که به گفته آژانس اجرای قانون “به نظر می رسد انجماد مخالفان است”.

بایدن در برنامه خود برای جوامع مسلمان آمریکایی ، قانون شهروندی دولت ملی گرای هندو را محکوم کرد و گفت که از اجرای و پیامدهای ثبت ملی شهروندان (NRC) در آسام ، جایی که تقریباً 2 میلیون نفر عملاً غیر شهروند اعلام شدند ، ناامید است. .

بایدن گفت: “این اقدامات مغایر با سنت دیرینه کشور در سکولاریسم و ​​حفظ دموکراسی چند قومی و چند مذهبی است.”

بایدن در مورد وضعیت کشمیر تحت حاکمیت هند گفت که دولت هند باید تمام اقدامات لازم را برای “احیای حقوق همه کشمیری ها” انجام دهد.

موقعیت در کشمیر

هریس که به عنوان اولین زنی که به عنوان معاون رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد به تاریخ پیوست ، موضع قاطع تری در مورد کشمیر گرفت.

هریس در اکتبر گذشته به عنوان کاندیدای انتخابات دموکراتیک گفت: “ما باید به کشمیری یادآوری کنیم که آنها در جهان تنها نیستند.” “در صورت نیاز شرایط به مداخله وجود دارد.”

هریس همچنین از وزیر امور خارجه هند ، Subhrahnyanam Jayshankar ، که در دیدار از واشنگتن از پرامیلا جایاپال ، نماینده کنگره هند و آمریکا خودداری کرد ، یک استثنا قائل شد.

جایشانکار از قطعنامه کنگره در مورد کشمیر که نماینده جایاپال زودتر به آن منتقل شده بود ناامید شد.

“این اشتباه است که هر دولت خارجی بگوید چه کنگره هایی حق دارند در جلسات Capitol Hill شرکت کنند. من باRepJayapal متوقف می شوم. “

کوگلمن ، از مرکز ویلسون ، می گوید ، اپتیک تایید صریح مودی از ترامپ اکنون با توجه به پیروزی بایدن ، به خصوص بد به نظر می رسد. [File: Jonathan Ernst/Reuters]

در ماه فوریه ، در حالی که ترامپ در دهلی نو بود ، شورش های ضد مسلمان آغاز شد. او علیه شورش ها ، که توسط برنی سندرز مورد انتقاد قرار گرفت ، بیانیه ای ارائه نکرد و سپس خواستار نامزدی حزب دموکرات شد.

“بیش از 200 میلیون مسلمان هند را خانه خود می دانند. خشونت گسترده ضد مسلمان حداقل 27 کشته و بسیاری دیگر زخمی کرده است. ترامپ در پاسخ گفت: “این به هند بستگی دارد.” این شکست رهبری حقوق بشر است. “

میرا شنکار سفیر پیشین هند در ایالات متحده به الجزیره گفت که هر دولت در چارچوب گسترده روابط به موضوعات مختلف اولویت می دهد.

شانکار گفت: “ممکن است که دولت بایدن-هریس تأکید بیشتری بر آزادی های دموکراتیک و حقوق بشر داشته باشد.”

با این حال ، وی انتظار ندارد که “محبوب ترین” این مسائل در روابط هند و آمریکا باشد ، که به گفته او “با همگرایی منافع استراتژیک و امنیتی پیش خواهد رفت”.

هاپیمون جیکوب ، دانشیار مطالعات بین الملل در دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی نو ، معتقد است که دولت بایدن در هند و کشمیر از سیاست حقوق بشر فعال تری برخوردار خواهد بود ، اما فکر نمی کند در این باره علنی شوند.

“من فکر می کنم اگر نگرانی هایی در ایالات متحده وجود داشته باشد ، به نوعی بدون سر و صدا زیاد به هند تحویل داده می شوند. وی گفت: “من فکر نمی کنم آمریکایی ها به هر قیمتی دولت هند را تحقیر کنند زیرا آنها به بازی طولانی مدت نگاه می کنند.”

روابط دو طرفه

با وجود ترجیح دولت مودی به ترامپ در انتخابات ، تحلیلگران می گویند این کشورها همکاری نزدیک و تقویت روابط خواهند داشت.

“با توجه به پیروزی بایدن ، اپتیک های تایید آشکار مودی از ترامپ اکنون به خصوص بد به نظر می رسند. اما روابط (هند و آمریكا) واقعاً دوجانبه است و مهم نیست كه چه كس یا چه طرفی كاخ سفید را اشغال كند. »گفت: مایكل كوگلمن ، معاون برنامه آسیایی در مركز ویلسون در آمریكا.

کوگلمن افزود که اگرچه انتظار می رود دولت جدید بر تاریخ حقوق بشر هند تمرکز کند ، “منافع سرد و سخت در آخر روز مهمترین است.”

وی گفت: “بایدن هند را به عنوان یك شریك اصلی در تلاشهای واشنگتن برای دفع چین بسیار مهم خواهد دید و نمی خواهد با گفتن بیش از حد در مورد حقوق بشر ، به ویژه در كشمیر ، در خطر مخالفت با هند باشد.”

بایدن گفت که مصمم است که روابط آمریکا و هند را تقویت کند.

بایدن در ماه اکتبر در هندوستان نوشت: “ایالات متحده و هند در برابر تروریسم به هر شکل با هم خواهند ایستاد و با هم همکاری می کنند تا منطقه ای از صلح و ثبات را گسترش دهند که در آن نه چین و نه هیچ کشور دیگری همسایگان خود را تهدید نمی کند.” .

ایالات متحده در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری هند با تقریباً 90 میلیارد دلار تجارت سالانه دو جانبه است. از سال 2007 ، هند سلاح های آمریکایی به ارزش 22 میلیارد دلار خریداری کرده است.

پیروزی هریس باعث جشن گرفتن در زادگاه پدربزرگش ، تامیل نادو شد [File: Aijaz Rahi/AP Photo]

دو کشور طی چهار سال حکومت ترامپ سه توافق مهم را امضا کردند ، توافق نامه چند روز قبل از انتخابات آمریکا امضا شد.

حزب حاکم هند ، بهاراتیا جاناتا ، معتقد است که مسئله کشمیر و قانون شهروندی موضوعات داخلی هستند که تاثیری در روابط آمریکا و هند نخواهند داشت.

“تحت رهبری مودی ، ما از نظر روابط بهتر با ایالات متحده پیشرفت چشمگیری داشته ایم. سطح اعتماد آمریکا به هند افزایش یافته است. سید ظفر اسلام سخنگوی BJP گفت: “خواه یک رئیس جمهور دموکرات یا یک جمهوریخواه در ایالات متحده در قدرت باشد ، روابط بین ایالات متحده و هند همچنان بهبود می یابد.”

اما جیکوب معتقد است که با تغییر دولت در ایالات متحده ، هر فرصتی برای تغییر سیاست حقوق بشر در دهلی نو وجود دارد.

“دولت مودی می داند که دموکراتها یک سیاست فعال حقوق بشر دارند و ما می توانیم شاهد تغییر چشمگیری در سیاست حقوق بشر به طور کلی و مسئله کشمیر باشیم. [in particular]،” او گفت.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>