اتیوپی برای “جنگ غیر منتظره” در منطقه شمال تیگر بسیج می شود اتیوپی


معاون رئیس ارتش می گوید نیروها در سراسر کشور جمع شده و به تیگره اعزام شده اند.

اتیوپی روز پنجشنبه برای جنگ در منطقه شمال Tigrei بسیج شد ، امیدهای بین المللی را برای جلوگیری از درگیری بین دولت نخست وزیر ابی احمد و جناح قدرتمند قومی که دهه ها بر ائتلاف حاکم حاکم است ، خرد کرد.

درگیری در Tigray پس از اینکه ابی به ملت گفت ارتش در این هفته در پاسخ به حمله مرگبار ادعا شده توسط دولت منطقه به یک پایگاه نظامی ، عملیات دیگری را انجام خواهد داد ، ادامه یافت.

روز پنجشنبه ، معاون ارشد ارتش گفت که کشور پس از تصویب اجلاس 6 ماهه وضعیت اضطراری به اتفاق آراop اتیوپی ، به رهبری اپوزیسیون جبهه آزادی بخش مردم ببر (TPLF) ، “وارد جنگ غیرمنتظره ای شد”.

“جنگ به مرکز نخواهد آمد ، در آنجا پایان خواهد یافت [in Tigray]بیرانو جولا معاون رئیس ارتش در تلویزیون دولتی گفت ، افزود نیروها از سراسر کشور جمع می شوند و به Tigray فرستاده می شوند.

درست در همان زمان که دفتر ابی اولین حمله و خصومت روز چهارشنبه را اعلام کرد ، در Tigray ، ارتباطات همچنان مختل شد.

اخلال در ارتباطات تلاش برای تأیید گزارش دولت فدرال اتیوپی درباره وقایع را به چالش کشید.

به گفته یک منبع بشردوستانه ، از اوایل روز پنجشنبه صدای تیراندازی و تیراندازی در منطقه شنیده می شود و نزدیک به دوازده سرباز در یک کلینیک نزدیک مرز آمهارا تحت درمان قرار گرفته اند.

منبع دیگری به آسوشیتدپرس گفت كه مكله ، پایتخت تگره ، صبح روز پنجشنبه آرام به نظر می رسد ، اما درگیری در جای دیگری رخ داده است.

دبرتسیون گبرمیکل ، رئیس منطقه تیگره گفت که نیروهای این کشور طرحی را برای استفاده از توپخانه و سلاح مستقر در آنجا برای حمله به منطقه توسط نیروهای فدرال خنثی کرده اند.

“ما از توپخانه برای محافظت از دجله استفاده خواهیم کرد. ما از آنها استفاده خواهیم کرد تا حمله را از هر جهت نابود کنیم. “او به تلویزیون Tigray گفت.

تشدید تنش

نیروهای فدرال و نیروهای منطقه ای پس از دستور ابی برای پاسخ به حمله ادعایی TPLF به نیروهای دولتی در منطقه ، روز چهارشنبه در Tigrea درگیر شدند.

TPLF برای دهه ها نیروی سیاسی غالب در ائتلاف چند قومی حاکم در اتیوپی بوده است ، اما پس از روی کار آمدن ابی ، یکی از اعضای گروه قومی اورومو ، دو سال پیش و ائتلاف را به یک حزب سازماندهی مجدد کرد.

کشورهای منطقه می ترسند که این بحران به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود به رهبری ابی ، که برنده جایزه صلح نوبل 2019 شد تا به یک دهه درگیری با اریتره همسایه پایان دهد اما مجبور شد با شیوع ناآرامی های قومی مبارزه کند.

تنش ها با TPLF از سپتامبر ، زمانی که Tigrei بر خلاف دولت فدرال ، که رأی را “غیرقانونی” خواند ، برگزار کرد ، افزایش یافته است.

منابع می گویند که در پشت صحنه تلاش می شود تا مذاکرات مورد حمایت اتحادیه آفریقا تقویت شود. اما مقامات آدیس آبابا با ابتکار عمل مخالفت کرده و آنها اصرار دارند که باید تهدیدهای ناشی از TPLF را برطرف کنند.

ردوآن حسین ، سخنگوی گروه ویژه تازه تأسیس اورژانس ، روز چهارشنبه به رویترز گفت که گزینه مذاکره “هنوز روی میز نیست”.

حسین همچنین به خبرنگاران گفت که درگیری دولت فدرال با “یک گروه کوچک از محافل TPLF که می خواهند اتیوپی را بی ثبات کنند” بود و دولت باید همه تلاش خود را برای “آزاد کردن مردم Tigrayan” انجام دهد.

یک دیپلمات به رویترز گفت که ده ها نفر از نیروهای فدرال در روز اول جنگ کشته شده اند. از TPLF گزارشی از تلفات گزارش نشده است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>