اتیوپی می گوید شهر Tigrayan Adigrat را فتح کرده است اتیوپی


تکذیب آدیس آبابا در گفتگوهای صلح ساعاتی پس از تعیین نمایندگان ویژه اتحادیه آفریقا برای کمک به میانجیگری در بحران جاری صورت می گیرد.

اتیوپی روز شنبه گفت که نیروهایش در حمله به مکه پایتخت شمال Tigrean شهر دیگری را تصرف کردند و تلاش های اتحادیه آفریقا را برای میانجیگری درگیری رد کردند.

دولت گفته است كه به زودی پس از تصرف شهرهای اطراف خود به مكل می رسد كه آخرین آن آدیگرات ، دومین شهر بزرگ تیگره ، حدود 116 كیلومتری شمال پایتخت است.

هیچ واکنش فوری از شورشیان جبهه مردمی برای آزادی Tigrei (TPLF) ، که قول “جهنم” برای پیشروی نیروهای فدرال را داده بود ، وجود نداشت. TPLF روز جمعه گفت که نیروهایش در جبهه های جنوبی و شمالی در حال پیشرفت هستند.

در بیانیه دولت فدرال روز جمعه گفته شد که نیروهای اتیوپی شهرهای آکسوم و آدوا را تصرف کرده اند.

تأیید ادعاهای همه طرفها دشوار است ، زیرا خطوط تلفن و اینترنت از ابتدای درگیری در 4 نوامبر قطع شده و رسانه ها تا حد زیادی ممنوع است.

تنها چند ساعت پس از انتصاب سه رئیس جمهور آفریقا برای کمک به میانجیگری در بحران دو هفته ای ، اتیوپی تکذیب کرد که گفتگوها در مورد درگیری های رو به رشد در Tigrei در پیش است.

دولت آدیس آبابا گفته است ، نیروهای اتیوپی علی رغم مقاومت نیروهای منطقه ای ، که از بولدوزرها برای شخم زدن جاده ها و مقاومت در برابر آنها استفاده کرده اند ، در حال تصرف شهرها و پیشروی در مکل هستند.

اشاره ای به این ویرانی در تصاویر ماهواره ای که توسط شرکت تجاری تجاری Maxar Technologies در اختیار رویترز قرار گرفته است ، قابل مشاهده است. تصاویر نشان می دهد که ساختمانهای تخریب شده در جاده اصلی شهر دانشا ، جایی که درگیری آغاز شده است ، به صف شده اند.

اعضای نیروهای دفاع ملی اتیوپی برای استقرار در نزدیکی مرز Tigray آماده می شوند [File: Tiksa Negeri/Reuters]

بحران بشردوستانه

صدها ، احتمالاً هزاران نفر کشته شده اند ، بیش از 30،000 پناهنده به سودان فرار کرده اند ، و نیروهای Tigrayan با موشک به منطقه آمهارا در اتیوپی و اریتره همسایه شلیک کرده اند.

در AC انتصاب رؤسای جمهور سابق خواکیم Kisano موزامبیک، الن جانسون سرلیف از لیبریا و Kgalema Motlante آفریقای جنوبی به عنوان فرستاده ویژه اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: “وظیفه اصلی فرستادگان ویژه درگیر کردن همه طرفین درگیری با هدف پایان دادن به خصومت ها ، ایجاد شرایط برای گفتگوی ملی فراگیر برای حل همه مواردی است كه منجر به درگیری شده و بازگرداندن صلح و ثبات در اتیوپی است.” بیانیه.

دولت اتیوپی بارها گفته است كه با TPLF ، كه آن را دولت شورشی می داند ، مذاكره نخواهد كرد و گفت: دولت می گوید این یك حمله غافلگیرانه از سوی این گروه است كه گفته می شود نیروهای فدرال را در دانشا انجام داده و درگیری را برانگیخته است.

روز شنبه یک کارگروه دولت درباره تیگره گفت: “اخباری که در مورد سفر فرستادگان به اتیوپی برای میانجیگری بین دولت فدرال و عنصر جنایی TPLF منتشر می شود ، کذب است.”

200000 پناهنده

روز جمعه ، آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران گفت که اتیوپی علاقه ای به مداخله خارجی ندارد.

وی گفت: “تاکنون مقامات اتیوپی هیچ نوع مداخله خارجی را قبول نکرده اند.”

وی همچنین خواستار گشودن راهروهای بشردوستانه برای کمک به غیرنظامیانی بود که در منطقه تیگرای درگیر جنگ بودند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد که در حال برنامه ریزی برای حدود 200000 پناهنده است که به سودان همسایه فرار می کنند ، که از یک بحران اقتصادی شدید رنج می برد. طبق کمیسیون پناهندگان سودان ، اکنون میزبان حدود 36000 اتیوپیایی است که بسیاری از آنها در اردوگاه های ترانزیتی نزدیک مرز هستند.

بسیاری گفتند که زندگی متواضعانه ای را ترک کردند که کشاورزان فقط لباس به پشت داشتند تا از بمب گذاری شدید ، تیراندازی و حملات چاقو در Tigrei جلوگیری کنند. آنها گفتند که اعضای خانواده و بستگان رها شده اند ، سرنوشت آنها مشخص نیست.

TPLF در منطقه خود بسیار محبوب بوده و از سال 1991 بر سیاست های ملی سلطه داشته است ، در حالی که نخست وزیر ابی احمد در سال 2018 قدرت را به دست گرفت.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>