اتیوپی: هر دو طرف می گویند دستاوردهای نظامی شدید است اتیوپی


حدود 30،000 ببر با هشدار سازمان ملل متحد مبنی بر وقوع یک فاجعه انسانی به سودان گریخته اند.

رهبران منطقه شورشی Tigrei در اتیوپی از تسلیم شدن در برابر نیروهای فدرال در روز چهارشنبه خودداری کردند ، در عوض گفتند که آنها در جنگی پیروز می شوند که شکستگی های قومی را در این کشور بزرگتر کرده و شاخ آفریقا را بی ثبات می کند.

جبهه خلق برای آزادی تیگری (TPLF) اعلام کرد که “دشمن” را شکست می دهد و شهروندان آن “هرگز زانو نخواهند زد” – یک روز پس از حمله هوایی نیروهای دولتی فدرال به پایتخت منطقه مکهله و استقرار نیروهای زمینی به شهر.

دولت محلی در بیانیه ای درباره وضعیت جنگ اتیوپی و منطقه گسترده شاخ آفریقا گفت: “تیگرئی اکنون برای دشمنانش جهنم است.”

قطع ارتباطات در منطقه Tigray – جایی که نخست وزیر ابی احمد دستور عملیات نظامی علیه TPLF حاکم را صادر کرد – دستیابی به تصویری روشن از درگیری ها را دشوار کرده است.

رهبر دبیرستان Tigrian در بیانیه ای با استناد به نیروهای فدرال گفت: “ما در همه جبهه ها علیه نیروهایی که برای حمله به ما آمده اند ، خسارت سنگینی وارد می کنیم.” “من از همه مردم Tigrayan می خواهم که برای بیرون راندن مهاجمان به طور دسته جمعی بیرون بیایند.”

با این حال ، برهانو جولا ، رئیس ارتش در بیانیه ای گفت كه ارتش اتیوپی “در همه جبهه ها پیروز می شود” و نیروهای TPLF “در یأس” هستند.

“طرح TPLF برای قرار دادن اتیوپی در یک جنگ داخلی و از بین بردن آن شکست خورده است. او در حال حاضر در یک وضعیت ناامید به دلیل محاصره شده است. “

فشار بین المللی

پس از فرار دهها هزار غیرنظامی که در جنگ درگیر جنگ بودند ، از Tigrei به سودان همسایه فراخوانده شدند. سازمان ملل روز سه شنبه هشدار داد که “یک فاجعه انسانی در حال رخ دادن است”.

صدها نفر از هر دو طرف کشته شدند ، و جنگ ترس از درگیری گسترده تر را در شاخ آفریقا افزایش داد. این درگیری همچنین باعث اختلافات قومی در سایر نقاط اتیوپی ، دومین کشور بزرگ آفریقا با 115 میلیون نفر شده است.

برخی از حدود 30،000 ببر که به سودان فرار کرده اند می گویند شبه نظامیان از آمهارا ، یک کشور همسایه ، به دلیل قومیت خود به آنها حمله کرده اند و حملات هوایی دولت باعث کشته شدن غیرنظامیان شده است. دولت ابی این را انکار می کند.

در بیانیه گروه کاری خود در مورد بحران روز چهارشنبه آمده است: “دولت فدرال … با تأکید شدید ، ویژگی غلط این عملیات را دارای تعصبات قومی یا سایر موارد می داند.”

ایبی ، 44 ساله ، از بزرگترین گروه قومی ، اورومو است و یک رفیق نظامی سابق ببرها است. وی همچنین تا زمان روی کار آمدن در سال 2018 با آنها در دولت خدمت کرد.

ابی ، برنده جایزه صلح نوبل سال گذشته ، در تاریخ 4 نوامبر اعلام کرد که در حال پاسخگویی به حملات TPLF به اردوگاه های نظامی فدرال است.

این یک تشدید چشمگیر درگیری طولانی مدت او با TPLF بود ، سازمانی که تقریباً 30 سال قبل از روی کار آمدن ابی در سال 2018 بر سیاست های اتیوپی تسلط داشت.

ابی در برابر فشارهای بین المللی برای پایان دادن به خصومت مقاومت کرد. او می گوید که میانجیگری تنها زمانی اتفاق می افتد که TPLF خلع سلاح شود و رهبران آن دستگیر شوند.

“این یک پل منفجر نشده”

روز سه شنبه ، ابی اعلام کرد ، “فعالیتهای نهایی اجرای قانون در روزهای آینده انجام خواهد شد.”

دولت وی بعداً ادعا کرد که به سمت پایتخت منطقه ای مکه لشکر می کشد و شهر مهونی را در 125 کیلومتری جنوب بازداشت می کند. وی همچنین TPLF را به نابودی چهار پل منتهی به مکل در تلاش برای نگه داشتن نیروهای فدرال متهم کرد.

گبرمیهائل – رئیس جمهور تیگریان در نظرسنجی هایی که توسط اتیوپی شناخته نشده است – به رویترز گفت که نیروهایش عقب نشینی کرده اند ، اما تخریب پل ها را انکار کرده است.

وی نوشت: “ما خط دفاعی خود را منتقل کردیم و در نتیجه آنها در بعضی از شهرهای جنوب تیگر به سرانجام رسیدند.” “این یک پل منفجر نشده است.”

وزیر دفاع کنیا یدتا روز سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی DW آلمان گفت که درگیری “احتمالاً در کمتر از 10 تا 15 روز به پایان می رسد”.

اما دیپلمات ها می گویند مشخص نیست که آیا نیروهای فدرال قادر به دستیابی سریع به پیروزی هستند. TPLF دارایی های نظامی قابل توجهی دارد و حدود 250،000 نیرو که در مناطق کوهستانی می جنگند و آنها را به خوبی می شناسند.

نیروی نظامی اتیوپی 150،000 نیرو تخمین زده می شود ، رقمی که شامل نیروهای ویژه و شبه نظامیان نیست.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>