اردوغان می گوید اتحادیه اروپا برای گفتگو ، می گوید آینده ترکیه در اروپا یونان


پیام اردوغان در حالی است که رهبران اتحادیه اروپا در نظر دارند تحریم های بیشتری علیه ترکیه به دلیل اختلافات در دریای مدیترانه اعمال کنند.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، اتحادیه اروپا را برای گفتگو فراخوانده و به اتحادیه اروپا هشدار داده است كه در میان تشدید تنش ها در مدیترانه شرقی ، به “ابزار خصومت” تبدیل نشود.

استقرار ترکیه از یک کشتی اکتشاف گاز طبیعی ، ادعای یونان ، جنگ لفظی شدیدی را بین آنکارا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا آغاز کرده است ، که اوایل ماه جاری تحریم های آنکارا را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

این اقدامات شامل اعطای ممنوعیت ویزا و مسدود کردن دارایی علیه افرادی بود که در اکتشافات بحث برانگیز گاز در مدیترانه شرکت داشتند.

اردوغان روز شنبه در یک سخنرانی ویدئویی در کنگره حزب حاکم گفت: “ما انتظار داریم که اتحادیه اروپا به وعده های خود عمل کند ، علیه ما تبعیض قائل نشود ، یا حداقل ابزاری برای گشودن خصومت علیه کشورمان نشود.”

وی افزود: “ما همدیگر را به جز اروپا نمی بینیم.” “ما قصد داریم آینده خود را همراه با اروپا بسازیم.”

اعلامیه اردوغان زمانی اعلام می شود که رهبران اتحادیه اروپا تصمیم دارند در اجلاس ماه دسامبر در مورد اعمال تحریم های اضافی بر فعالیت های اخیر ترکیه تصمیم بگیرند.

اختلاف در ماه اوت آغاز شد

فعالیت های تحقیقاتی ترکیه همچنان در مرکز تنش ها قرار دارد و ساعاتی پس از سخنرانی اردوغان ، آنکارا با وجود اعتراض آتن ، ماموریت خود را در مدیترانه شرقی تا 29 نوامبر تمدید کرد.

این اختلاف ابتدا در ماه اوت هنگامی که ترکیه کشتی تحقیقاتی Oruc Reis را به آبهایی فرستاد که یونان و قبرس ادعا می كنند نیز تشدید شد.

آنکارا گفت که ماه گذشته اوروک ریس را برای اجازه دادن به دیپلماسی بین کشورها پس گرفت.

ترکیه بار دیگر کشتی را در 12 اکتبر ارسال کرد و این باعث واکنش خشمگین اتحادیه اروپا شد. از آن زمان ، ترکیه به طور مکرر مدت مطالعه کشتی را تمدید کرده است.

یونان و ترکیه به اندازه قفسه های قاره ای و ادعاهای خود در مورد منابع هیدروکربنی در منطقه به چالش کشیده اند.

آتن می گوید آنکارا با جستجوی آبهای یونان و درخواست اتحادیه اروپا برای تجدید نظر در اتحادیه گمرکی خود برای مجازات “تخیلات شاهنشاهی” ترکیه ، قوانین بین المللی را نقض می کند.

ترکیه اصرار دارد آن را در حقوق خود در دریای مدیترانه منطقه غنی از انرژی است، گفت: نه همه جزایر یونانی به اندازه کافی بزرگ آن اتکا به طرح میزان حاکمیت یونانی.

نگرانی ها در مورد درگیری نظامی بالقوه بین یونان و ترکیه همچنان زیاد است. هر دو با ناوچه و جنگنده در منطقه مانور می دهند.

پیام به ایالات متحده آمریکا

اردوغان روز شنبه در یک سخنرانی افزود که ترکیه می خواهد “به طور فعالانه از روابط متحد طولانی و نزدیک خود با ایالات متحده برای حل مشکلات منطقه ای و جهانی استفاده کند.”

او جزو اولین رهبران جهان نبود که به جو بایدن ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده آمریکا تبریک گفت.

در حالی که اردوغان از روابط نزدیک با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برخوردار بود ، اما در مورد چند موضوع تنش بین دو طرف وجود داشت.

خرید ترکیه از سیستم دفاع موشکی S-400 روسی با تکنولوژی پیشرفته خشم واشنگتن را برانگیخت در حالی که آنکارا به امتناع ایالات متحده از استرداد رهبر مذهبی و بازرگان مسلمان فتح الله گولن اعتراض کرد ، اردوغان که وی را متهم به طرح کودتای نافرجام در سال 2016 کرد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>