ارمنستان به دنبال توافق صلح ، زمین های مورد مناقشه را به آذربایجان واگذار کرد آسیا


ارمنستان به عنوان بخشی از یک توافق صلح که به شش هفته جنگ شدید برای منطقه مورد مناقشه قره باغ پایان داد ، سرزمین های مورد مناقشه را به آذربایجان تحویل داده است.

ساکنان منطقه کالباجار ، که ده ها سال تحت کنترل ارامنه قومی بود ، روزهای قبل از روز یکشنبه ، تاریخ رسمی خروج ، از استان کوهستانی کوچ گسترده ای را آغاز کردند.

ساکنان قبل از عزیمت به ارمنستان در حال بسته بندی وسایل خود در وسایل نقلیه مشاهده شدند. برخی از ارامنه قومی در حال عزیمت گفتند که قبرهایی را بیرون آورده اند که می ترسند توسط آذربایجانی ها هتک حرمت شود.

پس از آتش زدن ساکنان در خانه هایشان – جریانات غلیظ دود از بالای دره نزدیک روستای چارکتار بلند شد – ترجیح می دهند ویرانی را پشت سر بگذارند و خانه هایی که غیرقابل سکونت هستند.

هفته گذشته یك گروه حافظ صلح روسی كه در قره باغ قره باغ مستقر شده بود ، ایستگاه های بازرسی و مواضعی را در مركز اداری منطقه استپاناكرت ایجاد كرد و توافق نامه ای را كه بر اساس آن ارمنستان به نیروهای آذربایجانی در جنگ اختصاص داده بود ، انجام داد.

مأموریت حفظ صلح مسکو ، که به گفته ارتش ، شامل نیروهایی است که قبلاً در سوریه مستقر بودند ، شامل حدود 2000 نیرو برای یک مأموریت پنج ساله قابل تجدید است.

آذربایجان و ارمنستان ، رقبای اتحاد جماهیر شوروی سابق ، هفته گذشته توافق کردند که جنگ را متوقف کنند ، پس از چندین تلاش آتش بس توسط روسیه ، فرانسه و ایالات متحده در طی درگیری های تقریباً دو ماهه به شکست انجامید.

به گفته کلباجار ، هادا عبدالحمید از الجزیره گفت که این منطقه بیشتر متروک شده است زیرا مردم وسایل را در وسایل نقلیه بارگیری می کردند و کشاورزان گاو را با خود می بردند.

“به سختی زندگی در کالباجار باقی مانده است. وی گفت: “کجا این افراد خواهند رفت ، آینده آنها چگونه است ، هنوز در هوا است.” “این یک شکست بزرگ است ، یک تحقیر است و مردم عصبانی هستند.”

“آنها مردم هستند”

بخش اصلی توافقنامه صلح شامل بازگشت ارمنستان به مناطق کالباجار و آغدم تا 20 نوامبر و لاچین تا اول دسامبر است. همه آنها توسط ارامنه درگیر جنگ ویرانگر دهه 1990 بودند.

اگرچه آتش بس خصومت ها را متوقف می کند ، اما نفرت قومی را عمیق تر می کند.

فراری ، گارو دادوسیان ، که 21 سال است که از خانه خود خداحافظی می کند ، به خصومت بین دو ملت اشاره کرد ، اما گفت که مقصر دولت ها هستند.

“شما فکر می کنید من دارم به آنها نگاه می کنم.” [Azerbaijani] مثل فقط دشمنان؟ بله ، آنها دشمن هستند و در طول قرن ها همیشه دشمن بوده اند. اما هنوز هم آنها انسان هستند. این تمام است [the fault] دولت “، او قبل از ترک خانه گفت.

روز شنبه یک خط اضافی از ماشین ها و کامیون ها در حال صعود در جاده از کالباجار بودند [Dmitry Lovetsky/AP]

صف اتومبیل ها و کامیون های حامل ساکنان راه ارمنستان را مسدود کردند.

“آنها نمی دانند که بعد چه خواهند کرد. آیا آنها قادر خواهند بود فرزندان خود را به مدرسه برسانند؟ آنها چگونه زندگی خواهند کرد؟ آنها نمی دانند. این چیزی است که مردم به ما گفتند ، “عبدالحمید گفت.

صدها هزار آذربایجانی با جنگ قره باغ کوهستانی که در سال 1994 پایان یافت آواره شدند و ارامنه به خانه هایی که در کالباجار آزاد کردند نقل مکان کردند.

اسامه بن جاوید از الجزیره ، گزارش شده از روستای توگانا ، آذربایجان ، در نزدیکی کالباجر ، گفت که از اینکه ارمنی ها هنگام فرار خانه های خود را می سوزانند ناامید است.

“بسیاری از مردم در آذربایجان می گویند که در ابتدا خانه های آنها بوده است. آنها می گویند ، “اول آنها [Armenians] آنها آنها را اشغال کردند و اکنون آنها را می سوزانند. “

مشخص نیست که چه زمانی ممکن است یک غیرنظامی در این منطقه مستقر شود ، اما بازگشت ممکن است دلهره آور باشد ، زیرا شهرک نشینان در خانه با پوسته های سوخته روبرو هستند – یا حتی بدتر.

آگدام که هفته آینده تحویل داده می شد ، زمانی شهری در حدود 40 هزار نفر بود ، اما اکنون ساختمانهایی را ویران کرده است که در جنگ اول ویران شده یا بعداً توسط افرادی که به دنبال مصالح ساختمانی بودند تخریب شده است.

خشم ارامنه

روز شنبه ، ارمنستان اذعان کرد که 2317 جنگنده در درگیری هایی که دو طرف دیگر را به هدف قرار دادن زیرساخت های غیرنظامی متهم کردند ، کشته شده اند.

آذربایجان تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است و انتظار می رود تعداد واقعی کشته شدگان پس از هفته ها جنگ بسیار بیشتر باشد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه روز جمعه گفت که تعداد مرگ و میر در هر دو طرف بیش از 4000 نفر بوده و ده ها هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

در کالباجار تقریباً به طور کامل ساکن آذربایجانی های قومی بودند که در طی جنگ در دهه 1990 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توسط ارامنه قومی اخراج شدند و دولت ارمنستان با بحث برانگیز یارانه حل و فصل منطقه را توسط ارمنی های قومی پرداخت.

توافقنامه صلح با آذربایجان اعتراضاتی را در ارمنستان به راه انداخت ، معترضین و احزاب مخالف خواستار استعفا نخست وزیر نیکول پاشینیان شدند.

آرتور وانسیان ، رئیس سابق سرویس امنیت ملی ارمنستان روز شنبه به اتهام توطئه برای ترور پاشینیان و به دست گرفتن قدرت دستگیر شد.

ترکیه ، متحد اصلی آذربایجان ، به طور گسترده توسط کشورهای غربی ، روسیه و ارمنستان به ارسال مزدور از سوریه برای تقویت ارتش آذربایجان متهم شده است.

آذربایجان خواستار مشارکت آنکارا در این توافق شده است و رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته گفت که کشورش به طور مشترک آتش بس با روسیه را نظارت خواهد کرد.

اما روسیه دخالت مستقیم ترکیه در مأموریت حفظ صلح را رد کرد و از آنکارا خواست تا مأموریت را از یک مرکز رصد در خاک آذربایجان رصد کند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>