اضطراب و پیشگویی به دلیل درگیری در اتیوپی ، حبشه های دجله را درگیر خود می کند

[ad_1]

گبرماریام هاگوس * ، کارمند دولت در آدیس آبابا ، پایتخت اتیوپی ، می گوید که او دو هفته است که کار نمی کند.

سپس ماهها تنش روزافزون بین دولت فدرال و حاکمان در منطقه شمال دجله به جنگ علنی کشید. در ساعات اولیه 4 نوامبر ، دولت عملیات نظامی علیه جبهه آزادیبخش مردم تیگری (TPLF) را اعلام کرد و آن را به خیانت با حمله به پایگاه ارتش فدرال و فرماندهی سلاح متهم کرد.

همزمان با تشدید جنگ در منطقه کوهستانی در میان اختلالات ، گزارش هایی مبنی بر اخراج ، تعلیق و حتی بازداشت تعدادی از ببرهای قومی در سایر مناطق کشور از موقعیت های مختلف نظامی و پلیس گزارش شده است. و خدمات ملکی از همان ابتدای حمله.

هاگوس ، پدر سه فرزند که تقریباً 30 سال به عنوان کارمند دولت کار می کرد ، گفت: “من از زمان آغاز درگیری اخراج شده ام.” “با این وجود ، مقامات برتر من برای مراقبت از من ، مرا ملزم می کنند که نامه حضور در روز را امضا کنم.”

اما فقط ناامنی شغلی و ترس از اینكه نتواند به خانواده اش غذا بدهد باعث نگرانی هاگوس شد. وی گفت كه همكاران و دوستانش ناگهان شروع كردند به پرتاب مشكوك او ، و اغلب او را در مورد “سوicion ظن همدردی با TPLF” س questionال می كنند.

“من همیشه مدافع سرسخت هویت اتیوپی بوده ام. با این حال ، طی دو هفته گذشته ، نام من ، زبان مادری من ، که صحبت می کنم ، باعث سوicion ظن در مورد ادعای بی وفایی من شده است. “

ببرهای قومی حدود 6 درصد از جمعیت 110 میلیون نفری اتیوپی را تشکیل می دهند ، اما برای نزدیک به 30 سال آنها نقش زیادی در خدمات نظامی ، اقتصادی و دولتی اتیوپی داشته اند. TPLF جنگ سخت نقش اصلی را در یک جنگ طولانی مدت نظامی ایفا می کند که در سال 1991 دولت مارکسیست های منگستو از هایل ماریام را سرنگون می کند و سپس به نیروی مسلط در ائتلاف حاکم کشور تبدیل می شود.

این در سال 2018 تغییر کرد ، زمانی که ابی احمد پس از اعتراضات گسترده ضد دولتی به قدرت رسید. از آن زمان ، رهبران Tigray شکایت داشتند که به طور ناعادلانه مورد هدف قرار گرفته ، به حاشیه رانده شده و مسئول بیماری های کشور شناخته شده اند.

دولت فدرال می گوید که هدف این عملیات بازگرداندن “نظم” و “هدف قرار دادن اعضای ناراضی ، مرتجع و کلاهبردار گروه TPLF” است.

تاکنون گزارش شده است که در درگیری ها صدها نفر کشته شده اند ، ده ها هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند و هر دو طرف به جنایات علیه غیرنظامیان متهم شده اند. با این حال ، از آنجا که اینترنت و خطوط تلفنی تا حد زیادی قطع شده و روزنامه نگاران قادر به بازدید از منطقه نیستند ، بررسی دقیق وضعیت هنوز امکان پذیر نیست.

هفته گذشته ، رویترز گزارش داد که پلیس اتیوپی از دفتر برنامه جهانی غذا سازمان ملل (WFP) در منطقه آمهارا ، مجاور Tigrei بازدید کرده است تا لیست کارکنان قومی Tigrayan را درخواست کند. بر اساس گزارش امنیت داخلی سازمان ملل به نقل از رویترز ، رئیس پلیس محلی به دفتر WFP در مورد “روش شناسایی ببرهای قومی توسط همه سازمان های دولتی و سازمان های غیردولتی” اطلاع داد.

دولت اتیوپی در هنگام بازدید هرگونه مشخصات قومی را رد کرد. در عوض ، گفته می شود که پلیس به دنبال مظنونان TPLF است ، نه Tigrayans ، و نسبت به هر گونه “ارائه نادرست” بازدید WFP هشدار می دهد.

روز شنبه در بیانیه ای ، کمیسیون حقوق بشر اتیوپی (EHRC) گفت که “از وجود خطر / تهدید ترس از پروفایل قومی و تبعیض” در این کشور مطلع شده است و افزود که از 43 نفر در بازداشت پلیس در پایتخت بازدید کرده است. آدیس آبابا.

EHRC گفت: “برخی از بازداشت شدگان گفتند که فقط به دلیل قومیت خود دستگیر شده اند” و با اشاره به پاسخ پلیس مبنی بر اینکه “کل عملیات از رویه های قانونی قابل اجرا پیروی می کرد و بیشتر مظنونان با قرار وثیقه آزاد شدند”

آرون ماشو ، مشاور ارشد و سخنگوی کمیسیون حقوق بشر ، روز شنبه به الجزیره گفت که این بدن همچنان از مناطق خاصی از کشور از افرادی که به دلیل قومیت خود با تبعیض و محرومیت مواجه هستند اطلاعات را دریافت می کند. وی گفت: “ما این ادعاها را بسیار دقیق دنبال می کنیم.”[and are] خواستار مراقبت های لازم برای جلوگیری از خطر ایجاد مشخصات و تبعیض قومی “.

ابل برهان * ، یک تاجر کوچک خصوصی ، گفت که وی پس از جنگ نزدیک به دو هفته پیش در میان قربانیان تبعیض است.

برهان که برای خرید قطعات فروشگاه آدیس آبابا به طور منظم به مقاصد خاورمیانه سفر می کند ، گفت که پس از بررسی نیروهای امنیتی در فرودگاه بین المللی آدیس آبابا بول ، دو بار از سوار شدن وی جلوگیری شد کارت شناسایی kebel (تسویه حساب) شما.

“[They] به من گفت فقط یک بار “مردم من” می توانم از اتیوپی پرواز کنم [TPLF] برهنه گفت: “من در جنگ پیروز شدم در حالی که دوست من از یک قوم دیگر اجازه سوار شدن در همان پرواز را داشت.”

زادیگ آبراها ، وزیر اتیوپی مسئول دموکراتیک سازی ، گزارش ها درباره پروفایل قومی را “دروغ کامل” خواند.

“هر اتیوپیایی حق سفر دارد. ما یک دموکراسی عملکردی هستیم که در آن از حقوق همه محافظت می شود ، “او روز چهارشنبه به الجزیره گفت.

“ما لیستی از کسانی را که بخشی از حکومت نظامی TPLF هستند ، داریم. هرکسی که در این لیست نباشد آزاد است به هر کجا که بخواهد برود. مردم تیگری مردم ما هستند. حقوق و آزادی های آنها مانند هر اتیوپی دیگر توسط قانون اساسی ما محافظت می شود. “

اما افرادی مانند برهان و هاگوس گفتند که از اتفاقات اخیر متزلزل شده اند.

“می ترسم بیرون بروم. برهان با اشاره به بررسی های امنیتی در آدیس آبابا و سایر مناطق اتیوپی گفت: “من می ترسم اگر از خانه خارج شوم به خطر بیفتم.”

برهنه گفت: “ترس من حتی بیشتر عمیق می شود ، زیرا من از سرنوشت برادران ، پدربزرگ و مادربزرگم که در تیگر زندگی می کنند نمی دانم.”

هاگوش درد عدم توانایی در بررسی امنیت نزدیکان خود را ابراز کرد ، و همچنین ابراز ترس از آینده کرد.

هاگوس با تکرار ترس برهانه گفت: “اگر درگیری فعلی برای مدت طولانی ادامه یابد و خونین تر شود ، من انتظار دارم خصومت منفعلی که با آن روبرو هستم به خصومت فعال و حتی حملات فیزیکی تبدیل شود.”

هر دو گفتند ، بدون توجه به نتیجه درگیری ، نسبت به آنچه ممکن است به دنبال داشته باشد ، بدبین هستند.

هاگوس گفت: “اگر TPLF به گونه ای در درگیری های فعلی مطرح شود ، من انتظار دارم كه آنها یكجانبه استقلال را اعلام كنند ، و من را بطور بالقوه بدون تابعیت بگذارند.”

وی افزود: “اگر دولت فدرال نخست وزیر ابی قاطعانه در درگیری پیروز شود ، من انتظار دارم كه دولت وی با به حاشیه بردن سیاسی و اقتصادی تیگره و تیگرایان انتقام بگیرد.”

* نام برای محافظت از هویت شخص تغییر کرده است[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>