افغان ها روزهایی را به یاد می آورند که استرالیایی ها سگها را شلیک می کردند آسیا


هرات ، افغانستان – حاجی عبدالباکی خاطره ای ماندگار از نیروهای استرالیایی در افغانستان دارد ، روزی که آنها دو برادرش ، سیف الله و بسم الله و دو پسر عمویش ، محمدالله و جمعه خان را به قتل رساندند.

بیش از نه سال پیش بود ، اما هرج و مرجی که به محض پیاده شدن استرالیایی ها از هلی کوپتر خود در نزدیکی بازاری در استان جنوبی ارزگان ایجاد شد ، هنوز در ذهن او تازه است.

وی یادآور شد: آنها با سگها و اسلحه های خود در كنار خود به بازار رفتند.

این پیرمرد 30 ساله روستای خود در منطقه کهر چین را بیابانی بی ادعا توصیف می کند که طی سالها شاهد حضور دولت زیادی نبوده است ، اما در ماه ژوئن به سرعت پر از صدای تیراندازی و پارس سگهای پرخاشگر می شود.

از آنجا ، خدمات عمومی محلی شروع به سوختن کردند. مردم بازار از ترس جان خود ، به خانه های مجاور و مزارع غلات پناه بردند ، اما نتیجه ای نداشت.

انتشار استعلام گام خوبی است ، اما باید پیگرد قانونی و جبران خسارت و توجه به قربانیان و خانواده های آنها به دنبال داشته باشد.

شهرزاد اکبر ، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان

“برادران و پسرخاله های من به سمت دوچرخه هایشان می دویدند ، اما سگ ها در تعقیب بودند.”

اوضاع در خانه خانوادگی آنها بهتر نبود. استرالیایی ها دروازه را تخریب کرده و سگهای خود را روی یکی از سگ های او رها کرده بودند. وقتی پسر عمویش محمدولا وارد خانه شد ، سعی کرد با سگ سایفولا مبارزه کند.

“او سگ را دید که برادر من را از هم جدا کرد ، اما قبل از اینکه ما این را بفهمیم ، هر دو در آنجا در خانه ما تیرباران شدند.”

عبدالباکی همچنین علت مرگ پدر پیر خود ، حاجی عبدالحکیم را به گردن سربازان و سگهای آنها می اندازد.

“او هرگز از زخم های خود بهبود نیاورد و یک سال بعد درگذشت. آنها این کار را با او ، با برادران و پسر عموهایم انجام دادند. “

جنایات جنگی استرالیا

صحنه کابوس عبدالباکی ، که توسط تماس واتس اپ از یک کافی نت محلی توصیف شد ، مستقیماً از صفحات تحقیقات چهار ساله در مورد جنایات جنگی استرالیا ، که به گفته وزارت دفاع ، دست کم 39 غیرنظامی ، کشاورز و زندانی افغان را کشته است ، جدا شد.

سو Abاستفاده از سوusesاستفاده توسط نیروهای ویژه استرالیایی مستقر در افغانستان از چند سال به این سو و به صورت آنلاین و رسانه ها در جریان است ، اما گزارش این هفته که شامل سو ab استفاده هایی از سال 2005 است ، اولین تصدیق آشکار جنایات کانبرا است. این همچنین اولین بار است که یکی از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا چنین اطلاعاتی را در مورد جنایات نیروهای خود اعلام می کند.

در سال 2017 ، اپراتور تلویزیونی ABC نقش نیروهای نخبه سرویس هوایی ویژه استرالیا (SAS) را در قتل غیرنظامیان و کودکان غیر مسلح آشکار کرد – یک جنایت بالقوه جنگ [Dave Hunt/EPA]

در سال 2017 ، شرکت پخش استرالیا (ABC) نقش نخبگان سرویس هوایی ویژه استرالیا (SAS) را در قتل غیرنظامیان و کودکان غیر مسلح آشکار کرد – یک جنایت بالقوه جنگ. این گزارش منجر به حمله پلیس فدرال به اپراتور تلویزیون و تلاش ناموفق برای پیگرد قانونی روزنامه نگار پشت این گزارش اولیه شد.

او دید که سگ از برادرم جدا شده است ، اما قبل از اینکه ما این را بفهمیم ، هر دو در آنجا در خانه ما تیرباران شدند.

حاجی عبدالباکی ، از بستگان قربانیان

مانند داستان خود عبدالباکی ، هیچ یک از سو abاستفاده های این گزارش در طی درگیری ها یا گزارش های واضح از فعالیت طالبان در مناطق رخ نداده است. با این حال ، گزارش بسیار ویرایش شده روشی را توصیف می کند که در آن برخی نیروهای ویژه اسلحه و قاچاق دیگری را حمل می کنند که می توانند بر روی اجساد مرده قرار دهند تا بعداً قتل را توجیه کنند.

ثریا لنی ، روزنامه نگار استرالیایی که بین سال های 2013 تا 2016 از افغانستان نوشت ، گفت که جزئیات گزارش با آنچه او در طول اقامت خود در این کشور شنیده بود مطابقت دارد.

“من شایعاتی درباره قتلهای غیرقانونی توسط SAS شنیده بودم. اما با توجه به ماهیت هنگ ، مخفیانه و محافظت شده ، احراز حقیقت دشوار بود “، لنی به الجزیره گفت.

لنی گفت اگرچه نمی توانست به طور مستقل داستان هایی را که در آن زمان شنیده بود تأیید کند ، اما گزارش ها درباره چنین سو ab استفاده ها و تاکتیک های شکنجه توسط نیروهای انگلیسی ، آمریکایی و آلمانی فقط به او اطمینان می داد که احتمالاً این ادعاها درست است.

لنی گفت: خواندن در مورد عمل “خونریزی” ، که در آن نیروهای جوان توسط فرماندهان خود برای کشتن یک زندانی برای رسیدن به ترور اول خود دستور داده شدند ، بیشتر آنچه را که او در مورد نخبه ترین نیروهای استرالیا در افغانستان شنیده بود ، تأیید کرد.

وی گفت: “به نظر می رسد که این گزارش یک فرهنگ کاملاً سمی در SAS را نشان می دهد ، جایی که سواستفاده بی دلیل برای برخی از اعضا معمول است و توسط برخی دیگر انتظار می رود.”

“خون در حال جوش است”

لنی تنها روزنامه نگاری نیست که معتقد است سو by ظن های طولانی مدت وی در این گزارش ثابت شده است.

بلال سروری ، روزنامه نگار برجسته افغانستانی که در سال 2017 با خانواده های قربانیان صحبت کرد ، گفت که داستان هایی را شنیده است که بسیار به گزارش مربوط بودند.

وی یادآوری کرد که به یک خانواده گفته شده بود که SAS به دنبال یک سرباز فریبکار افغان است ، اما سرانجام در یک حمله وحشتناک شبانه خانواده آنها را کشت.

به نظر می رسد این گزارش به یک فرهنگ کاملاً سمی در SAS اشاره دارد ، جایی که سو abuseاستفاده بی دلیل برای برخی از اعضا معمول است و توسط برخی دیگر انتظار می رود.

ثریا لنی ، روزنامه نگار

“بیشتر قربانیانی که با آنها صحبت کردم کشاورزان بودند. از آن بدتر ، اکثر آنها گفتند که اعضای خانواده آنها توسط ساکت کننده ها کشته شده اند. “

سروری ، که در آن زمان در شبکه ABC استخدام شده بود ، گفت که خانواده ها صدای صدا خفه کن ها را اینگونه توصیف کردند که “سنگریزه به آب برخورد کرد”.

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان در کابل که خواست نامش فاش نشود ، گفت که خواندن گزارش باعث “جوشاندن خون” وی شده است.

روز چهارشنبه ، کابل با صدور بیانیه ای گفت اشرف غنی رئیس جمهور پیش از انتشار گزارش تلفنی با نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون صحبت کرده است.

بر اساس این بیانیه ، موریسون “عمیق ترین ناراحتی خود را از بدرفتاری برخی از نیروهای استرالیایی در افغانستان ابراز داشت و به رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تحقیقات و عدالت اطمینان داد.”

پیگرد قانونی و جبران خسارت

اما برخی دیگر در افغانستان ، از جمله کارمندان حقوق بشر و مقامات امنیتی ، اصرار دارند که بدون اقدام مناسب ، گزارش و قولهای کانبرا به تنهایی کافی نیست.

شهرزاد اکبر ، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان ، به الجزیره گفت که “انتشار تحقیقات گام خوبی است ، اما باید با پیگرد قانونی و جبران خسارت و توجه به قربانیان و خانواده های آنها دنبال شود.”

سازمان های بین المللی حقوق بشر نیز به فراخوان عدالت و جبران خسارت به قربانیان پیوسته اند.

پاتریشیا گاسمن ، مدیر وابسته سازمان دیده بان حقوق بشر در آسیا ، گفت که کابل به اندازه کافی تلاش نکرده است تا کانبرا و سایر نیروهای ائتلاف را مسئول گزارش های طولانی مدت در مورد سو abuse استفاده غیرنظامیان بداند.

“دولت افغانستان خود از این حوادث خشمگین نبوده ، خواستار اجرای عدالت یا جبران خسارات برای بازماندگان نشده است. “مراقبت از خانواده ها کجاست؟”

گاسمن در ادامه گفت كه كابل بايد به درون خود نگاه كند و براي سو the استفاده هايي كه آنها نيز متهم هستند عدالت را تأمين كند.

وی افزود: “بدترین چیز این است كه نیروهای ویژه افغان جنایاتی مرتكب شده اند ، اما دولت افغانستان هرگز درباره آنها تحقیق نكرده است ، و عدالت قربانیان را تأمین نكرده است.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>