“امید هرگز نمی میرد”: ناپدید شدن مهاجران ونزوئلا در کلمبیا | اخبار مهاجرت

[ad_1]

کوکوتا، کلمبیا – در آخرین پیام واتس اپ که نستور پنیا 17 ساله در 16 می 2020 ارسال کرد، به مادرش قول داد که وقتی از کار خارج شد دوباره به او پیامک خواهد داد.

اما حدود ساعت 3:30 بعد از ظهر، نستور برای ناهار به تولوآ، شهری در غرب کلمبیا رفت و دیگر خبری از او نشد. در محل ساخت و ساز که در آن کار می کرد، یک جفت کفش نو، یک تعویض لباس، تلفن همراه و پاسپورت ونزوئلا خود را به جا گذاشت.

زوگی پنا، مادرش به الجزیره گفت: «آنها نتوانستند سعی کنند او را سرقت کنند زیرا او همه چیز را پشت سر گذاشت. هنوز در فکر اینکه چه اتفاقی ممکن است برای پسرش افتاده باشد، به یکی از سرنخ‌ها می‌چسبد: “همکارش شنید که شورشیان او را بردند.”

بر اساس گزارش دادستانی کلمبیا، از سال 2015، زمانی که بحران اقتصادی و انسانی ونزوئلا باعث مهاجرت مهاجران و پناهندگان شد، 288 ونزوئلایی به عنوان قربانیان ناپدید شدن اجباری در کلمبیا گزارش شده اند.

مؤسسه ملی پزشکی قانونی و پزشکی قانونی کلمبیا، یک سازمان دولتی که بر پایگاه داده افراد ناپدید شده از منابع رسمی مختلف نظارت دارد، می گوید که تعداد واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است و از سال 2015 نزدیک به 1500 ونزوئلایی ناپدید شده اند.

دستی که صفحه گوشی را با صورت مرد جوانی گرفته است.
Zugey Peña ویدیویی از پسر گم شده خود را ویرایش کرد تا در رسانه های اجتماعی بارگذاری کند [Christina Noriega/Al Jazeera]

از زمان آغاز بحران، حدود 2.5 میلیون ونزوئلایی در کلمبیا ساکن شده اند. آنها مستحق یک اجازه اقامت 10 ساله هستند، اما با استخدام رسمی کمیاب و تبعیض روبرو هستند. در برخی موارد، امید به زندگی بهتر با خشونت داخلی در کشور خدشه دار می شود.

بر اساس گزارش R4V، یک پلت فرم بین سازمانی به رهبری سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، باندها و گروه های مسلح در سرتاسر آمریکای لاتین مهاجران ونزوئلایی را برای استخدام اجباری، قاچاق جنسی و بهره برداری در معادن غیرقانونی هدف قرار می دهند. – جنایاتی که ممکن است منجر به ناپدید شدن آنها شود.

کیارا مارینلی، یکی از نویسندگان گزارش، «به دلیل وضعیت آسیب‌پذیر، فقدان یا عدم دسترسی به مکانیزمی برای تسویه وضعیت حقوقی، کمبود منابع و کمبود شبکه خانواده و جامعه، ممکن است به‌ویژه آسیب‌پذیر باشند». به الجزیره گفت.

افرادی که کیسه های لباس و وسایل حمل می کنند با یک قایق رانی چوبی بلند از رودخانه ای قهوه ای می رسند.
مردم ونزوئلا با قایق از رودخانه آراوکا عبور می کنند تا در سال 2021 به کلمبیا برسند. [File: Luisa Gonzalez/Reuters]

“هیچکس برای آنها نمیجنگد”

اگرچه توافقنامه صلح 2016 بین نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) و دولت منجر به کاهش خشونت در این کشور شد، برخی از مناطق هنوز درگیر درگیری بین گروه‌های مسلح کوچک‌تر هستند که به جوامع آسیب‌پذیر حمله می‌کنند تا جوانان را جذب کنند و قوانین را اجرا کنند. در سطح وسیعی از قلمرو

پناهندگان و مهاجران گاهی اوقات از خطرات ناشی از گروه های جنایتکار در بخش هایی از کلمبیا بی اطلاع هستند، یا مایلند برای کسب درآمد یا عبور از کشور با خطرات مواجه شوند.

از جمله این خطرات ناپدید شدن اجباری است، جنایتی که هیچ اثری از قربانی به جا نمی گذارد و توسط گروه های مسلح برای ایجاد ترس در جوامع مورد استفاده قرار گرفته است. گزارش شده است که بیش از 120000 نفر در سراسر کشور در نتیجه درگیری های مسلحانه در کلمبیا مفقود شده اند.

گروه های حقوقی می گویند که مهاجران و پناهندگان کمتر از شهروندان کلمبیایی برای دفاع از خود به عنوان قربانی آماده هستند، زیرا آنها در تلاش برای دسترسی به یک سیستم قضایی ناآشنا هستند و در این مسیر با تبعیض مواجه می شوند. آنها همچنین مجاز به ثبت نام به عنوان قربانیان درگیری مسلحانه در کلمبیا نیستند، که آنها را از دریافت غرامت محدود می کند.

یک زن با یک کوله پشتی و یک مرد در کنار هم در جاده راه می روند، دومی چمدانی را روی شانه خود حمل می کند.
مهاجران با پای پیاده از مرز بین کلمبیا و ونزوئلا عبور می کنند. گذرگاه های غیررسمی برای مهاجران خطرناک شده است [Christina Noriega/Al Jazeera]

اعضای خانواده کلمبیایی های مفقود شده هر روز در دفتر دادستان کل هستند. آنها با رسانه ها صحبت می کنند، آنها از حمایت گروه های حقوق بشر برخوردارند. در عوض، خانواده‌های مهاجر از روند گزارش‌دهی بی‌اطلاع هستند و از ترس با رسانه‌ها صحبت نمی‌کنند.” .

او به الجزیره گفت: «اگر دادستانی کل پرونده کلمبیایی‌هایی را که تمام عمر برای این هدف جنگیده‌اند بررسی نکند، ونزوئلایی‌ها چه شانسی دارند وقتی کسی نیست که برای آنها بجنگد؟»

مانند بسیاری از گزارش‌های مربوط به ناپدید شدن اجباری در کلمبیا، مصونیت از مجازات در موارد ناپدید شدن ونزوئلایی‌ها بسیار گسترده است. به گفته دفتر دادستان کل، از حدود 250 پرونده باز شده از سال 2015 – که برخی از آنها شامل چندین قربانی است – اکثریت قریب به اتفاق 225 مورد، حل نشده و هنوز فعال هستند.

دادستانی کل به درخواست الجزیره برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخی نداد.

جست و جوی عدالت

پس از ناپدید شدن پسرش، زوگی پنا گفت که از گروه های کمک محلی و بین المللی درخواست حمایت کرده است، اما آنها به او گفتند که تمرکز آنها بر ارائه کمک های بشردوستانه مانند غذا، سرپناه و پوشاک است، نه جستجوی مهاجران و پناهندگان ناپدید شده.

تماس بعدی او با دفتر دادستان کل در کوکوتا بود. او گفت که پس از بازدید از دفتر هر دوشنبه به مدت بیش از یک ماه، یک افسر در نهایت یک گزارش جنایی ارائه کرد، اما به او هشدار داد که ممکن است در میان هزاران حادثه حل نشده دیگر، پرونده به سرعت بررسی نشود.

پنیا گفت: «او به من گفت که پرونده‌های کلمبیایی‌های ناپدید در اولویت هستند و به‌عنوان ونزوئلایی‌ها نمی‌توانیم امیدوار باشیم که پرونده‌های ما فوراً بررسی شود.»

او گفت که پرونده پسرش در سال 2022 به دادستانی در کالی واگذار شد، اما او از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره وضعیت دریافت نکرده است.

گزارش اخیر بنیاد ایده‌های صلح کلمبیا، دولت کلمبیا را تشویق کرد تا جمعیت مهاجر را در تلاش‌های صلح‌سازی و بهبود شرایط بد اجتماعی-اقتصادی که مهاجران را در برابر گروه‌های مسلح آسیب‌پذیر می‌کند، شامل کند. در همین حال، گزارش R4V پیشنهاد می‌کند که گروه‌های امدادی باید مهاجران و پناهجویان را از حقوق خود برای گزارش جنایات آگاه کنند و آنها را در دسترسی به سیستم قضایی راهنمایی کنند.

قبل از ناپدید شدن نستور پنیا، او از کوکوتا به تولوآ نقل مکان کرده بود تا شغلی پیدا کند که به او اجازه دهد پول کافی پس انداز کند تا ساخت خانه مادرش در ونزوئلا را به پایان برساند و یک تجارت مشترک راه اندازی کند.

فرزندان دیگر او که در شیلی و پرو زندگی می کنند، مادرشان را تشویق کردند که به این خانه نیمه ساخته بازگردد، اما او عهد کرد تا زمانی که نستور مفقود است در کلمبیا بماند: “امید یک مادر هرگز نمی میرد.”

[ad_2]