اوو مورالس بازگشت پیروزمندانه خود را به بولیوی انجام داد. حالا چی؟ | آمریکای لاتین


با تکان دادن Whipala ، پرچم ریشه شطرنجی رنگی و شعار “اوو ، اوو” ، هزاران نفر از تشویق ها از بازگشت اوو مورالس ، رئیس جمهور سابق بولیوی ، به چیمور در روز چهارشنبه استقبال کردند.

مورالس ، اولین رئیس جمهور بومی این کشور ، روز دوشنبه ، یک روز پس از سوگند سوئیس ، لوئیس آرس ، محافظت شده خود ، به عنوان رئیس جمهور بولیوی ، از مرز آرژانتین عبور کرد – در یک پیروزی بزرگ جنبش چپ برای سوسیالیسم (MAS).

مورالس اندکی پس از ورود به چیمور گفت: “ما مردمی سازمان یافته و بسیج هستیم که برای مدت کوتاهی نشان دادیم که بولیوی می تواند تغییر کند.” وی گفت: “اما این مبارزه نه تنها داخلی نیست ، بلکه بین المللی نیز هست ،” این مسئولیت بزرگی است که بر عهده ماست.

[Translation: A year ago we left the Chimore airport saying that we would return by the millions. Here we are, millions today. On behalf of the victims of the massacres, the persecuted and the exiled, on behalf of all those who suffered, thank you very much, sisters and brothers, for not abandoning us.]

مورالس که با معاون رئیس جمهور سابق خود ، آلوارو گارسیا به عنوان بخشی از کاروان 800 خودرویی در زمین سفر می کرد ، در پایتخت اداری ، لاپاز توقف نکرد. در عوض ، او به زادگاهش چاپاره رفت و در آنجا به عنوان رهبر در تولید کنندگان کوکا به شهرت رسید.

در پس زمینه سیاسی و قطبی در بولیوی که از زمان استعفاigned سال گذشته مورالس ، کشور را درگیر خود کرده است ، نه آرس و نه معاون رئیس جمهور وی ، دیوید چوکوهوانکا و هیچ یک از اعضای جدید دولت به استقبال او نیامده اند. آنها حتی در سخنرانی های افتتاحیه خود به آن اشاره نکردند.

رائول پناراندا ، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی بولیوی گفت: “مورالس از قدرت كافی برخوردار است ، وی از قبل تهدید كافی است.”

پناراندا گفت: “ملاقات با وی اقدامی بسیار پرخطر توسط دولت بولیوی خواهد بود.”

هوو مورالس ، رئیس جمهور سابق بولیوی ، در تجمع استقبال از وی در چیمور ، بولیوی شرکت کردند [Juan Karita/AP Photo]

مورالس ، 61 ساله ، در 14 سال قدرت خود چهره ای شاخص و محبوب بود. اما او همچنین بسیاری از بولیوی ها ، از جمله در میان حزب خود را پس از اصرار بر نامزدی برای چهارمین دوره ، بر خلاف همه پرسی علیه گسترش محدودیت ها ، بیگانه کرده است. دولت وی همچنین با ادعاهای فساد و سو abuse استفاده از قدرت روبرو شد.

در نوامبر 2019 ، او در میان اعتراضات ملی که پس از اینکه او گفت در انتخابات نزدیک پیروز شد که با ادعاهای تقلب روبرو شده بود ، از کشور فرار کرد. نتایج لغو شد از آن زمان ادعاهای تقلب در آرا مورد مناقشه قرار گرفت و مورالس به قربانی کودتای سازمان یافته متهم شد.

دست کم 36 نفر در خشونت های پس از انتخابات کشته شده اند.

در 18 اکتبر ، پس از 11 ماه آشفته تحت یک دولت موقت راست گرای به رهبری سناتور محافظه کار جانین آن ، که در طی آن درگیری ها در خیابان ها آغاز شد و موانع باعث کمبود منابع مهم و بی اعتمادی به دولت شد – آرس در انتخابات با پیروزی مجدد پیروز شد. هموار کردن راه بازگشت مورالس به خانه.

مورالس هنوز به اتهام خیانت و شورش توسط دولت آنز به اتهام برانگیختن اعتراضات خشن پس از استعفا در کشور روبرو است. گروه های مدافع حقوق بشر این ادعاها را با انگیزه سیاسی اعلام کردند و اندکی پس از روی کار آمدن آرس ، قاضی حکم بازداشت علیه وی را لغو کرد.

او روز دوشنبه اندکی پس از عبور از کشور به جمعیت زیادی از طرفداران خود گفت: “من شک نداشتم که برمی گردم ،” اما تصور نمی کردم این اتفاق به این زودی رخ دهد. “

اوو مورالس در هنگام تجمع با هواداران در چیمور ، استان کوچابامبا ، بولیوی ، موج می زند [Juan Karita/AP Photo]

اما مورالس ، شخصیتی قطبی در سیاست بولیوی ، چه نقشی را ایفا می کند ، اکنون کمتر مشخص است.

آرس ، که اغلب به لوچو ملقب می شد ، اصرار داشت که مورالس در دولت جدید خود نقشی نخواهد داشت و مورالس گفت که او فقط برای سازماندهی با اتحادیه ها تلاش خواهد کرد.

وی روز دوشنبه به هواداران گفت: “من تجربیات خود را در مبارزه صنفی به اشتراک خواهم گذاشت ، زیرا این مبارزه ادامه دارد. “تا زمانی که سرمایه داری وجود داشته باشد ، مبارزه مردم ادامه خواهد یافت ، من از این اطمینان دارم.”

اما کارشناسان می گویند مورالس ، که همچنان رئیس MAS است و همچنان در میان طرفداران اصلی خود در روستاها و بومی ها وفاداری زیادی نشان می دهد ، نه تنها نسبت به حزبی که وی تأسیس کرد ، بلکه همچنین بیش از سیاست کشور به عنوان یک کل.

خورخه درپیچ ، استادیار جامعه شناسی ، مطالعات آمریکای لاتین و کارائیب در دانشگاه جورجیا گفت: “با این استقبال گسترده ، به کشور بازگشت و مورالس در تلاش است تا یک پیام مضاعف ارسال کند.”

درپیچ گفت: “یکی برای مخالفان و افکار عمومی بین المللی که نشان دهد وی هنوز هم از پشتیبانی زیادی برخوردار است و هنوز هم یکی از چهره های اصلی در سیاست بولیوی است.” قدرتمندترین مرد در MAS ، کسی که شلیک می کند. “

رئیس جمهور بولیوی لوئیس آرس در مراسم افتتاحیه در لاپاز ، بولیوی [Bolivian Presidency via Reuters]

بازگشت مورالس چالش های منحصر به فردی را برای آرس بوجود آورده است ، که پس از یک سال آشفتگی سیاسی که اغلب به خشونت تبدیل می شود ، و بیماری همه گیر ویروس کرونا ، که کشور را به یکی از بالاترین میزان مرگ و میر در جهان تبدیل کرده است ، کشور را در دست گرفته است.

آرس بر روی سکویی دوید تا ملت را از درگیری چریکی درمان کند و کشور را از مشکلات اقتصادی خارج کند. پیش بینی می شود اقتصاد کشور در سال جاری حداقل 6 درصد کاهش یابد و دهها هزار بولیویایی را به فقر سوق دهد.

کابینه جدید دولت روز سه شنبه سوگند یاد کرد. اگرچه بیشتر آنها وفادار به MAS هستند و با مورالس ارتباط نزدیک دارند ، اما هیچ یک از آنها وزیر مورالس نبودند.

بحرانهای سه گانه

جیم شولتز ، بنیانگذار و مدیر اجرایی مرکز دموکراسی و یک متخصص از بولیوی ، گفت که این کشور در حال حاضر با سه بحران همزمان روبرو است: COVID-19 ، آشفتگی اقتصادی و از بین رفتن اعتماد به روند دموکراتیک.

شولتز به آل گفت: “اگر شما Arce و Choqueuanca هستید ، لازم نیست رئیس جمهور سابق بیش از شانه های شما نگاه کند ، به شما بگوید چه باید بکنید و شما را از برخورد با کشوری که با سه بحران دست و پنجه نرم می کند منصرف کند.” جاز

اگر چهارمین بحران سیاسی داشته باشید که رئیس جمهور سابق در سیاست های کشور دخالت کند ، حل این سه مورد دشوارتر است. »

حامیانی که پرچم های ویپالا را در حین کاروان رئیس جمهور سابق بولیوی ، اوو مورالس ، بین یویونی و اورورو پس از بازگشت به کشور در دست داشتند. [Ueslei Marcelino/Reuters]

آرس که بیش از یک دهه وزیر اقتصاد مورالس بوده و سیاست هایی را به دنبال داشته است که منجر به رشد بی سابقه و کاهش فقر در کشور شده است ، 55 درصد آرا را به دست آورد ، که به طور چشمگیری بیشتر از 47 درصد مورالس سال گذشته بود. – سیگنالی که بسیاری از رای دهندگان MAS را قبول می کنند اما می خواهند از تقسیم بندی که مورالس طراحی می کند دور شوند.

فیلیپه کاروالیو ، تحلیلگر برزیلی در گروه اوراسیا ، گفت: “به نفع آرس است که استقلال را به دست آورد تا مشروعیت بیشتری برای دولت او به دست آورد ، به ویژه از کسانی که با مورالس مخالف هستند.”

“اما در نهایت ، ممکن است Arce به دلیل این نفوذی که Evo دارد از نظر سیاسی محدود شود.”

روز چهارشنبه در یک تجمع در چیمور ، یک قلعه MAS و همان فرودگاهی که مورالس یک سال پیش هنگام فرار از کشور از آن استفاده کرد ، به هواداران خود گفت که اوایل صبح امروز با آرس صحبت کرده و “سعی دارد بیاید”. برای سلام و احوالپرسی ، اما او مشغول “سازماندهی” بود.

پناراندا گفت که آرس باید تلاش کند تا از مربی سابق خود فاصله داشته باشد ، که احتمالاً برای مردی که عادت دارد در مرکز توجه باشد و در حال حاضر بازگشت به سیاست ملی را محاسبه کند دشوار خواهد بود.

پناراندا گفت: “آرس سعی خواهد کرد فاصله خود را حفظ کند تا نشان دهد که خیلی به مورالس نزدیک نیست ، اما در عین حال نمی تواند خیلی جلو برود.”

وی افزود: “مورالس می تواند یك متحد بسیار مهمی باشد ، اما او همچنین یك سایه است” ، بنابراین جالب خواهد بود كه ببینیم هر دو تا كجا می توانند این رابطه را مدیریت كنند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>