اوگاندا: نیروها برای سرکوب اعتراضات نسبت به دستگیری بابی وین حرکت می کنند | اوگاندا


دست کم 16 نفر در اعتراض به دستگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری و ستاره پاپ بابی وین کشته شدند.

مقامات اعلام كردند كه در اوگاندا در عمليات نظامي و پليسي براي خنثي كردن اعتراضات نسبت به دستگيري نامزد انتخابات رياست جمهوري و ستاره پاپ بابي وين ، در اوگاندا چند نفر كشته شده اند.

روز پنجشنبه ، سربازان اطراف شهر را تکان دادند ، برخی با ماشین های زرهی. سربازان و پلیس برای متفرق ساختن و بازداشت معترضین در روز دوم درگیری ها با گاز اشک آور ، گلوله های زنده و توپ آب شلیک کردند.

پلیس گفت که درمورد 16 نفر کشته و 65 نفر زخمی شدند ، بدون توضیح بیشتر. در درگیری 350 نفر دیگر دستگیر شدند.

لحظاتی پس از دستگیری وین در طی یک کارزار در شرق اوگاندا در روز چهارشنبه ، اعتراضات خودجوش در کامپالا و چندین شهر آغاز شد.

جوانان قبل از اینکه توسط پلیس متفرق شوند ، در جاده های اصلی محاصره کردند و آتش روشن کردند.

جنین اوجینگ ، ساکن کامپالا به الجزیره گفت: “همه کاری که پلیس انجام می دهد فقط حمله به ما است.”

“بابی وین مجبور است در روستاها کارزار انتخاباتی انجام دهد ، اما او دوباره در زندان است. آنها فقط وقت او را هدر می دهند. “

پلیس می گوید بازداشت شدگان به شرکت در تظاهرات غیرقانونی ، تحریک به خشونت ، خسارت اموال ، سرقت و سایر جنایات متهم می شوند.

گزارش مالکوم وب از الجزیره از نایروبی گفت که محل نگهداری شراب کاملاً مشخص نیست و پلیس از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

وب گفت: “سخنگوی وی گفت که او در یک مرکز پلیس با امنیت بالا در شرق شهر جینجا بود.”

“پلیس محل وی را تأیید نکرده است. وکلای وین و سخنگوی وی گفتند که به وی اجازه دسترسی به وکالت قانونی یا تیم پزشکی وی داده نشده است. آنها نگران هستند که ممکن است او زخمی شود. “

شرابی که نام اصلی آن رابرت کاگولانی است ، چهارشنبه پس از آنکه مقامات وی را به نقض اقدامات ضد ویروس کرونا از طریق تجمعات گسترده متهم کردند ، توقیف شد.

وی به قوی ترین رقیب رهبر باسابقه یوئری موزونی تبدیل شده است که از سال 1986 تاکنون 42 میلیون نفر از جمعیت آفریقای شرقی را تحت سلطه خود درآورده است.

محدودیت های ویروس کرونا

موسیونی در بیانیه ای گفت که اوگاندا مردم را به ویروس کرونا از دست می دهد و هشدار داد که نقض اقدامات ضد ویروس کرونا را در طول مبارزات تحمل نخواهد کرد.

وی گفت: “مجازات است كه همه این را نادیده بگیرند … همه باید از قوانین وزارت بهداشت پیروی كنند.”

موسونی با اشاره به معترضانی که گفته می شود در جریان حامیان حزب حاکم حمله کرده اند ، افزود: “کسانی که به مردم در کامپالا حمله می کنند به زودی اشتهای خود را برای خشونت از دست می دهند … هرکسی که چنین کاری کند پشیمان خواهد شد.” شورش ها

یک کامیون با توپ های آبی پلیس بقایای سوزاندن موانع موقت ساخته شده توسط معترضین حامی نامزد مخالف ریاست جمهوری بابی وین در کامپالا را پاکسازی می کند. [AP]

رأی دهندگان برای انتخاب رئیس جمهور و قانونگذاران بعدی خود باید در 14 ژانویه به پای صندوق های رای بروند. موسونی 76 ساله به دنبال دوره ششم است.

سرتیپ فلاویا بیکوازو سخنگوی ارتش در اوایل روز پنجشنبه با توجیه استقرار دشوار ارتش گفت: “این یک وضعیت جنگ مانند است.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>