ایالات متحده و تایوان در حال مذاکره برای تقویت روابط اقتصادی هستند چین


دو طرف توافق کردند که “مکانیزم گفتگوی نهادینه” ایجاد کنند ، و در مورد طیف گسترده ای از موضوعات ، از جمله علوم ، فن آوری ، تجارت و بهداشت بحث کنند.

ایالات متحده و تایوان روز جمعه مذاکراتی را برای تقویت روابط اقتصادی در برابر فشار فزاینده این جزیره از طرف چین انجام دادند که طرف تایوانی آن را یک گام موفقیت آمیز به جلو ارزیابی کردند.

این گفتگوها که زیر نظر گفتگوی جدیدی در مورد مشارکت برای رونق اقتصادی برگزار شد ، هم عملی و هم شخصی بود. آنها توسط ایالات متحده توسط معاون وزیر خارجه كیت كراچ ، كه قبلا با سفر به تایپه در ماه سپتامبر ، خشم چین را بر عهده داشت ، هدایت می شد.

چن چرن چی معاون وزیر اقتصاد تایوان هیاتی را برای گفتگو به واشنگتن آورد.

در بیانیه مأموریت تایوان در واشنگتن آمده است که دو کشور تفاهم نامه ای برای ایجاد “سازوکار گفتگوی نهادینه شده” امضا کرده اند.

در این گزارش آمده است: “دو طرف همچنین در مورد طیف گسترده ای از موضوعات ، از جمله علم و فناوری ، تغییر ساختار زنجیره تامین ، شبکه های 5G ، بررسی سرمایه گذاری ، زیرساخت ها و انرژی ، امنیت جهانی بهداشت و توانمند سازی اقتصادی زنان گفتگو کردند.”

وزارت امور خارجه آمریكا گفت كه این دو به توافق رسیدند كه در مورد یك توافق نامه علم و فناوری برای “ارتقا understanding تفاهم و همكاری متقابل در طیف وسیعی از موضوعات علمی و فناوری” مذاكره كنند.

این گفتگوهای آینده به تقویت روابط اقتصادی و “تعهد مشترک ما به بازارهای آزاد ، کارآفرینی و آزادی” کمک خواهد کرد.

https://www.youtube.com/watch؟v=ro1HPhBjmC8

گفتگوهایی که تایوان امیدوار است سرانجام به توافق تجارت آزاد منجر شود ، بخشی از تعامل شدید آمریكا با تایپه در دولت معزول دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا است كه خشم پكن را برانگیخت.

چین ادعا می کند تایوان به عنوان قلمرو خود به طور دموکراتیک حاکم است و هنگامی که الکس هازارد وزیر بهداشت ایالات متحده در ماه اوت از تایپه بازدید کرد ، و پس از آن کراچا در سپتامبر ، با عصبانیت واکنش نشان داد و هر بار هواپیماهای جنگی را به نزدیکی جزیره ارسال کرد.

هازارد بالاترین مقام آمریکایی بود که پس از تغییر واشنگتن در سال 1979 به رسمیت شناختن قاره به قاره ، از تایوان دیدار کرد و کراه بالاترین مقام وزارت امور خارجه بود که در این چهار دهه از او بازدید کرد.

نخست وزیر تایوان ، سو تسنگ چانگ روز جمعه نیز گفت که مقام سوم ، رئیس آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ، اندرو ویلر ، برای بازدید از “گفتگوهای دو جانبه در مورد همکاری های بین المللی محیط زیست” دعوت شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد. نیویورک تایمز گزارش داد که سفر سه روزه ویلر برای هفته 5 دسامبر برنامه ریزی شده است.

در پکن ، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت چین مخالف مبادله رسمی بین ایالات متحده و تایوان است و از واشنگتن خواست که حساسیت موضوع تایوان را کاملاً تشخیص دهد.

ژائو لیجیانگ بدون توضیح بیشتر در مورد جلسات خبری روزانه گفت: “چین پاسخی قانونی و ضروری متناسب با تحولات ارائه خواهد داد.”

در حالی که ترامپ ، جمهوری خواه ، شخصیتی محبوب در تایوان است ، دولت برای رفع نگرانی در مورد دولت فعلی رئیس جمهور منتخب جو بایدن ، یک دموکرات که چندان حامی نخواهد بود ، اقدامی انجام داده است.

مقامات تایوانی گفتند كه حمایت از تایوان در ایالات متحده دو جانبه است و هفته گذشته سفیر طوفان در واشنگتن با آنتونی بلینكن ، معتمد دیرین بایدن ، تلفنی صحبت كرد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>