“بازگشت امن نیست”: سودانی ها در اسرائیل از دیپورت ترس دارند خاورمیانه

[ad_1]

حدود 6000 پناهجوی سودانی در اسرائیل از آینده خود پس از سودان می ترسند و اسرائیل موافقت کرده است که روابط را عادی کند.

پناهجویان سودانی در اسرائیل نگران هستند که پس از امضای توافق نامه عادی سازی بین دو کشور اخراج شوند ، اگرچه برخی امیدوارند که حضور آنها به عنوان یک مزیت تلقی شود.

دهه ها در جنگ فنی با اسرائیل ، سودان جمعه گذشته به سومین کشور عربی تبدیل شد که از عادی سازی روابط با اسرائیل ، پس از امارات متحده عربی و بحرین خبر داد.

اگرچه این توافق نامه هنوز نیاز به تصویب قانونگذار تازه تاسیس سودان دارد ، اما مورد استقبال احزاب سیاسی سودان قرار نگرفته است.

صدیق المهدی ، نخست وزیر سابق سودان ، با مخالفت حزب بعث سودان و کنگره خلق که گفته بود دولت انتقالی این کشور انتخاب نشده است و بنابراین مجاز به عادی سازی روابط با اسرائیل نیست ، این اظهارات را تکذیب کرد.

ده ها سودانی هفته گذشته در خارطوم ، پایتخت ، تظاهرات کردند و شعارهای “نه صلح ، نه مذاکره ، نه آشتی با واحد اشغالگر” سر دادند.

هنوز یک شورای سودان تشکیل نشده است که براساس توافق نامه تقسیم قدرت بین افسران نظامی و غیرنظامیانی که از زمان سرنگونی عمر البشیر در سال 2019 به طور مشترک سودان را اداره می کنند ، تشکیل شود.

“صد در صد در معرض خطر”

به نقل از خبرگزاری فرانسه ، باریک صالح ، 26 ساله ، پناهجوی سودانی که در حومه تل آویو زندگی می کند ، در اسرائیل ، این پیام با احساسات مختلفی در میان اعضای جامعه سودان مورد استقبال قرار گرفت.

اسرائیل می گوید نزدیک به 6000 سودانی در این کشور زندگی می کنند که بیشتر آنها متقاضی پناهندگی هستند که همیشه اجازه کار ندارند و نمی توانند تابعیت اسرائیل را بپذیرند.

صالح که در دارفور غربی بزرگ شد ، 9 ساله بود که خانواده اش از جنگ در همسایگی چاد فرار کردند.

صالح که پس از ترانزیت از طریق لیبی و مصر وارد اسرائیل شد و 13 سال در اسرائیل زندگی می کند ، گفت: “والدین من در یک اردوگاه پناهجویان هستند.”

“من اولین کسی خواهم بود که عادی می شود. اما اگر دیپورت شوم ، در این صورت 100 درصد در معرض خطر خواهم بود. “

پیام با احساسات مختلفی در میان اعضای جامعه سودان که “بسیار ترسیده اند” از بازگشت آنها روبرو شد ، مورد استقبال قرار گرفت. [Amir Cohen/Reuters]

در Neve Shaanan ، حومه تل آویو که به جامعه پناهجویان معروف است ، غرفه ها و رستوران ها غذاهای سودانی ، از جمله نسخه ای از غذای محبوب هالیبوت را که با پنیر زرد رنده شده سرو می شود ، ارائه می دهند.

اوسوماین باراکا ، 26 ساله ، که در همان حوالی کار می کند ، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه هرتزلیا ، شمال تل آویو است.

او همچنین 9 ساله بود که از دارفور به چاد فرار کرد ، جایی که مادرش هنوز در یک اردوگاه پناهندگان زندگی می کند.

“آنها [armed fighters] آنها پدر من و برادر بزرگتر من را کشتند و هرچه در روستا داشتیم بردند. “

“در یک لحظه من دو گزینه داشتم: بازگشت به دارفور برای جنگیدن برای یک گروه شورشی ، یا ترک اردوگاه و تلاش برای داشتن یک زندگی عادی.”

“دارایی بالقوه”

در حالی که مردان جوانی که فرانسه فرانسه با آنها صحبت کرد ابراز نگرانی کردند که براساس توافق نامه عادی سازی ، حضور آنها در اسرائیل به خطر بیفتد ، برخی اظهار داشتند که دوست دارند دولت یهود آنها را به عنوان یک دارایی ببیند.

رئیس جمهور پیشین البشیر از سال 2003 جنگ داخلی سودان را در منطقه دارفور رهبری می کند.

حدود 300000 نفر در درگیری جان خود را از دست دادند و 2.5 میلیون نفر نیز مجبور به ترک خانه های خود شدند.

مونیم هارون 31 ساله با بیان اینکه سودانی ها در اسرائیل می توانند “پلی” بین کشورها باشند گفت: “ما اینجا هستیم زیرا بازگشت به سودان هنوز امن نیست.”

سودان و اسرائیل طی روزهای اخیر گفته اند که در جلسات همکاری های آینده دو جانبه ، مهاجرت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

اما ژان مارک لیلینگ ، وکیل پناهندگی اسرائیلی هشدار داد که با اعلام عادی سازی ، بازگشت پناهجویان سودانی احتمالاً در رادار دولت قرار دارد.

لیلینگ گفت: “اولین چیزی که به ذهن دولت می رسد این است که ما می توانیم متجاوزان را برگردانیم.”[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>