تایلند دانشجویان را به دلیل پیوستن به اعتراض ممنوع ، متهم می کند تایلند


دو رهبر دانشجویی می گویند که با پیوستن به اعتراض در 15 اکتبر از آنها خواسته شده تا حکم اضطراری را نقض کنند.

پلیس گفت ، دو رهبر دبیرستان تایلند برای پیوستن به اعتراض ممنوع ماه گذشته متهم خواهند شد ، یک روز پس از آنکه نخست وزیر مبارز پرایوت چان اوچا تهدید به اقدام شدیدتر علیه معترضان شد.

سخنگوی پلیس ، یینگ یوس تئپیمونونگ روز جمعه گفت که از این دو برای اعتراف به جرم دعوت شده است و با حضور والدین و وکیلشان از آنها بازجویی خواهد شد.

دانشجویان گفتند كه با پیوستن به اعتراض در 15 اكتبر ، هنگامی كه دهها هزار نفر با ممنوعیت Prayut با هدف پایان دادن به تظاهرات خواستار حذف و اصلاحات در سلطنت مخالفت كردند ، از آنها خواسته شده كه قانون اضطراری را نقض كنند.

یکی از دانشجویان بنجامارپورن نیواس 15 ساله به رویترز گفت: “حتی اگر رهبران اعتراض را دستگیر کنید ، فضای کافی در زندان وجود ندارد زیرا صدها نفر دیگر قیام خواهند کرد.”

گروه Bad Student در حال برنامه ریزی برای اعتراض در روز شنبه است و بنیامارپورن گفت که او همچنان در آن شرکت خواهد کرد. عضو دیگر گروه متهم شده ، لوپاناپات وانگپایزیت 17 ساله است.

یک زن هنگام عبور از علائم آسیب دیده در مقر پلیس بانکوک واکنش نشان داد [Soe Zeya Tun/Reuters]

اعتراضات جوانان و دانش آموزان از ماه ژوئیه به بزرگترین چالش تاسیس تایلند در سالهای گذشته تبدیل شده است و دهها مورد دستگیری و تلاش برای سرکوب آنها تاکنون مردم بیشتری را به خیابانها آورده است.

پرایوت درخواست معترضین به استعفا را رد کرد و اتهام آنها مبنی بر اینکه او انتخابات سال گذشته را طراحی کرده بود تا قدرت خود را در کودتای سال 2014 بدست آورد رد کرد.

معترضین همچنین سعی کردند قانون اساسی نوشته شده توسط حاکمان نظامی سابق را دوباره ترسیم کنند و خواستار محدود شدن اختیارات پادشاه ماها واجیرالونگ کورن شدند و گفتند که سلطنت اجازه چندین دهه حکومت نظامی را داده است.

کاخ سلطنتی از ابتدای اعتراضات در این مورد اظهار نظری نکرده است.

روز پنجشنبه ، پرایوت تهدید کرد که از کلیه قوانین برای تعقیب معترضانی که آنها را نقض کرده اند استفاده خواهد کرد ، این نگرانی را در میان فعالان ایجاد کرد که این می تواند به معنای قوانین سختگیرانه توهین سلطنتی نیز باشد که بیش از دو سال مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته است.

اگرچه این تظاهرات عمدتاً مسالمت آمیز بود ، اما پلیس هفته جاری از گاز اشک آور و توپ آب علیه معترضین استفاده کرد. حداقل 55 نفر بر اثر گاز اشک آور و شش نفر بر اثر اصابت گلوله زخمی شدند.

اعتراض بزرگ دیگری نیز برای روز چهارشنبه در دفتر املاک تاج برگزار شده است. معترضین می گویند که آنها به دنبال بازپس گیری ثروت کاخ هستند که پادشاه تحت کنترل شخصی خود درآورده است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>