تحریم های اتحادیه اروپا برای سرکوب اعتراضات در بلاروس اروپا


رئیس جمهور بلاروس ، پسرش و 13 مقام از ورود به اتحادیه اروپا منع شده و دارایی های آنها مسدود خواهد شد.

اتحادیه اروپا به دلیل سرکوب جنبش دموکراسی خواهی پس از انتخابات مورد مناقشه در ماه اوت ، رئیس جمهور بلاروس الكساندر لوكاشنكو و 14 مقام دیگر را تحریم كرد.

در بیانیه مطبوعاتی آمده است که منع مسدود کردن دارایی و ممنوعیت سفر در روز جمعه پس از توافق سفیران اتحادیه اروپا در اوایل این هفته در پاسخ به “سرکوب شدید و ارعاب معترضان صلح طلب ، اعضای مخالف و روزنامه نگاران” اجرا شد. .

ویکتور ، پسر لوکاشنکو و مشاور امنیت ملی از جمله اهداف اقدامات جدید است.

رئیس دفتر لوكاشنكو ، رئیس سرویس مخفی KGB این كشور و دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور از دیگر افراد تحت تأثیر این تحریم ها هستند.

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات 9 اوت را رد کرد و گفت که لوکاشنکو را یک رئیس جمهور قانونی نمی داند.

اعتراضات گسترده جمهوری شوروی سابق را پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در 9 آگوست ، که معترضین ادعا می کنند تقلب شده است ، لرزاند.

گزارشی درباره انتخابات و سرکوب متعاقب آن توسط مقامات ، که روز پنجشنبه توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) منتشر شد ، می گوید نقض حقوق بشر “بزرگ و منظم شناسایی شده و بدون شک اثبات شده است”.

این رأی “مات ، آزاد یا منصفانه” بود و توصیه می شد نتیجه “به دلیل بی نظمی در تمام مراحل روند” لغو شود ، و از بلاروس خواستار “برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید واقعی براساس استانداردهای بین المللی” شد.

لوكاشنكو در انتخابات اعلام پیروزی كرد ، اما از آن زمان تاكنون دهها هزار معترض مخالف در موجی از اعتراضات به خیابانها ریخته اند. وزارت کشور هفته گذشته گفت که حدود 300 نفر را دستگیر کرده است.

رهبر 66 ساله با حمایت روسیه ابتدا از وارد شدن در لیست سیاه اتحادیه اروپا که اوایل ماه گذشته به 40 مقام متهم به کلاهبرداری و نقض حقوق بشر تحمیل شد ، در امان ماند.

دیپلمات ها از افزودن نام وی به این لیست می ترسند بحران را تشدید کند. مقامات بلاروس بارها اتحادیه اروپا را به مداخله در امور داخلی آنها متهم کرده اند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>