ترکیه به دنبال تأیید استقرار نیروهای حافظ صلح در آذربایجان است آسیا


روسیه که برای نظارت بر توافق صلح در قره باغ قره باغ دارد ، پیش از این گفته بود که نیروهای ترکیه به آنها ملحق نخواهند شد.

آژانس خبری دولتی گزارش داد ، دولت ترکیه پیشنهادی را به منظور تأیید آن برای استقرار نیروهای صلح برای نظارت بر توافق آتش بس بین آذربایجان و ارمنستان به پارلمان ارائه داده است.

ترکیه ، که وزن خود را پشت سر متحد خود آذربایجان قرار داده است ، در حال مذاکره با روسیه برای نقشی در نظارت بر آتش بس است ، به پایان دادن به شش هفته جنگ شدید بین آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ.

هفته گذشته وزرای دفاع روسیه و ترکیه تفاهم نامه ای را برای ایجاد مرکز نظارت مشترک در آذربایجان امضا کردند.

این لایحه که روز دوشنبه به پارلمان ارائه شد ، برای اعزام صلحبانان ترک به یک سال اختیار نیاز دارد و افزود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تعداد نیروهای اعزامی را تعیین خواهد کرد.

انتظار می رود این پیشنهاد طی روزهای آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در این بیانیه آمده است که پرسنل غیرنظامی نیز ممکن است به عنوان بخشی از مأموریت حفظ صلح مستقر شوند.

“تخمین زده می شود که پرسنل نیروهای مسلح ترکیه … برای شرکت در مرکز مشترکی که ترکیه و روسیه با هم تشکیل خواهند داد ، به نفع صلح و رفاه مردم منطقه خواهد بود و از نظر منافع ملی ما ضروری است.” ، آژانس دولتی “Anadolu” را با استناد به پیشنهاد می نویسد.

مقامات روسی می گویند مشارکت آنکارا محدود به فعالیت مرکز رصد آذربایجان خواهد بود و نیروهای حافظ صلح ترکیه به قره باغ کوهستانی نخواهند رفت.

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه گفت که این مرکز از راه دور با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و سایر ابزارهای فنی برای نظارت بر تخلفات احتمالی فعالیت خواهد کرد.

روسیه که با آتش بس موافقت کرده است ، حدود 2000 حافظ صلح را برای یک دوره 5 ساله اعزام می کند.

قره باغ کوهستانی در آذربایجان است ، اما از زمان پایان جنگ 1994 در آنجا تحت کنترل نیروهای ارمنی قومی مورد حمایت ارمنستان بوده است.

نخست وزیر ارمنستان پس از یک سو assass قصد اقدام به آرامش می کند

در مقاله جداگانه ای ، نخست وزیر ارمنستان ، نیکول پاشینیان ، که توافق نامه ای را با آذربایجان امضا کرد ، و باعث خشم در کشورش شد ، روز دوشنبه خواستار پایان دادن به خشونت ها در پی گزارش تلاش برای زندگی او شد.

پس از اعلام این معامله ، هزاران معترض به خیابانهای پایتخت ارمنستان ، ایروان آمدند و پاشینیان را “خائن” خواندند و خواستار استعفا شدند. معترضین همچنین به ساختمانهای دولت یورش بردند.

پاشینیان در فیس بوک گفت: “من امروز روشن کردم که خشونت یا تحریک خشونت (به ویژه خشونت مسلحانه) به هیچ وجه نمی تواند وسیله ای برای اقدام دولت باشد.”

پاشینیان گفت که انتظار دارد مخالفان نیز اعلام کنند که “از هرگونه خشونت” حمایت نمی کند.

مقامات روز شنبه گفتند که آنها نقشه ترور نخست وزیر را خنثی کرده و آرتور وانتسیان ، رهبر مخالف رئیس سابق سرویس های امنیتی ارمنستان را دستگیر کرده اند.

وانتسیان ، رهبر حزب راست میانه رودینا ، روز یکشنبه پس از آنکه دادگاه حکم داد که بازداشت وی فاقد وجاهت قانونی است ، آزاد شد.

هفته گذشته دوازده رهبر مخالف به جرم تحریک شورش بازداشت شدند اما از دادگاه ها نیز آزاد شدند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>