ترکیه: تجمع پوند پس از افزایش شدید نرخ بهره اخبار ترکیه

[ad_1]

لیر ترکیه پس از آنکه بانک مرکزی این کشور انتظارات زیادی را برای افزایش نرخ سود بالا برای مهار تورم دو رقمی برآورده کرد ، افزایش یافت.

بانک مرکزی ترکیه نرخ سود اصلی خود را با 475 واحد اساسی افزایش به 15 درصد افزایش داد و متعهد شد که در مورد تورم در روز پنجشنبه همچنان محکم بماند ، انتظارات زیادی را پس از انتصاب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور به عنوان رئیس جدید و اعلام رویکرد جدید اقتصادی برآورده کرد.

پس از آنکه کمیته سیاسی بانک گفت: گام سختگیرانه “شفاف و قوی” آن ، تورم دو رقمی را کاهش می دهد ، روند مخرب دلارسازی را معکوس می کند و به آن کمک می کند ذخایر ارزی تخلیه شده را کاهش دهد ، پوند 1.5 درصد افزایش یافت.

تحلیلگران از ارزیابی هوشیارانه از بزرگترین اقتصاد خاورمیانه استقبال کرده و با احتیاط پیش بینی کردند که نازی آگبال ، که کمتر از دو هفته بانک مرکزی را اداره می کند ، در صورت لزوم نرخ بهره را بیشتر افزایش دهد.

این بانک پس از یک نشست سیاسی که به عنوان آزمایشی برای توانایی اردوغان در تعیین مسیر اقتصادی جدید برای ترکیه ارزیابی می شود ، گفت: “تنگنای سیاست پولی بسیار مهم حفظ خواهد شد تا زمانی که یک کاهش پایدار در تورم حاصل شود.”

این افزایش شدیدترین نرخ در بیش از دو سال گذشته بود و پس از رسیدن به تعدادی از سطح رکورد از تابستان ، می تواند پوند را پشتیبانی کند. اما همچنین می تواند بهبود اقتصادی را از اثر ویروس کرونا کاهش دهد.

در پاسخ ، این ارز در مقابل دلار به 7،599 تقویت شد ، از 7.71 – قوی ترین از سپتامبر. اوراق قرضه دلار حاکمیت در بالاترین حد در هشت ماه اخیر به اوج خود رسید ، در حالی که سوآپ پیش فرض اعتبار 5 ساله به پایین ترین سطح از ماه مارس رسید.

احسان هومن ، رئیس تحقیق و استراتژی MENA در بانک MUFG در دبی ، گفت: “این بستر جدیدی برای ترکیه تحت فرمان جدید … فرماندار آگبال بود تا با بازیابی قابل پیش بینی سیاست های پولی بازارها را متحیر کند.”

وی گفت: “ترکیه اکنون شانس واقعی برای بهبودی عزیز در بازارهای نوظهور را دارد.”

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته گفت كه با قول دوره جدید ثبات اقتصادی كه از سرمایه گذاران خارجی استقبال می كند ، سیاست های “تلخی” اتخاذ خواهد شد. [File: Murad Sezer/Reuters]

در حقیقت ، با توجه به اینكه سایر مراحل برای تقویت اعتبار ، میانگین موزون هزینه های تأمین مالی را به 14.80 درصد رساند ، افزایش نرخ كلیدیك بازپرداخت یك هفته ای 10.25 درصد محدود بود.

بالاترین نرخ بهره ، اواخر پنجره نقدینگی – که به طور فزاینده ای به عنوان نرخ مرجع استفاده می شود – 19.5 درصد در مقایسه با 14.75 درصد تعیین شد. اما این بانک گفت که نرخ بهره بازپرداخت یک هفته ای 15 درصدی “تنها شاخص” این سیاست است.

تعمیرات اساسی عمده رهبری

پوند – که تحت تأثیر نگرانی ها از بافر ارز ضعیف و ترک ها برای شکستن ارزهای سخت به رکورد – هفته گذشته پس از نصب آگبال و استعفا ناگهانی وزیر دارایی اردوغان ، حدود 12 درصد افزایش یافت.

اردوغان مدتهاست که نرخ بالای بهره را عامل ایجاد تورم می داند و سرمایه گذاران خارجی را مسئول مشکلات اقتصادی می داند.

اما پس از یک تعمیر اساسی در هفته گذشته ، وی گفت که حتی سیاست های “تلخ” نیز اتخاذ خواهد شد ، زیرا او قول داد دوره جدید ثبات اقتصادی باشد که از سرمایه گذاران خارجی استقبال کند.

نظرسنجی ها نشان می دهد مشکلات اقتصادی ، از جمله دو انقباض شدید در این سال ها ، حمایت از اتحادیه حاکم اردوغان را تضعیف کرده است. جهش اخیر در موارد COVID-19 و محدودیت های جدید برای برخی از مشاغل ممکن است رشد بیشتری را کاهش دهد.

افزایش نرخ بهره “اولین قدم مهم در جهت بازیابی اعتماد به نفس و نشان دادن رویکردی اصیل تر به سیاست بود. بسیار مهم است که این حرکت حفظ شود. “

همه 21 اقتصاددان در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که نرخ بهره با میانگین 475 واحد پایه افزایش یابد و پیش بینی های آن از 200 به 575 واحد باشد.

در سپتامبر 2018 ، بانک مرکزی ترکیه در چارچوب بحران ارزی که به سرعت در حال تحول است ، نرخ بهره را از 625 واحد پایه به 24 درصد افزایش داد. سپس چرخه تسکین در سال گذشته آغاز شد ، اما با آغاز همه گیری در اوایل سال جاری پایان یافت.[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>