توضیح: در منطقه تیگره در اتیوپی چه اتفاقی می افتد؟ | اتیوپی


دولت فدرال اتیوپی با اعلام تهدید ثبات یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان ، شاخ آفریقا ، “جنگ غیرمنتظره” ای را علیه ایالت شمالی خود Tigrei اعلام کرد.

دینو مختانی از گروه بین المللی بحران این هفته گفت: “بحران در اتیوپی ، یکی از پرجمعیت ترین کشورهای آفریقا ، ماه هاست که انباشته شده است و” این مانند تماشای سقوط قطار در حرکت آهسته است. “

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی که سال گذشته به دلیل اصلاحات گسترده سیاسی جایزه نوبل صلح دریافت کرد ، با سخت ترین عواقب تغییر دولت اخیر این کشور روبرو است.

ابی روز جمعه گفت که عملیات نظامی فدرال در شمال “اهداف مشخص ، محدود و قابل دستیابی” دارد ، در حالی که رئیس سازمان ملل اظهار داشت که وی به شدت نگران است.

به همین دلیل جامعه بین المللی نگران است:

در Tigray چه اتفاقی افتاد؟

صبح روز چهارشنبه دو اتفاق رخ داد: ارتباطات در منطقه بسیار مسلح تیگره در اتیوپی قطع شد و ابی اعلام کرد که به نیروها دستور داده است به حمله مرگبار نیروهای تیگری به یک پایگاه نظامی در آنجا پاسخ دهند.

هر دو طرف یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند. اواخر روز پنجشنبه هر دو فشار را افزایش دادند.

یک کارگر بشردوستانه در خبرگزاری رویترز گفت که گلوله باران پراکنده از شهر Aburafi ، در نزدیکی مرز Tigray-Amhara ، در ساعت 3 صبح به وقت محلی (00:00 به وقت گرینویچ) جمعه شنیده می شود.

ارتش اتیوپی می گوید از سرتاسر کشور در Tigray نیرو دارد و رهبر Tigray ادعا می کند که جنگنده ها مناطقی از پایتخت منطقه را بمباران کرده اند. وی گفت: “ما آماده شهادت هستیم.” گزارش ها از تلفات هر دو طرف گزارش شده است.

نقشه Tigrei – اتیوپی [Al Jazeera]

برخی از کارشناسان این تقابل را با یک جنگ بین ایالتی مقایسه می کنند ، در حالی که دو نیروی بزرگ و آموزش دیده هیچ نشانه ای از عقب نشینی ندارند.

اتیوپی یکی از بهترین ملت های مسلح در آفریقا است و جبهه خلق برای آزادی Tigrei (TPLF) قبل از روی کار آمدن ابی در سال 2018 بر ارتش و دولت این کشور سلطه داشت.

او تجربه زیادی از درگیری ها از جنگ طولانی اتیوپی بر سر مرز اریتره ، مجاور منطقه تیگرای را دارد و گروه بحران بین المللی تخمین می زند که نیروهای شبه نظامی TPLF و شبه نظامیان محلی حدود 250،000 سرباز داشته باشند.

از آنجا که هنوز ارتباطات در دسترس نیست ، تأیید حساب هر دو طرف برای وقایع روی زمین دشوار است.

چگونه به اینجا رسیدیم؟

ائتلاف حاکم اتیوپی برای کمک به کاهش ماهها اعتراضات ضد دولتی ، ابی را به عنوان نخست وزیر منصوب کرده است. او به سرعت به خاطر گشودن فضای سیاسی و محدود کردن اقدامات سرکوبگرانه در این کشور به حدود 110 میلیون نفر و بسیاری از گروه های قومی ستایش – و جایزه نوبل – را از آن خود کرد.

اما TPLF سال گذشته به طور فزاینده ای به حاشیه رانده شد و از ائتلاف حاکم کناره گرفت.

TPLF مخالف به تأخیر انداختن انتخابات در اتیوپی است و علت آن شیوع بیماری همه گیر COVID-19 و دوره طولانی مدت مدیریت ابی است.

در ماه سپتامبر ، منطقه Tigray در انتخابات محلی رأی داد ، که دولت فدرال اتیوپی آن را غیرقانونی خواند. بعداً ، دولت فدرال بر روی هدایت بودجه از سوی مجری TPLF به دولتهای محلی متمرکز شد ، که این باعث خشم رهبری منطقه شد.

روز دوشنبه ، دبرسیون گبرمیکل ، رهبر Tigray هشدار داد که یک درگیری خونین ممکن است آغاز شود.

حالا چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

درگیری می تواند به سایر مناطق اتیوپی گسترش یابد ، جایی که برخی مناطق خواهان خودمختاری بیشتر هستند و خشونت قومی قومی دولت فدرال را وادار به بازگرداندن اقدامات از جمله دستگیری منتقدان کرده است.

بیرانو جولا ، معاون فرمانده ارتش اتیوپی ، در پاسخ به این ترس ها ، اواخر روز پنجشنبه به تیگری گفت: “جنگ در آنجا پایان می یابد.”

برخی از دولت ها و کارشناسان خواستار گفتگو در مورد Tigrei هستند. آدیس آبابا ، یک دیپلمات غربی در پایتخت گفت: پیام اتیوپیایی ها این است که اگر در مورد گفتگو صحبت کنید ، دو کشور را برابر می دانید ، اما “این یک دولت قانونی است ، این یک گروه از مرتدان است.”

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود گفت: “هدف پیشنهادی توسط اتیوپی سرکوب TPLF است و” اگر بگویم شما را له می کنم ، آیا واقعاً جای مذاکره وجود دارد؟ “

قبل از جنگ ، TPLF اعلام کرد که علاقه ای به مذاکره با دولت فدرال ندارد و خواستار آزادی رهبران بازداشت شده به عنوان پیش شرط گفتگوها شد.

ناظران می گویند ، گفتگوی فراگیر لازم است ، اما بیانیه اواخر روز پنجشنبه گروهی از دیپلمات ها و کارشناسان نظامی سابق آمریكا از انستیتوی صلح ایالات متحده هشدار داد كه “تا زمانی كه بسیاری از رهبران برجسته سیاسی این كشور باقی نمانند ، خیلی دور نخواهد بود.” در زندان “.

معنی آن فراتر از اتیوپی چیست؟

کمتر منطقه ای از شاخ آفریقا آسیب پذیرتر است. همسایگان اتیوپی شامل سومالی هستند – گفته می شود نیروهای اتیوپی برای بازگشت به خانه شروع به عقب نشینی از کشور کرده اند – و سودان ، که با انتقال سیاسی بزرگ خود روبرو است.

همسایگی اریتره پس از توافق صلح 2018 با اتیوپی هیچ نشانه ای از گشایش ندارد و دولت و دولت آن در Tigrei یکدیگر را درک نمی کنند.

منطقه ای که ابی در آن به عنوان یک صلح بلندپایه بازی می کرد اکنون در معرض خطر است.

ناظران هشدار می دهند که درگیری می تواند در این کشورها و سایر کشورها رخ دهد ، نه چندان دور از استراتژیک ترین پست نظامی آفریقا ، جیبوتی کوچک ، جایی که چندین قدرت جهانی از جمله ایالات متحده و چین تنها پایگاه خود را دارند.

شاخ آفریقا نیز آب کوتاهی است که از یمن و بقیه شبه جزیره عربستان جریان دارد.

“ثبات اتیوپی برای کل منطقه شاخ آفریقا مهم است. آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در پیامی توئیتری گفت ، من خواستار کاهش سریع تنش ها و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات هستم.

اتیوپی در حال حاضر نگرانی ها را در مورد اختلاف با مصر در زنجیره ای بر سر سد بزرگ اتیوپی برای تکمیل رود نیل ایجاد کرده بود.

دیپلمات پیشین آمریكایی ، پیتون ناپف ، مشاور ارشد در انستیتوی آمریكا ، گفت: اگرچه نگرانی هایی در مورد خصومت وجود دارد ، “من می خواهم تصور كنم كه مصر به اندازه كافی مشاركت كننده مسئولیتی است كه متوجه شود تجزیه در اتیوپی به طور اساسی برای امنیت منطقه مضر است.” او در این هفته گفت:Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>