جناح های رقیب در لیبی با اجرای توافق آتش بس توافق کردند | خاورمیانه


سازمان ملل متحد می گوید که دو طرف بر سر طرحی برای اجرای توافق آتش بس در ماه گذشته توافق کردند.

استفانی ویلیامز ، نماینده سازمان ملل در لیبی ، گفت که جناح های نظامی رقیب لیبی در مورد برنامه ای برای اجرای توافق آتش بس در ماه گذشته توافق کرده اند.

اعلامیه روز سه شنبه یک روز پس از جلسه کمیسیون مشترک نظامی برای بحث در مورد اجرای معامله ای که ابتدا در وطن وی آغاز شد ، اعلام شد.

گفتگوها بین جناح های رقیب لیبیایی در سازمان ملل در ژنو ، سوئیس ، 20 اکتبر 2020. [Fabrice Coffrini/PoolReuters]

به دنبال این نشست توافقنامه آتش بس “دائمی” در ماه گذشته توسط جناح های متخاصم در سوئیس امضا شد تا زمینه حل سیاسی درگیری فراهم شود.

ترجمه: در حضور استفانی ویلیامز ، سرپرست مسئول دبیركل سازمان ملل در لیبی ، كمسیون مشترك نظامی جلسه خود را در غدامس به پایان می رساند و در مورد اقدامات عملی برای اجرای توافق آتش بس دائمی در لیبی توافق می كند.

لیبی که یک تولید کننده بزرگ نفت است ، پس از سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی ، رهبر دیرینه ناتو در سال 2011 ، مورد خشونت قرار گرفته است.

از آن زمان تحت سلطه گروه های مسلح قرار گرفته و بین دو دولت به شدت مخالف تقسیم شده است: دولت توافق ملی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل (GNA) ، مستقر در طرابلس پایتخت ، و یک دولت رقیب در شرق ، با پشتیبانی خلیفه هفتر فرمانده نظامی لشکر.

هفتر با پشتیبانی مصر ، روسیه و امارات متحده عربی در آوریل 2019 حمله ای را علیه طرابلس آغاز کرد ، اما در ژوئن توسط GNA با پشتیبانی نظامی ترکیه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

جناحهای درگیر در ماه سپتامبر در مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل در مراکش ، مصر و سوئیس به میز مذاکره بازگشتند.

آخرین گفتگوها در واحه کویر دور افتاده غادامس ، در حدود 465 کیلومتری (290 مایل) جنوب غربی طرابلس و نزدیک مرزهای لیبی با الجزایر و تونس ، به دور از پایگاه های قدرت دو کشور در حال انجام است.

ویلیامز گفت ، در طول دیدار ، دو طرف توافق کردند “یک کمیته فرعی نظامی برای نظارت بر عقب نشینی نیروهای نظامی به پایگاه های مربوطه و خروج نیروهای خارجی از خطوط مقدم تشکیل دهند.”

ویلیامز افزود ، کمیسیون همچنین تصمیم گرفت “در اسرع وقت در سرت دیدار کند” و شهر ساحلی مرکزی را به مرکزیت خود تبدیل کند.

سرت از ژوئن سال جاری در خط مقدم درگیری های اخیر بوده است.

ویلیامز گفت جلسه ای در مورد وحدت امنیت میدان نفتی (PFG) در 16 نوامبر در ترمینال برگا برگزار می شود ، در حالی که ارتباطات هوایی “بلافاصله” با قادامس و سبها در جنوب برقرار خواهد شد.

تولید نفت لیبی ، منبع حیاتی درآمد ، به دلیل مصادره گروه های مختلف و جلوگیری از تأسیسات اصلی و پایانه های صادراتی ، بارها متوقف شده است.

از آن زمان ، سپاه پاسداران ، تحت کنترل وزارت دفاع لیبی قبل از انقلاب این کشور در سال 2011 ، به گروه های مسلح با تغییر پیوست تبدیل شده اند.

ویلیامز افزود ، این کمیسیون همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست که “به سرعت یک قطعنامه لازم الاجرا را برای اجرای توافق آتش بس در ژنو تصویب کند.”

گفتگوهای قادامس بخشی از یک تلاش طولانی مدت میانجیگری صلح است.

در تاریخ 9 نوامبر ، رهبران سیاسی لیبی قرار است مذاکرات شخصی در تونس برای بحث در مورد برگزاری انتخابات ملی انجام دهند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>