“دیگر هرگز”: ریو تینتو برای تخریب گردنه ژوکان منفجر شد | استرالیا

[ad_1]

یک تحقیق پارلمانی در استرالیا توصیه کرده است که شرکت معدنکاری انگلیس و استرالیا ریو تینتو خسارت مردم بومی کشور را برای تخریب دو مکان باستانی جبران کند و از دولت به دلیل عدم حمایت از گروه بومیان انتقاد کرد.

در گزارش موقت با عنوان “دیگر هرگز” که روز چهارشنبه منتشر شد ، کمیسیون همچنین به این غول معدنکاری توصیه کرد که برای معدنکاری در گلوگاه جووکان در استرالیای غربی مهلت قانونی ایجاد کند و اماکن مقدس را که قدمت آنها 46000 سال تخمین زده شده ، بازسازی کند.

ریو تینتو در ماه مه هنگامی که بخشی از 135 میلیون دلار برای استخراج سنگ آهن را منفجر کرد ، باعث اعتراض عمومی شد.

وارن انچ ، عضو اتاق و رئیس هیئت گفت: “ما دیگر هرگز نمی توانیم تخریب ، خرابی و تخریب مکان های فرهنگی را مجاز بدانیم ، همانطور که در گردنه جووکان رخ داد – دیگر هرگز.”

انچ گفت مردم بومی از شرکت معدن ، و همچنین دولت استرالیای غربی ، دولت فدرال ، وکلای خود و قانون عنوان محلی عنوان “ناامید” هستند.

“من و کمیته در ارائه این توصیه ها می خواهیم این چرخه را بشکنیم. بی توجهی به مردم PKKP در آنجا متوقف می شود. “وی با اشاره به مردم Puutu Kunti Kurama و Pinikura که در مناطق ویران شده منطقه Pilbara در استرالیای غربی زندگی می کنند ، گفت.

وی گفت ، مقررات در قانون ایالت استرالیای غربی – از جمله قانون میراث بومی 1972 – همچنین به شرکت اجازه می دهد تخریب را به طور قانونی انجام دهد. طبق بند 18 این قانون ، توسعه دهندگان می توانند درخواست خسارت قانونی یا تخریب سایت های محلی را بدهند.

بازگشت مصنوعات

اگرچه گزارش کامل تا نیمه دوم سال آینده ارائه می شود ، کمیسیون تأکید کرد که ریو تینتو باید بازسازی و بازسازی را با هزینه شخصی انجام دهد.

تمام مصنوعات برگرفته از مکانهای تخریب شده نیز باید برگردانده شود و کلیه توافقات صورت گرفته با صاحبان سنتی اماکن مقدس باید مورد بازبینی قرار گیرد.

از زمان تخریب در ماه مه حداقل 13 جلسات دادرسی عمومی برگزار شده است و این کمیسیون بیش از 140 نظر از معدنچیان ، کارشناسان میراث فرهنگی و گروه های بومی و جامعه مدنی دریافت کرده است.

آنتچ ، رئیس کمیسیون تحقیق ، گفت که با ارائه مقدار شواهد و همچنین تأخیرهای ناشی از انسداد COVID-19 ، کمیته می تواند تحقیقات را تا سال آینده به پایان برساند.

این هیئت هنوز میزان جبران خسارت غول معدنکاری به مردم بومی استرالیا را مشخص نکرده است ، اما خاطرنشان کرد که قبل از ترمیم خسارت هنوز “راه طولانی” باقی مانده است.

در آن آمده است: “ریو تینتو اکنون باید سخنان خود را به عمل تبدیل کند.”

در ماه سپتامبر ، عصبانیت از تخریب سایت مدیر عامل شرکت ریو ، ژان سباستین ژاک را مجبور به استعفا کرد ، گرچه او تا مارس 202 به طور رسمی استعفا نمی داد. دو مدیر دیگر نیز مجبور به استعفا شدند.

روز چهارشنبه ، ریو تینتو در بیانیه ای گفت که وی گزارش را “تأیید” کرده و “از مردم بومی” عذرخواهی خود را تکرار کرد “و افزود که” تخریب نباید اتفاق می افتاد. “

سیمون تامپسون ، رئیس ریو تینتو گفت: “ما تشخیص می دهیم كه تخریب پناهگاه های سنگی Juukan درد قابل توجهی را برای مردم Puutu Kunti Kurrama و Pinikura ایجاد كرده است و ما برای رسیدن به معالجه با آنها بسیار سخت تلاش می كنیم.”

کارشناسان می گویند اصلاحات اساسی قانونی لازم است تا اطمینان حاصل شود که چنین تخریبی دوباره اتفاق نمی افتد. در حال حاضر لایحه حذف بخش 18 در حال رایزنی عمومی است.

دیانا كمپ ، جان اوون و راجر بارنز از مركز مسئولیت اجتماعی معدن در دانشگاه كوئینزلند نوشتند: “تحقیقات چالش های غیرقابل غلبه ای را كه مردم ملل اول در هنگام حفاری در زمین آنها اتفاق می افتد نشان می دهد.” “وی بر ضرورت فوری توازن مجدد ظرفیت برای جلوگیری از اولویت های اصلی تولید استخراجی و هزینه هر چیز دیگر تأکید می کند.”

دانشگاهیان گفتند که مطالعه آنها نشان داد که کار تیم های ارتباطات بومی و جامعه برای برنامه ریزی و تولید معدن “پیرامون” باقی مانده است ، در حالی که کارمندان با درک محدودی از مسائل مشترک زمین در بحث دسترسی به زمین و میراث فرهنگی.

آنها خاطرنشان كردند كه در حالی كه شركتها برای حمایت از جوامع میراثی و تیمهای پیرامون تنگه ژوكان هجوم آورده اند ، اقدامات بیشتری باید انجام شود.

آنها نوشتند: “متخصصان اجتماعی و مردم بومی باید موقعیت های مقتدرانه داشته باشند و از نفوذ درونی برخوردار باشند تا منافع شخصی شركت را محدود كنند.”

ریو تینتو 123 میلیارد دلار تخمین می زند. این شرکت همچنین با ادعاهای متعددی مبنی بر فساد و تخریب محیط زیست در سایر نقاط جهان از جمله چین ، پاپوآ گینه نو و ایالات متحده روبرو است.[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>