روحانی: “توهین به پیامبر توهین به همه مسلمانان است.” خاورمیانه

[ad_1]

تهران، ایران – حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، نگرش فرانسه نسبت به اسلام را محكوم كرد و افزود كه حمایت غرب از كاریكاتوری كه حضرت محمد (ص) را به تصویر می كشد ، غیراخلاقی و اهانت آور برای مسلمانان است.

رئیس جمهور در جلسه کابینه تلویزیونی روز چهارشنبه گفت که آزادی باید همراه با احترام به ارزشها و اخلاق باشد.

روحانی گفت: “غربی ها باید بدانند که پیامبر بزرگ اسلام مورد علاقه همه مسلمانان و آزادی خواهان در سراسر جهان است.”

“توهین به پیامبر همه مسلمانان را آزار می دهد. توهین به پیامبر (ص) به همه پیامبران ، ارزشهای انسانی توهین می کند و منجر به تضعیف اخلاق می شود. “

پیامبر بسیار مورد احترام مسلمانان است و هر نوع تصویر بصری از وی در اسلام حرام است. این کارتون های فرانسوی مورد بحث از نظر مسلمانان توهین آمیز و اسلام هراسی تلقی می شوند ، زیرا اعتقاد بر این است که آنها اسلام را با تروریسم پیوند می دهند.

این تصاویر به طور منظم توسط مجله طنز فرانسه شارلی ابدو منتشر می شود. از آنها به عنوان علت حمله مرگبار به دفاتر مجله در اوایل سال 2015 توسط دو جنگنده وابسته به القاعده نام برد.

در شانزدهم اکتبر امسال ، معلم فرانسوی ساموئل پتی پس از نشان دادن کاریکاتورهای دانش آموزان خود به عنوان بخشی از بحث در مورد آزادی بیان ، در روز روشن در نزدیکی مدرسه خود در حومه پاریس کشته شد.

رهبران مسلمان پس از ترور ، فرانسه را تسلیت و حمایت کردند. با این حال ، از آن زمان ، این نگرانی ها افزایش یافته است که جوامع مسلمان در فرانسه به دلیل واکنش مقامات به ترور پتی ، مورد مجازات جمعی قرار گیرند.

رهبران فرانسه و اروپا با استناد به آزادی بیان ، از حق نمایش کارتون حمایت کرده اند.

مکرون یکشنبه شب در یک سری تویت ها به زبان های فرانسوی ، عربی و انگلیسی نوشت: “ما هرگز عقب نخواهیم نشست”. “ما با روحیه صلح به همه اختلافات احترام می گذاریم. ما حرف نفرت را قبول نداریم و از یک بحث منطقی دفاع می کنیم. ما همیشه ایده کرامت انسانی و ارزشهای جهانی را دنبال خواهیم کرد. “

این حمایت و همچنین اظهارات امانوئل ماکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، که در 2 اکتبر گفت اسلام در “بحران” است ، واکنش مسلمانان سراسر جهان را برانگیخت.

روحانی گفت آزادی باید همراه با احترام به ارزشها و اخلاق باشد [File: Iranian Presidency/AFP]

کمپین تحریم

رهبران و سازمانهای مسلمان موضع اروپا را محكوم كرده و چندین كشور مسلمان نیز از یك طرح تحریم کالاهای فرانسه حمایت كرده اند.

رهبران مذهبی ایران خواهان تحریم کالاهای فرانسوی نیستند. اما آیت الله صادق آملی لاریجانی ، رئیس شورای تأثیرگذاری مناسب ، روز سه شنبه از حمایت سایر کشورهای مسلمان برای ممنوعیت تولید محصولات فرانسوی استقبال کرد.

وی گفت: “این حرکت بسیار خوبی بود و امیدواریم دیگران نیز این مسیر را طی کنند.”

روز سه شنبه ، وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به اظهارات ماکرون و حمایت وی از حق ادامه نمایش کارتون ها ، موقت فرانسه را تشکیل داد.

انتظار می رود اعتراضات مردمی و دانشجویی روز چهارشنبه در مقابل سفارت فرانسه در نوافل لو شاتو در تهران با اقامه نماز و سخنرانی روحانیون برگزار شود.

محمد مرندی ، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه تهران ، گفت كه مسلمانان در سراسر جهان از موقعیت ماكرون “شوكه شده” اند.

مرندی به الجزیره گفت: “اروپاییان در مورد آزادی بیان تعدادی خط قرمز تعیین کرده اند ، از جمله هولوکاست.”

وی افزود: “اما آنها نه تنها به آنچه مردم دیگر مقدس می دانند توهین می كنند ، در مورد نزدیك به دو میلیارد مسلمان ، آنها نیز از آن حمایت و گسترش می دهند.”

مقامات و رسانه های ایران فرانسه را محکوم می کنند

در چند روز گذشته چهره ها و گروه هایی از طیف سیاسی ایران گرد هم آمده اند تا مواضع فرانسه و اروپا را محکوم کنند.

محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که مسلمانان “قربانیان اصلی” کیش نفرت “بودند – که توسط رژیم های استعماری قدرت یافته و توسط مشتریان خود صادر می شوند” و آنها به همه مسلمانان به خاطر جنایات “چنین افراط گرایان … توهین می کنند … فقط به افراط گرایی دامن می زند “.

مقامات دیگر ، از جمله دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ، رئیس مجلس و مشاور رهبر معظم انقلاب ، به مكرون توهین كردند ، كه به گفته آنها “تا حدی احمقانه” با حضرت محمد دنبال شد ، تا حدودی به دلیل “نداشتن تجربه سیاسی”.

روز دوشنبه ، 240 نماینده پارلمان ایران با اکثریت دولت محافظه کار ، بیانیه مشترکی علیه آنچه “موضع ضد بشری” فرانسه خوانده اند ، صادر کردند و افزودند که “جسارت و استکبار” رئیس جمهور فرانسه هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد. طرحی بزرگتر علیه اسلام و مسلمانان.

ارتش ایران روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: “کسانی که ادعا می کنند از حقوق بشر محافظت می کنند اقدامات یک … برای کل اسلام را خلاصه می کنند.”

تعدادی از رسانه ها و روزنامه های ایران نیز صفحات نخست خود را به این اختلاف اختصاص داده اند.

روزنامه محافظه کار وطن امروز تصویر بزرگی از ماکرون سرخ چهره را به عنوان شیطان منتشر کرد: “ابلیس از پاریس” عنوان بود.

روزنامه کین با انتشار سرمقاله ای خواستار اخراج سفیر فرانسه به عنوان “کمترین پاسخهای فحاشی ماکرون” شد.

وی در سال های اخیر در واکنش به جنجال های اروپا درباره ایران و مسلمانان خواستار اخراج سفیر فرانسه شده است.

صفحه نخست شماره 27 و اکتبر 2020 وطن امروز ، ماکرون را به عنوان شیطان نشان می دهد [Vahid Salemi/AP][ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>