زنان سنگالی می ترسند که حقوقشان به خاطر محاکمه سونکو تجاوز شود اخبار

[ad_1]

یک پرونده تجاوز جنسی علیه برجسته ترین رهبر اپوزیسیون سنگال، فمینیست های این کشور را نگران کرده است، زیرا اکنون می ترسند آرمان خود ضربه ای دائمی خورده باشد.

پس از یک محاکمه سیاسی که با عناوین مفتضحانه خدشه دار شد، ملت غرب آفریقا در حال آماده شدن برای خشونت بالقوه در روز پنجشنبه است، زمانی که انتظار می رود حکم اعلام شود.

این پرونده حول محور عثمان سونکو، سیاستمداری صریح می چرخد ​​که حملات او به نخبگان سنگال طرفداران زیادی را در میان جوانان به خود جلب کرده است. این مرد 48 ساله متهم به تجاوز به آدیج سار، کارگر 23 ساله سالن زیبایی و تهدید به مرگ او شده است. او این اتهامات را رد کرد.

وی در آستانه جلسه روز پنجشنبه، شهروندان را به اعتراض گسترده فراخواند.

برخی فمینیست ها گفتند که این پرونده دو ساله فرصت نادری را برای پیشبرد حقوق قربانیان تجاوز جنسی از دست داد. دیگران نگران بودند که این یک گام به عقب در مبارزه طولانی برای توانمندسازی زنان در این کشور غرب آفریقا باشد.

آمیناتا لیبین امبنگه از شبکه فمینیستی سنگال (RFS) گفت: «این محاکمه شکست بزرگی است که اثر خود را در تاریخ حقوق زنان خواهد گذاشت».

تهدید به مرگ

سونکو می‌گوید این پرونده بخشی از توطئه رئیس‌جمهور مکی سال برای خنثی کردن جاه‌طلبی‌های انتخاباتی او در سال 2024 است. منتقدان او او را یک اراذل و اوباش می‌خوانند که تمایل به فرار از عدالت دارد.

هنگامی که سونکو در سال 2021 استیضاح شد، شورش و غارت آغاز شد و ده ها نفر را کشت.

مطالب جدید  آدیداس برخی از کالاهای Yeezy را می فروشد، عواید آن را اهدا می کند | اخبار تجارت و اقتصاد
حامیان مخالف رهبر عثمان سونکو در اعتراض به آزادی او به شدت با نیروهای امنیتی درگیر می شوند، داکار، سنگال، 08 مارس 2021.
درگیری حامیان رهبر اپوزیسیون عثمان سونکو با نیروهای امنیتی قبل از جلسه دادگاه در مورد یک پرونده تجاوز جنسی علیه این سیاستمدار در 8 مارس 2021 در داکار، سنگال. [Aliou Mbayeepa-EFE]

سار پس از مواجهه با تهدیدات و توهین های بی امان مجبور به مخفی شدن شد. اکنون او تنها با اسکورت پلیس خانه اش را ترک می کند.

“حکم هر چه باشد، [she] امبنگه گفت: قبلاً یک حبس ابد دریافت کرده است. او تمام آزادی خود را از دست داده است.

شرمساری قربانی و فرهنگ سکوت

فعالان گفتند که این روند باعث شد که حقوق زنان و قربانیان خشونت جنسی مسکوت بماند یا به حاشیه کشیده شود. نه تنها فعالان از سوی حامیان سونکو تهدید شدند، بلکه بسیاری بر این باورند که علت نیز به دلیل خود سار نتوانست توجه و حمایت بیشتری را به خود جلب کند.

ظاهر او به‌طور گسترده به‌عنوان مبتذل و شهادت او به‌عنوان بی‌حساب مورد حمله قرار گرفت، که باعث ایجاد تیترهای «رده بندی X» و «پورنوگرافی» در این کشور مسلمان محافظه‌کار شد.

امی وین روزنامه نگار گفت: «تجاوز به عنف مصیبت بسیار دردناکی است» و قربانیان «خجالت می کشند و چهره خود را پنهان می کنند». از سوی دیگر، سار به دلیل «خودنمایی» در شبکه های اجتماعی و حضور در دادگاه با «لباس قرمز تنگ» مورد انتقاد قرار گرفته است.

روزالی آدوایی دیوپ، جامعه شناس، کارشناس خشونت جنسی، این فرآیند را «تئاتر» توصیف کرد. او از سیستم قضایی انتقاد کرد و گفت که این روند محدودیت‌های خود را آشکار می‌کند و مملو از “نادرستی از همه طرف” است.

روز جمعه، گروه فمینیستی RFS بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن از سونکو و دولت سنگال انتقاد کرد که می‌گوید همچنان حقوق زنان را ربوده است.

مطالب جدید  وعده داده شده است: زمین علی رغم همه گیر شدن ، بیش از 3 درجه سانتیگراد گرم شود ، اخبار

در این بیانیه آمده است: «مبارزه برای حقوق زنان در سنگال نبردی است که قطعاً پایان‌ناپذیر نیست، اما ما در هیچ نقطه‌ای از آن عقب‌نشینی نمی‌کنیم».

اگرچه این کشور تجاوز جنسی را در سال 2019 جرم انگاری کرد، فعالان گفتند که بازماندگان با موانع زیادی از جمله رویه‌های دست و پاگیر، مدیریت بدون پشتوانه آسیب‌های روحی و کمبود سرپناه مواجه هستند.

تجاوز جنسی در سنگال تابو باقی مانده است و دیوپ گفت که اکثر قربانیان از قانون بی اطلاع هستند و “فرهنگ سکوت” همچنان ادامه دارد.

او گفت: «ما همیشه سعی می کنیم همه چیز را در خانواده هموار کنیم، هم برای حفظ پیوندهای خانوادگی و هم برای جلوگیری از «انگ زدن» به قربانیان.

برخی از فعالان گفتند که شهادت سار نتوانست همه تردیدها را در مورد اتهامات علیه سونکو برطرف کند.

با این حال، زبان تحقیر آمیز سونکو و “عادی سازی” خشونت جنسی او به شدت محکوم شد. او گفت: “اگر می خواستم به زنی تجاوز کنم، میمون آسیب دیده مغزی را انتخاب نمی کردم.”

RFS در بیانیه خود گفت که اظهارات سونکو کلیشه مخرب “قربانی تجاوز کامل” را تداوم بخشید.

در این بیانیه آمده است: «همه افراد، صرف نظر از پیشینه و موقعیت خود، می توانند قربانی تجاوز جنسی شوند.

این گروه گفت این واقعیت که سخنان سونکو با اشتیاق و تحسین توسط جمعیتی متشکل از جوانان مورد استقبال قرار گرفت، یک نگرانی جدی به ویژه برای بازماندگان تجاوز است.

[ad_2]