سازمان ملل متحد از مصر خواست تا مدافعان حقوق بشر را آزاد کند خاورمیانه


سازمان ملل متحد از مصر خواسته است تا سه عضو یک گروه حقوق بشر را که ظرف چند روز از یکدیگر بازداشت شده اند آزاد کند و این امر بر فشارهای بین المللی بر این کشور در پرونده افزود.

این تماس روز جمعه زمانی صورت گرفت که ابتکار حقوق شخصی مصر (EIPR) پس از بازدید چندین سفیر و دیپلمات از دفتر آن در قاهره در 3 نوامبر هدف قرار گرفت.

نیروهای امنیتی قبل از بازداشت محقق کریم انارا در روز چهارشنبه و مدیر اجرایی گاسر عبدالرازک در روز پنجشنبه ، محمد دبیر مدیر دفتر EIPR را روز یکشنبه دستگیر کردند.

EIPR گفت ، آنها به اتهاماتی از جمله “پیوستن به یک گروه تروریستی” و “انتشار اخبار دروغ” بازداشت شدند و به مدت 15 روز بازداشت شدند.

طبق قوانین مصر ، چنین رویه هایی می توانند به دو سال تمدید شوند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) در بیانیه ای گفت: “دستگیری سه مدافع حقوق بشر در مصر در این هفته تحول بسیار نگران کننده ای است و بر آسیب پذیری شدید فعالان جامعه مدنی تأکید دارد.”

راوینا شمداسانی ، سخنگوی مجلس افزود: “ما بسیار نگران هستیم كه هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر و سایر فعالان … تأثیر بسیار مهیبی بر جامعه مدنی مصر دارد كه قبلاً ضعیف شده است.”

OHCHR گفت که این دستگیری ها “به نظر تلافی جویانه انجام شده است” زیرا آنها پس از میزبانی EIPR در یک نشست با 13 سفیر و دیپلمات صورت گرفت.

نگرانی های مشابهی توسط متحدان سنتی مصر ، از جمله ایالات متحده و انگلستان ابراز شده است.

سفیر ایرلند ، شان اورگان روز جمعه در توییتی نوشت: “دیدار با طیف وسیعی از گفتگوها ، از جمله اعضای جامعه مدنی ، بخشی جدایی ناپذیر از اقدامات عادی دیپلماتیک در هر کشور است.”

روز جمعه آژانس خبری ادنکرونوس ایتالیا گزارش داد که همتای ایتالیایی وی و سایر سفرای وی نامه ای به سامه شکری وزیر امور خارجه مصر خواستار آزادی پرسنل EIPR شده اند.

وزارت امور خارجه گفت ، دومینیک راعب وزیر خارجه انگلیس نیز این موضوع را با شکری مطرح کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت واشنگتن “به شدت نگران است”.

در سالهای اخیر ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا قاطعانه پشت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر ایستاده است ، كه گفته می شود وی او را “دیكتاتور مورد علاقه من” خوانده است ، اما جو بایدن رئیس جمهور منتخب اعلام كرد كه موضع قاطع تری در مورد حقوق بشر خواهد گرفت. .

سناتور دلاور ، کریس کونز ، گزینه بالقوه در دولت تازه وارد بایدن ، در توییتر خود نوشت که این دستگیری ها “یکی دیگر از نمونه های نگران کننده سرکوب فعالان حقوق بشر در مصر است.”

عفو بین الملل روز جمعه نیز در بیانیه ای دستگیری ها را انکار کرد و آنها را “یک کارزار سرکوبگرانه وحشیانه” توصیف کرد.

ناظر حقوق مستقر در لندن گفت: “این دستگیری ها ، کمپین افترا علیه سازمان و ادعای بی اساس دولت مبنی بر اقدام غیرقانونی EIPR نشان می دهد که این یک حمله برنامه ریزی شده و هماهنگ است.”

وی افزود: “متهم كردن كاركنان سازمان های غیردولتی به” پیوستن به یك گروه تروریستی “حمله به این سازمان و ارزش های حقوق بشری آن است.

عفو همچنین از کشورهایی که نمایندگان آنها در نشست 3 نوامبر شرکت کردند ، که به گفته آنها شامل انگلیس ، کانادا و آلمان بود ، خواست “سکوت خود را بشکنند”.

فیلیپ لوتر ، مدیر تحقیق و پشتیبانی در خاورمیانه و شمال آفریقا ، به ناظر گفت: “این یک آزمون برای جامعه جهانی است.”

برخی روزنامه های حامی دولت مصر تقریباً یک روز قبل از افشای انارا برای وکلای وی ، گزیده هایی از اتهامات منتشر شده علیه اینارا را به وجود آوردند ، این نگرانی را در جامعه مدنی ایجاد کرد که یک کارزار دولتی کاملاً هماهنگ برای بستن گروه در جریان است.

هیچ واکنش فوری از سوی مصر مشاهده نمی شود.

اما روز چهارشنبه ، وزارت خارجه انتقاد از فرانسه را در پی دستگیری بشیر رد کرد ، سخنگوی احمد حافظ پاریس را به “دخالت” در امور داخلی مصر متهم کرد.

گروه های مدافع حقوق بشر تخمین می زنند که حدود 60،000 زندانی در مصر زندانی سیاسی باشند.

این شامل فعالان ، روزنامه نگاران ، وکلا و دانشمندانی است که به عنوان بخشی از اقدامات گسترده علیه مخالفان در طول السیسی دستگیر شدند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>