سازمان ملل می گوید در پی محاکمه های ناعادلانه 50 نفر در عراق با اعدام احتمالی روبرو هستند خاورمیانه


سازمان ملل با اشاره به اینکه از ماه اکتبر بیش از 40 زندانی اعدام شده اند ، بغداد را به پایان دادن به همه اعدامهای گسترده فراخوانده است.

به گفته کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل ، حدود 50 زندانی در عراق روز دوشنبه پس از محکوم شدن به جرائم مرتبط با تروریسم در دادگاه های ناعادلانه ، ممکن است اعدام شوند.

در بیانیه مشترکی که روز جمعه منتشر شد ، كارشناسان سازمان ملل از دولت بغداد خواستند كه بلافاصله همه اعدامهای دسته جمعی را متوقف كند و خاطرنشان كرد: 21 زندانی در اكتبر اعدام شدند و به دنبال آنها 21 زندانی دیگر هفته گذشته در زندان مركزی ناصریه ، معروف به الحط.

در این بیانیه آمده است: “موج” به نظر می رسد بخشی از یک طرح بزرگتر برای اعدام همه زندانیان محکوم به اعدام است. “

به گفته کارشناسان ، حدود 4000 زندانی که بیشتر آنها به جرائم تروریستی متهم هستند ، در عراق در معرض اعدام هستند. آنها گفتند که صدها نفر از اعدام ها پس از امضای احکام اعدام در انتظار هستند.

بازرسان سازمان ملل متحد كه در شرايط مبارزه با تروريسم بر شكنجه ، كشتارهاي خودسرانه و حمايت از حقوق بشر تمركز دارند ، گفت: “ما از دولت عراق مي خواهيم كه به تعهدات قانوني بين المللي خود عمل كند و بلافاصله برنامه هاي بيشتر براي اعدام زندانیان را به حالت تعليق درآورد. .

آنها افزودند که فرایندهای قانون مبارزه با تروریسم با بی نظمی های هشدار دهنده مشخص شده است.

“متهمان اغلب از ابتدایی ترین حق حمایت کافی برخوردار نیستند و ادعاهای آنها در مورد شکنجه و بدرفتاری هنگام بازجویی بررسی نشده است.”

هیچ توضیحی در مورد دولت عراق در این باره داده نشده است.

میشل باشلت ، رئیس حقوق بشر سازمان ملل ، در بیانیه ای هفته گذشته پس از اعدام 21 مرد ، از مقامات عراقی خواست تا هرگونه اعدام بعدی را به حالت تعلیق درآورند.

وی گفت: “دفتر وی” نقض مکرر حقوق یک دادرسی عادلانه ، وکالت ناکارآمد قانونی ، اتکا بیش از حد به اعترافات و ادعاهای مکرر شکنجه را یافت.

بشلت افزود ، عدالت حقوقی در قلب یک جامعه دموکراتیک فعال ، قرار دارد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>