سازمان ملل هشدار می دهد نقاط داغ در چهار کشور در آستانه گرسنگی اخبار از بورکینافاسو


سازمان ملل هشدار می دهد مناطقی از یمن ، بورکینافاسو ، نیجریه و سودان جنوبی در معرض خطر گرسنگی قرار دارند ، در حالی که 16 کشور دیگر در معرض خطر قحطی حاد هستند.

نقاط داغ در چهار کشور – بورکینافاسو ، یمن ، سودان جنوبی و نیجریه – در آستانه ناامنی شدید غذایی قرار دارند و ممکن است ظرف سه تا شش ماه گرسنه بمانند زیرا بیماری همه گیر ویروس کرونا باعث از بین رفتن توانایی انسان می شود. برای دسترسی به غذا ، گزارش جدید سازمان ملل در روز جمعه هشدار داده شد.

تجزیه و تحلیل هشدار زودهنگام سازمان غذا و کشاورزی (FAO) و برنامه جهانی غذا (WFP) نشان داد که میلیون ها نفر از افرادی که قبلاً با گرسنگی روبرو بوده اند در آستانه قرار دارند. گرسنگی به عنوان همه گیر اشتغال را از بین می برد ، فعالیت های کشاورزی را مختل می کند ، حواله ها را کاهش می دهد و مارپیچ قیمت کالاها را می فرستد.

“ما در یک نقطه عطف فاجعه بار هستیم. مارگو ون در ولدن ، مدیر اورژانس MSP گفت: “بار دیگر ، ما همزمان در چهار نقطه مختلف جهان با خطر گرسنگی روبرو هستیم.”

بورکینافاسو ، یمن ، نیجریه و سودان جنوبی قبلاً با ترکیبی خطرناک از درگیری ، آوارگی جمعی ، بحران اقتصادی و آب و هوا و بلایای کشاورزی روبرو شده اند. COVID-19 و محدودیت ها و انسداد های بعدی که به دنبال آن رخ داد فقط درد را تشدید کرد.

در این تجزیه و تحلیل 16 کشور و سرزمین دیگر – از هائیتی تا زیمبابوه – در معرض خطر افزایش سطح گرسنگی حاد ذکر شده است و کشورهای پیشرفته را به اقدامات فوری برای جلوگیری از اضطراری بین المللی غذا دعوت می کند.

از اوایل سال 2019 ، 135 میلیون نفر در 55 کشور و سرزمین با بحران غذایی یا اضطراری مواجه بودند.

نحوه درگیری ها ، دسترسی آژانس های بشردوستانه به نیازمندان ، اقدامات همه گیر قیمت مواد غذایی و نحوه برخورد دولت ها با بیماری همه گیر رونق COVID-19 همچنان بر سیستم های غذایی تأثیر خواهد گذاشت.

نتایج بارندگی و برداشت نیز عامل مهمی است.

در آمریکای لاتین و کارائیب ، هائیتی به دلیل بارندگی های نامنظم همراه با بحران های اقتصادی ریشه دار در معرض خطر است. ونزوئلا نیز که در یک بحران اقتصادی عمیق به سر می برد ، در معرض خطر گرسنگی گسترده قرار دارد.

غیرنظامیان سعی می کنند جلوی سیلابهای شکسته شده رودخانه نیل ، در شهرستان جنیل ، در اتحاد سودان را بگیرند [File: Denis Dumo/Reuters]

در جمهوری دموکراتیک کنگو ، تخمین زده می شود که 22 میلیون نفر در مورد مواد غذایی به شدت ناامن هستند – این بیشترین تعداد ثبت شده برای یک کشور است.

بورکینافاسو ، جایی که درگیری ، آوارگی و COVID-19 مانع اشتغال و دسترسی به غذا می شود ، تعداد گرسنه ها تقریباً در سال جاری سه برابر شده در مقایسه با سال 2019 است.

و وضعیت به ویژه در یمن وخیم است ، جایی که درگیری و بحران اقتصادی باعث رنج جدی مردم ، به ویژه زنان و کودکان شده است.

مردم هنگام بسته شدن بازار عمده فروشی Coche در هنگام شیوع ویروس کرونا در کاراکاس ، ونزوئلا به دنبال غذا در یک ظرف زباله هستند. [File: Manaure Quintero/Reuters]

گزارش کانون هشدار می دهد که اگر اقدامات حیاتی به سرعت انجام نشود ، جهان می تواند اولین شیوع قحطی را از زمان آخرین اعلام آن در سال 2017 در مناطقی از سودان جنوبی تجربه کند.

گرسنگی شدیدترین مرحله از پنج فاز است که توسط سیستم طبقه بندی فاز یکپارچه (IPC) برای تعیین سطح افزایش ناامنی غذایی استفاده می شود.

اما FAO و WFP تأکید می کنند که اوضاع وخیم است و مردم قبل از اعلام قحطی توسط سازمان های بین المللی در حال رنج و گرسنگی هستند.

“هنگامی که ما قحطی را اعلام می کنیم ، به این معنی است که بسیاری از زندگی ها قبلاً از دست رفته است. ولدن از WFP گفت: “اگر منتظر بمانیم تا اطمینان حاصل كنیم ، مردم دیگر مرده اند.”

به عنوان مثال در سومالی ، 260،000 نفر در سال 2011 از گرسنگی مردند. با اعلام قحطی در ماه جولای ، بیشتر مردم تا ماه مه جان خود را از دست داده بودند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>