شبکه های اجتماعی: محصولی اعتیاد آور که برخلاف کالاهای دیگر نیست نظرات


هرچه بیشتر از یک پلت فرم رسانه اجتماعی خاص استفاده کنید ، این پلتفرم اعتیاد آورتر می شود – نه فقط به طور کلی ، بلکه مخصوص شما.

فروش محصولات اعتیاد آور ، مانند دخانیات و الکل ، به وضوح چیز جدیدی نیست. و مشاغل اعتیادآور مدتهاست که مسائل اخلاقی را مطرح می کنند.

اخیراً ، اعتیاد به شبکه های اجتماعی مورد توجه منتقدان چندین مقاله ، کتاب ، گفتگوی TED و مستند قرار گرفته است. اما آیا شرکت های رسانه های اجتماعی موارد اخلاقی منحصر به فردی را مطرح می کنند که توسط مشاغل قدیمی ، آشنا و اعتیاد آور مطرح نمی شوند؟

در حقیقت ، شرکت های رسانه های اجتماعی از لحاظ مهم با شرکت های دخانیات و مشروبات الکلی تفاوت دارند: نحوه تغذیه اعتیاد به مصرف کنندگانشان از نظر اخلاقی متمایز است. هرچه بیشتر از یک پلت فرم رسانه اجتماعی خاص استفاده کنید ، این پلتفرم اعتیاد آورتر می شود – نه فقط به طور کلی ، بلکه مخصوص شما.

شرکت های رسانه های اجتماعی با استفاده از داده های ارائه شده توسط آن کاربر به گونه ای که سطح اعتیاد به سیستم عامل برای آن کاربر خاص را افزایش می دهند ، سیستم عامل های خود را با هر کاربر تطبیق می دهند. این به این دلیل است که شرکت های رسانه های اجتماعی از الگوریتم های سازگار استفاده می کنند که ، همانطور که جرون لانیر ، تکنسین فن می گوید ، “برای دستیابی به نتایج بهتر ،” تغییرات کوچکی در خود ایجاد می کنند “، در حالی که و به نوبه خود سودآورتر است. در نتیجه ، باعث ایجاد یک حلقه بازخورد اعتیاد آور می شود.

برای درک اینکه چرا این مسئله شما را نگران می کند ، این آزمایش فکری را در نظر بگیرید:

در راه کار در کافه ای برای یک فنجان قهوه توقف می کنید. بعد از اینکه ناخودآگاه شما را ترک کردید ، یک کارمند فنجان شما را از سطل آشغال بازیابی می کند ، آن را در یک کیسه زیپ دار می بندد و به آزمایشگاه می فرستد. این آزمایشگاه آثار بزاق را که روی لیوان باقیمانده اید پردازش می کند تا درک بهتری از جنبه های زیست شناسی شما را در ایجاد اعتیاد به قهوه ایجاد کند. صبح روز بعد ، کافه دستور العمل خود را تغییر داد و قهوه خود را کمی بیشتر به شما اعتیاد آورد.

بعد از هر بار بازدید ، کافه این روند را تکرار می کند. آنها به تدریج اطلاعات بیشتر و بیشتری را در مورد زیست شناسی شما به دست می آورند که مربوط به اعتیاد است و در نهایت یک فنجان قهوه اختراع می کنند که به نظر شما مقاومت ناپذیر است. شما اکنون به شدت به محصول آنها معتاد شده اید و به آنها کمک کرده اید تا به این نتیجه برسند.

در چنین شرایطی حق شکایت خواهید داشت. حتی اگر قبل از خرید اولین فنجان خود از این فروشگاه خاص ، از پتانسیل اعتیاد آور قهوه آگاه باشید ، این بدان معنا نیست که شما موافقت کرده اید که یک فنجان قهوه با اعتیاد شدید به شما سرو شود. این به معنای این نیست که شما در کشتی هستید و به طور ناخواسته در طرح قهوه از شما استفاده شده است تا باعث ایجاد اعتیاد بیشتر در محصول آنها شود.

اتفاق مشابهی در شبکه های اجتماعی در حال رخ دادن است. هنگامی که از یک بستر رسانه اجتماعی استفاده می کنید ، به الگوریتم های سازگار آن کمک می کنید تا این سیستم عامل برای شما اعتیاد آورتر شود (و افراد دیگر آن را نسبتاً مشابه شما دسته بندی می کنند). حتی اگر داوطلب استفاده از یک پلتفرم خاص شرکت رسانه های اجتماعی شده باشید (حتی ممکن است از توانایی اعتیاد آور آن اطلاع داشته باشید) ، این بدان معنا نیست که شما موافقت کرده اید که به شرکت در افزایش پتانسیل اعتیاد این پلتفرم برای شما کمک کنید.

اما آیا در مورد همه اعتیادها درست نیست که هر چه بیشتر کار کنید ، بیشتر معتاد می شوید؟ در حقیقت ، هرچه بیشتر الکل بنوشید یا سیگار بکشید ، اعتیاد شما به هر یک از این مواد بیشتر می شود. و شرکت های فروش محصولات اعتیاد آور مدتهاست که از استراتژی های بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می کنند که هدف آنها این است که افراد بیشتری به مصرف بیشتر محصولات خود بپردازند.

با این حال ، این مسئله فقط شبیه افزایش مصرف دخانیات نیست ، که منجر به افزایش اعتیاد به نیکوتین می شود و نه مشابه شرکت های تولید سیگار ، که مشتریان خود را از طریق تبلیغات به سیگار کشیدن بیشتر ترغیب می کنند. استراتژی مورد استفاده شرکت ها در شبکه های اجتماعی بسیار متفاوت است: در عوض ، مشابه یک شرکت دخانیات است ، که میزان نیکوتین را در یک سیگار خاص افزایش می دهد ، بنابراین توانایی اعتیاد خود سیگار را افزایش می دهد. به همین ترتیب ، هرچه بیشتر از پلت فرم رسانه های اجتماعی استفاده کنید ، خود این پلتفرم اعتیاد آورتر می شود.

شرکت های رسانه های اجتماعی از شما در روند اعتیاد به سیستم عامل های خود استفاده می کنند. آنها در نظر نمی گیرند که آیا می خواهید از این طریق علیه خود استفاده کنید. جسارت خاصی در این امر وجود دارد: “ما نه تنها سیستم عاملهای خود را به شما اعتیاد می آوریم ، بلکه به شما کمک خواهیم کرد تا در این راه به ما کمک کنید.”

نظرات بیان شده در این مقاله از نظر نویسنده است و لزوماً منعکس کننده تحریریه الجزیره نیست.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>