طوفان اتا با باران و مرداب های کشنده ، نیکاراگوئه را شکست می دهد نیکاراگوئه


پیش بینی بلند مدت نشان می دهد که اتا نوبت آمریکای مرکزی را گرفت و سپس در کارائیب اصلاحاتی انجام داد.

طوفان گرمسیری اتا روز چهارشنبه پس از پوشاندن سواحل کارائیب این کشور در بیشتر روز ، از طریق شمال نیکاراگوئه چرخید و سیلاب آن جوامع از هم دور را منزوی کرد و باعث رانش زمینی شد که باعث کشته شدن حداقل سه نفر شد.

طوفان از طوفان رده 4 فرو رفته بود که به ساحل برخورد کرد ، اما آنقدر آهسته حرکت می کرد و باران می بارید که بسیاری از مناطق آمریکای مرکزی در حالت آماده باش بودند. اتا دارای وزش باد ثابت 80 کیلومتر در ساعت (50 مایل در ساعت) بود و با سرعت 11 کیلومتر در ساعت (7 مایل در ساعت) به سمت غرب حرکت می کرد.

پیش بینی بلند مدت نشان می دهد که اتا آمریکای مرکزی را به نوبه خود تغییر می دهد و سپس در کارائیب اصلاح می کند – احتمالاً روز یکشنبه به کوبا و دوشنبه به فلوریدا می رسد.

اتا روز سه شنبه با وزش باد بالقوه ویرانگر در سواحل کارائیب نیکاراگوئه سقوط کرد زیرا باران های سیل آسا که توسط طوفان رده 4 بیرون ریخته بودند باعث طغیان رودخانه ها از طریق آمریکای مرکزی شده بودند. [Carlos Herrera/AP Photo]

صبح چهارشنبه ، اتا 215 کیلومتری (135 مایل) شمال شرقی ماناگوا بود.

اتا بعد از ساعت ها توقف در ساحل ، بعد از ظهر سه شنبه در جنوب بیلی به ساحل آمد. این شهر حدود 60 هزار نفری از دوشنبه شب بدون برق مانده است. سقف های فلزی موج دار و درختان ریشه دار در خیابان های آن پراکنده شده اند. حدود 20،000 نفر از ساکنان منطقه در پناهگاه ها بودند.

در باختری ، در حدود 100 مایلی (100 مایلی) غربی محل استقرار اتا ، دو کوهنورد کشته شدند که صبح روز سه شنبه کوه های کوهی گل و لای زیادی از خود بیرون کشیدند. سومین معدنچی از زمین پیست بیرون آمد و به دنبال کمک شد.

ستوان سزار مالسپین از اداره آتش نشانی بونانزا گفت ، قبل از اینکه امدادگران مجبور شوند اقدامات بهبودی را به دلیل شب متوقف کنند ، یک جسد بازسازی شد وی گفت که بونانزا توسط باد شدید و باران سیل آسا مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این طوفان حداقل برای یکشنبه در همسایگی هندوراس باریده است و این کشور اولین مرگ ناشی از طوفان را در روز سه شنبه اعلام کرد. ماروین آپاریسیو از آژانس مدیریت اضطراری هندوراس گفت ، یک دختر 12 ساله در سان پدرو سولا ، مرکز اصلی جمعیت در شمال هندوراس ، در گل و لای کشته شد.

زنی در تلاش برای بازسازی بخشی از سقف آسیب دیده توسط طوفان اتا در واوا ، نیکاراگوئه [Carlos Herrera/AP Photo]

وی گفت: در هندوراس حداقل 559 نفر برای جلوگیری از وقوع سیل مجبور شدند به پناهگاه ها بروند یا به خانه های اقوام خود بروند. وی گفت که حداقل 25 نفر نجات یافته اند. آژانس به وی گفت که حداقل شش رودخانه باعث طغیان قابل توجهی شده است.

پیش بینی کنندگان اعلام کردند که مرکز و شمال نیکاراگوئه و بسیاری از هندوراس می تواند 380 تا 635 میلی متر (15-25 اینچ) باران داشته باشد ، و در مناطق جدا شده تا 1000 میلی متر (40 اینچ) بارندگی داشته باشد. احتمالاً در شرق گواتمالا ، جنوب بلیز و جامائیکا نیز باران های شدید وجود دارد.

بارندگی پیش بینی شده در مقایسه با طوفان میچ در سال 1998 ، یکی از مهلک ترین طوفان های آتلانتیک در تاریخ. مرکز ملی طوفان ایالات متحده می گوید که میچ بیش از 9000 نفر را کشته است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>