عدالت و پاسخگویی کلید صلح در لیبی هستند: دیده بان حقوق بشر لیبی


نهاد نظارت بر حقوق می گوید که “ناتوانی در دستیابی به عدالت فقط مانع دستیابی به صلح پایدار خواهد شد.”

دیده بان حقوق بشر می گوید پس از امضای توافق آتش بس توسط دو رقیب اصلی ، عدالت و پاسخگویی در قبال جنایاتی که در درگیری طولانی مدت در لیبی مرتکب شده اند “مهم” است.

هانان صلاح ، محقق ارشد گروه حقوق بشر لیبی ، روز پنجشنبه هشدار داد: “عدم رعایت عدالت تنها به دنبال دستیابی به صلح پایدار است.”

لیبی پس از سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی ، رهبر کهنه سرباز مورد حمایت ناتو ، مورد خشونت قرار گرفت.

از آن زمان ، کشور آفریقای شمالی تحت سلطه گروه های مسلحی قرار دارد که درگیری های محلی آنها را از هم پاشیده و بین دو دولت به شدت مخالف تقسیم شده اند: دولت موافقت ملی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل (GNA) به ریاست نخست وزیر فایس السراج و یک دولت رقیب در شرق. فرمانده نظامی خلیفه هفتر.

GNA و ارتش خودخوانده Haftar لیبی جمعه گذشته در پی مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل در ژنو توافقنامه “آتش بس دائمی” را امضا کردند.

این توافق چهار ماه پس از آن صورت گرفت که نیروهای روسی و اماراتی مورد حمایت هفتار تلاش یک ساله برای تصرف پایتخت طرابلس را کنار گذاشتند ، نبردی که منجر به کشته شدن صدها نفر و آوارگی دهها هزار نفر شد.

ده ها نماینده از لیبی گفتگوی سیاسی را از طریق ویدئو کنفرانس روز دوشنبه به عنوان گامی در جهت برگزاری انتخابات پس از توافق برجسته آغاز کردند.

صلاح گفت: “آتش بس” تعهد و مسیر مشخصی برای مسئولیت در قبال جنایات جدی که توسط کشورهای متخاصم و با حمایت کشورهای خارجی انجام شده است ، فراهم نمی کند.

وی گفت: “این شامل حملات بی رویه ای است كه منجر به كشته شدن غیرنظامیان ، تخریب زیرساخت های حیاتی ، ناپدید شدن ، بازداشت های خودسرانه و قتل های غیرقانونی می شود.”

به گفته این گروه مدافع حقوق “کمبود” دیگر ، عدم تعهد در معامله برای مقصر نگه داشتن مبارزان و ادغام در نیروهای امنیتی دولت است.

روز چهارشنبه ، کمیسیونی که GNA وظیفه جستجوی افراد گمشده را بر عهده داشت ، در صفحه فیس بوک خود گفت که ده جسد در گورهای دسته جمعی تازه کشف شده در منطقه تاراگونا پیدا شده است.

این منجر به مجموع 98 جسد می شود که گفته می شود در گورهای دسته جمعی در منطقه یافت شده است ، پس از عقب نشینی نیروهای هفتار در ماه ژوئن از غرب لیبی تا 98 جسد.

در ماه ژوئن ، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ، با حمایت GNA ، قطعنامه ای را تصویب کرد و خواستار ارسال یک مأموریت حقیقت یاب به کشور آفریقای شمالی شد تا سو documentاستفاده هایی را که از سال 2016 توسط همه کشورها در آنجا انجام شده ، ثبت کند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>