عربستان سعودی می گوید به دنبال راهی برای خاتمه اختلاف با قطر است قطر


شکاف خلیج فارس به سال 2017 برمی گردد ، زمانی که امارات ، عربستان سعودی ، بحرین و مصر محاصره قطر را اعمال کردند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت ریاض به دنبال راهی برای حل اختلافات سه ساله با قطر ، همسایه خلیج فارس است.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود در مورد اختلاف روز شنبه گفت که عربستان سعودی هنوز در حال یافتن راهی برای پایان دادن به محاصره قطر است ، اما افزود که این مسئله همچنان به رفع نگرانی های امنیتی بستگی دارد.

این اختلافات به سال 2017 برمی گردد ، زمانی که بحرین ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) و مصر غیر شورای همکاری خلیج فارس تحریم قطر را قطع کردند و روابط دیپلماتیک و حمل و نقل را قطع کردند و آن را به حمایت از “تروریسم” متهم کردند. قطر همه اتهامات علیه خود را رد می کند.

ماه گذشته ، شاهزاده فیصل گفت عربستان سعودی متعهد به یافتن راه حل است.

وی گفت: “ما همچنان آماده تعامل با برادران خود در قطر هستیم و امیدواریم كه آنها تا حد زیادی به این تعهد متعهد باشند.” “اما ما باید نگرانی های قانونی چهارجانبه امنیتی را برطرف کنیم و فکر می کنم راهی برای انجام این کار” با تصمیم گیری “در آینده نسبتاً نزدیک وجود دارد.”

وزیر امور خارجه قطر ، شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی ، هفته گذشته گفت که هیچ برنده ای در بحران خلیج فارس وجود ندارد و افزود که کشورش امیدوار است “هر لحظه” پایان یابد.

اما یوسف الاطایبا ، سفیر امارات در ایالات متحده ، به رسانه های اسرائیلی گفت که وی معتقد نیست که این قطعنامه وجود ندارد.

العتیبا گفت: “من فکر نمی کنم این مسئله به زودی حل شود ، فقط به این دلیل که فکر نمی کنم درون نگری شده باشد.”

پرنس فیصل در حاشیه نشست G20 به میزبانی کشورش در یک مصاحبه مجازی همچنین گفت که این پادشاهی از روابط “خوب و دوستانه” با ترکیه برخوردار است که سالهاست با هم اختلاف دارد. با پادشاهی به دلیل سیاست خارجی.

ترور جمال هاشوگی روزنامه نگار واشنگتن پست در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 تنش ها را به شدت افزایش داده است.

برای بیش از یک سال ، برخی از بازرگانان سعودی و ترک اظهار داشتند که عربستان سعودی تحریم غیررسمی واردات از ترکیه را اعمال کرده است.

شاهزاده فیصل گفت که هیچ چهره ای برای حمایت از تحریم ندیده است.

وزیر سعودی اظهار اطمینان کرد که دولت آینده رئیس جمهور منتخب دموکرات جو بایدن سیاست هایی را دنبال می کند که به ثبات منطقه کمک می کند و هرگونه بحث و گفتگو با آن به همکاری قوی منجر می شود.

ریاض در حال آماده سازی برای رئیس جمهور جدید ایالات متحده است که متعهد به ارزیابی مجدد روابط با عربستان سعودی است ، کشوری که وی در سال 2019 “پاریا” توصیف کرد ، در پی مبارزات انتخاباتی.

محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی ، روابط شخصی نزدیک با دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا داشت و در برابر ترور هاشوقی ، نقش ریاض در جنگ یمن و بازداشت فعالان حقوق بشر ، در برابر انتقادات بین المللی از حقوق بشر در ریاض ، محافظی ارائه داد. زنان.

این مناطق اکنون می توانند به نقاط اصطکاک بین بایدن و عربستان سعودی ، صادر کننده عمده نفت و خریدار سلاح های آمریکایی تبدیل شوند.

شاهزاده فیصل بر تاریخ 75 ساله “همکاری دفاعی قوی” بین دو کشور تأکید کرد و گفت که انتظار دارد این همکاری ادامه یابد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>