عقب نشینی نیروهای آمریکایی برای عراق به چه معناست؟ عراق


ایالات متحده گفته است که تعداد نیروهای مستقر در خاورمیانه را بیشتر کاهش می دهد ، تحلیلگران که باعث ترس آنها می شود چنین اقدامی به ضرر یکی از کشورهای مهم منطقه ، عراق باشد ، باعث خجالت بیشتر می شود.

کریستف میلر سرپرست وزارت دفاع روز سه شنبه از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر کاهش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق به 2500 تا 15-15 ژانویه 2021 خبر داد.

تأثیر عقب نشینی آمریکا مدت هاست که نگران کننده است ، زیرا بسیاری معتقدند که این تأثیر تسریع در افزایش نفوذ ایران و احیای مجدد گروه مسلح داعش (داعش) است.

اندکی پس از اعلام این خبر ، منطقه سبز بغداد ، منطقه ای به شدت مستحکم که محل سکونت سفارتخانه های خارجی از جمله ایالات متحده است ، مورد حمله موشکی قرار گرفت. این حملات در سال 2020 به یک اتفاق عادی تبدیل شده است ، نمادی از وضعیت فعلی عراق.

حضور بی امان ایران

عاملانی که گمان می رفت مسئول این حمله بودند شبه نظامیان شیعه مورد حمایت تهران بودند. در سال های اخیر ، گروه های مسلح مانند کتائب حزب الله در عراق قدرت یافته اند و تلاش برای ایجاد ثبات در کشور را تضعیف می کنند.

کتائب حزب الله بخشی از نیروهای بسیج مردمی (PMS) است ، یک سازمان چتر عراقی تحت حمایت دولت – از جمله حدود 40 شبه نظامی – که در سال 2014 برای مبارزه با داعش تأسیس شده است.

هنگامی که حیدر العبادی نخست وزیر وقت عراق در سال 2018 نیروهای مسلح این کشور را تغییر ساختار داد ، شبه نظامیان PMF ، از جمله کتائب حزب الله ، بخشی از ارتش عراق شدند.

این امر به ایران این امکان را داده است که از دولت تا تجارت و ارتش حتی قدرت بیشتری در امور عراق داشته باشد و به تهران اجازه می دهد تا به طور مستقیم بر روند تصمیم گیری همسایه تأثیر بگذارد و نقشی اساسی در جنگ قدرت این کشور داشته باشد.

به گفته سی آنتونی پفاف ، عضو ارشد غیر مقیم شورای آتلانتیک ، حمایت مداوم تهران باعث شده است كه نخست وزیر عراق ، مصطفی القدیمی ، برای كنترل شبه نظامیانی كه قبلاً درگیر آن بوده اند ، بی فایده باشد.

“حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه خاص … آنها را در برابر تلاش های دولت برای ادغام و کنترل آنها بسیار مقاوم می کند. بدون حمایت خارجی ، آنها بسیار بیشتر به بودجه دولت وابسته خواهند بود و بیشتر مطابق با الزامات دولت هستند. “

ایران ذینفع اصلی است

تصمیم برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی احتمالاً تغییر قدرت به نفع ایران خواهد بود ، این یک اتفاق کنایه آمیز با توجه به تلاش های مداوم ترامپ در طول دوره ریاست جمهوری خود برای تضعیف ایران از طریق “کارزار فشار حداکثر” است.

این عقب نشینی در ژانویه زمانی انجام شد که پارلمان عراق ، که در آن گروه های وابسته به تهران قدرت قابل توجهی دارند ، به اخراج نیروهای آمریکایی رای مثبت داد.

بنابر گفته های دیوید پولاک ، همکار برنشتاین در انستیتوی واشنگتن که به تشریح موافقان و مخالفان خروج آمریکا می پردازد ، بنیان های عراق با کمک جامعه جهانی در معرض خطر از بین رفتن است.

“اگر سربازان آمریكایی در عراق بمانند ، به طور قابل توجهی موقعیت آمریكا را در آنجا تقویت می كنند و به مقابله با نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه می پردازند. اما اگر آنها بروند ، عراق بلافاصله در معرض خطر بازگشت به انزوای مخرب دوران صدام خواهد بود ، حتی با توانایی کمتر در مخالفت با سیاست های غارتگرانه ایران. “

چندین دهه خشونت و ناآرامی از زمان سرنگونی صدام حسین به دنبال حمله ایالات متحده و متحدانش ، عراق را قادر به تشکیل یک دولت و نهادهای پایدار قادر به محافظت از شهروندان خود نکرده است. هزاران عراقی علیه نفوذ تهران ، حاکمیت شبه نظامیان ، فساد و خودخواهی اعتراض دارند. به گفته پافاف ، شبه نظامیان ایرانی “مسئول قتل ، آدم ربایی و شکنجه معترضان” هستند.

علیرغم مورد اخیر ، ترامپ در تلاش است تا قبل از روی کار آمدن جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب در 20 ژانویه ، به قول خود وفا کند و نیروهای خود را به خانه بیاورد.

با توجه به اعلام روز سه شنبه ، حضور نظامی ایالات متحده در عراق از 3000 به حدود 2500 سرباز کاهش می یابد ، یعنی نیمی از نیروهای مستقر 5000 نفره. مارک اسپر ، سلف میلر ، که اخیراً توسط ترامپ اخراج شد ، خواستار حضور مناسب است. سربازان در عراق است.

یک سرباز آمریکایی در مجموعه پایگاه تاجی در شمال بغداد پایتخت مستقر است [File: Ali al-Saadi/AFP]

مبارزه با داعش

ایران تنها مشارکت کننده ای نیست که از برنامه های آمریکا بهره مند می شود و همچنین مبارزه با داعش از عقب نشینی آمریکا رنج می برد. اگرچه ائتلاف بین المللی علیه داعش شکست این گروه مسلح را در مارس 2019 اعلام کرد ، اما از آن زمان جنگجویان میلیونی از طریق قاچاق و اخاذی ، دارایی های مالی زیادی را تشکیل می دهند و همچنان دارا هستند.

“داعش موفق شده است از وقایع اخیر عراق به عنوان فرصت های عملیاتی قابل توجه استفاده کند: اعتراضات گسترده مردمی در ماه اکتبر ، استعفای دولت و رکود سیاسی متعاقب آن ، درگیری بر سر ترور ابو مهدی المهندیس رهبر نیروی بسیج مردمی و عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق.” می گوید هوشام الهاشیمی ، همکار مرکز سیاست جهانی.

بیماری همه گیر COVID-19 در این حوادث نقش بسزایی داشت و ائتلاف بین المللی را مجبور کرد آموزش نیروهای خود را برای جلوگیری از شیوع بین سربازان در اوایل سال 2020 متوقف کند.

کالین پی کلارک ، یکی از اعضای ارشد مرکز سوفان ، گفت: “تعداد کمی توانسته اند از بیماری همه گیر دولت اسلامی استفاده کنند.”

در حالی که از آن زمان آموزش از سر گرفته شده است ، کشورهایی مانند آلمان تعداد کارکنان آموزش را به ضرر این مأموریت به شدت کاهش داده اند.

در همین حال ، صدها فرد مسلح به مناطق دورافتاده و کم جمعیت مانند استان صلاح الدین عقب نشینی کرده اند ، جایی که آنها هنوز در حال حملات ویرانگر هستند.

پولاک گفت ، با کاهش بیشتر حضور آمریکایی ها و خلا ens متعاقب آن ، فعالیت های این گروه مسلح افزایش خواهد یافت ، با این استدلال که “تعداد و شدت چنین حملاتی قطعاً در غیاب فشار ارتش آمریکا و متفقین افزایش خواهد یافت.”

به همین ترتیب ، ترکیبی از کاهش قدرت دولت عراق و خلا that موجود در خروج آمریکا می تواند یکی از کشورهای مهم خاورمیانه را به خطر بیندازد – ایران و داعش به طور بالقوه به عنوان ذینفعان اصلی منشاed جدید تبدیل می شوند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>