ماکرون می گوید شوک مسلمانان را از کاریکاتورهای نبوی درک می کند فرانسه


امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه می گوید که احساسات مسلمانان را درک می کند ، کسانی که از نمایش کارتون های حضرت محمد شوکه شده اند ، اما افزود که “اسلام رادیکال” ، که او تلاش می کند با آن مبارزه کند ، تهدیدی برای همه مردم ، به ویژه مسلمانان است.

اظهارات ماکرون در مصاحبه اختصاصی با الجزیره ، که به طور کامل از روز شنبه پخش خواهد شد ، در حالی است که تنش های فزاینده ای بین دولت فرانسه و جهان اسلام درباره کارتون هایی که مسلمانان آن را کفر می دانند ، افزایش یافته است.

ماکرون گفت: “کاریکاتورها یک پروژه دولتی نیستند بلکه از روزنامه های آزاد و مستقلی که وابسته به دولت نیستند تهیه شده اند.”

وی اشاره به چاپ مجدد کاریکاتورهای اخیر مجله شارلی ابدو به منظور آغاز محاکمه حمله مهلک به کارکنان خود در سال 2015 داشت ، زمانی که کاریکاتورهای حرفه ای مستقر در پاریس به عنوان علت این حمله ذکر شد.

ماکرون در ماه سپتامبر ، هفته ها قبل از اینکه با واکنش فعالان مسلمان روبرو شود ، از حق “حق کفر” تحت آزادی بیان در ماه جمهوری دفاع کرد ، هنگامی که وی در یک سخنرانی گفت اسلام “در یک بحران جهانی” قرار دارد و برنامه های خود را اعلام کرد “برای اصلاح اسلام” برای سازگاری بیشتر آن با ارزشهای جمهوری کشورش.

رئیس جمهور فرانسه پس از سر بریده شدن یک معلم فرانسوی که در کلاس کاریکاتورها را در کلاسهای خود در مورد بحث آزادی بیان به دانش آموزان خود نشان داد ، موضع خود را در مورد کاریکاتورها تکرار کرد. هفته گذشته ، تصاویر بر روی ساختمانهای دولت فرانسه پیش بینی شده بود.

“مسلمانان اولین قربانیان هستند”

در حالی که مسلمانان در فرانسه قتل معلم را محکوم می کنند ، آنها همچنین ترس از مجازات جمعی را در میان سرکوب سازمان های اسلامی توسط دولت و حملات گروه های هوشیار علیه مساجد نشان می دهند.

در همین حال ، اظهارات ماکرون خشم جهان اسلام را برانگیخته است و دهها هزار نفر – از پاکستان تا بنگلادش تا سرزمین های فلسطین – را مجبور به پیوستن به اعتراضات علیه فرانسه کرده است. با عمیق شدن بحث در مورد اسلام و آزادی بیان در هفته های اخیر ، بسیاری از مقامات و معترضان در کشورهای دارای اکثریت مسلمان خواستار تحریم محصولات ساخت فرانسه شده اند.

ماکرون گفت: “من فکر می کنم واکنش ها در نتیجه دروغ و تحریف سخنان من بود ، زیرا مردم فهمیدند که من از این کارتون ها حمایت کردم.”

پیامبر بسیار مورد احترام مسلمانان است و هر نوع نمایش بصری در اسلام حرام است. از نظر آنها کاریکاتورهای مورد بحث توهین آمیز و اسلام هراسی تلقی می شوند ، زیرا اعتقاد بر این است که این کارتون ها اسلام را به “تروریسم” پیوند می دهند.

“من احساسات ابراز شده را درک می کنم و به آنها احترام می گذارم. ماکرون در مصاحبه ای گفت: “شما باید نقش من را در حال حاضر درک کنید ، انجام دو کار است: ارتقا peace آرامش روانی و همچنین دفاع از این حقوق.”

“امروز ، در سراسر جهان افرادی وجود دارند که اسلام را تحریف می کنند و به نام این دین ، ​​که آنها ادعا می کنند از آنها دفاع می کنند ، می کشند ، می کشند … امروز خشونت هایی توسط برخی از جنبش های افراطی و افراد به نام اسلام اعمال می شود.”

ماکرون ادامه داد: “البته ، این یک مشکل برای اسلام است ، زیرا مسلمانان اولین قربانیان هستند.” وی افزود: “بیش از 80 درصد قربانیان تروریسم مسلمان هستند و این برای همه ما مشكل است.”

مروان بیشارا ، تحلیلگر ارشد سیاسی در الجزیره ، اظهار داشت كه به نظر می رسد اظهارات ماكرون “تلاشی برای روشن كردن جایی است كه وی درباره موضوعاتی كه برای فرانسه و جهان اسلام مهم است ایستاده است”.

“من فکر می کنم خسارت وارد شده است. اما مطمئن نیستم که باید ادامه یابد ، زیرا در پایان روز … برنده ای وجود ندارد. بیشارا گفت: “اروپا درمورد مسائل فرهنگی و مذهبی و تفسیر این مسائل در کنار تعدادی از کشورهای جهان اسلام ایستاده است.”

“هیچ کس برنده نیست و اگر بازنده هایی وجود داشته باشند ، تعداد زیادی از مسلمانان در اروپا خواهند بود. بنابراین به نفع همه است که رئیس جمهور فرانسه در مورد زمینه سازی و کنار گذاشتن برخی از سخنان خود صادق باشد – که او اکنون به وضوح درک می کند که آنها متناقض هستند و نمی خواست از اسلام به عنوان یک دین انتقاد کند – باید برای شروع بهبود فضای بین فرانسه ، اروپا و جهان اسلام. “

فرانسه روز پنجشنبه بیشتر شوکه شد وقتی یک تونسی چاقوکار سه نفر را در کلیسایی در شهر نیس در مدیترانه کشت. در همان روز ، یک سعودی یک محافظ امنیتی در کنسولگری فرانسه در جده ، عربستان سعودی را با چاقو زخمی و اندکی زخمی کرد.

رهبران بسیاری از کشورهای مسلمان پس از حمله در نیس به فرانسه ابراز همدردی کردند و هنگام محکوم کردن خشونت ، ابراز همبستگی کردند.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>