مایک پمپئو با مذاکره کنندگان طالبان در قطر دیدار خواهد کرد آسیا


این دیدار پس از آن صورت گرفت که یک حمله موشکی به مناطق پرجمعیت کابل اصابت کرد و روز شنبه دست کم هشت نفر را کشت.

وزیر خارجه ایالات متحده مایک پمپئو روز شنبه در میان علائم پیشرفت در مذاکرات خود با سرعت بخشیدن به سرعت خروج ایالات متحده از مذاکرات ، با مذاکره کنندگان دولت افغانستان و طالبان دیدار خواهد کرد

پمپئو با حاکم قطر ، امیر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی و وزیر امور خارجه در ایستگاه اتوبوس خود در پایتخت دوحه ، پایگاه دیپلماتیک طالبان دیدار کرد.

سفر پمپئو پس از حمله موشکی به مناطق پرجمعیت کابل رخ داد و در آخرین شیوع خشونت در پایتخت افغانستان دست کم هشت نفر کشته شدند. طالبان مسئولیت را انکار کرده و هیچ گروهی ادعای این حملات را نکرده است.

وزارت امور خارجه گفت پمپئو اواخر جمعه به طور جداگانه با دولت افغانستان و تیم های مذاکره کننده طالبان در قطر دیدار خواهد کرد.

در حالی که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا اولویت های بلند مدت را تأیید می کند ، دیپلمات ارشد خارج شده آمریکایی در حال سفر به هفت کشور در اروپا و خاورمیانه است.

در اوایل این هفته ، پنتاگون اعلام کرد که به زودی حدود 2000 نیرو را از افغانستان خارج خواهد کرد و این مهلت های تعیین شده در توافق نامه فوریه بین واشنگتن و طالبان است که پیش بینی عقب نشینی کامل آمریکا در اواسط سال 2021 را تسریع می کند.

پلیس بعد از اصابت موشک به مناطق مسکونی در روز شنبه در کابل محافظت می کند [Omar Sobhani/Reuters]

دستیابی به موفقیت؟

طالبان برای اولین بار با دولت افغانستان صحبت می کنند.

گفتگوها از 12 سپتامبر در دوحه آغاز شد ، اما تقریباً بلافاصله با اختلاف نظر در مورد دستور کار ، چارچوب اصلی بحث ها و تفاسیر مذهبی ، متزلزل شد.

چندین منبع روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفتند که به نظر می رسد طرفین برخی از مشکلات را حل کرده اند.

تاکنون ، طالبان و دولت افغانستان در توافق بر سر یک زبان مشترک در دو موضوع اساسی تلاش کرده اند.

طالبان اصرار به پیوستن به مکتب حنفی فقه اسلامی اهل سنت را اصرار ورزیده اند ، اما مذاکره کنندگان دولت می گویند می توان از آن برای تبعیض علیه خزرهای عمدتاً شیعه و سایر اقلیت ها استفاده کرد.

موضوع بحث برانگیز دیگر این است که چگونه توافقنامه ایالات متحده و طالبان توافقنامه صلح آینده را در افغانستان شکل می دهد و چگونه بحث خواهد شد

مذاکرات صلح دوحه پس از امضای توافق نامه طالبان و واشنگتن در ماه فوریه آغاز شد ، ایالات متحده موافقت کرد همه نیروهای خارجی را در ازای تضمین های امنیتی و وعده طالبان برای آغاز گفتگوها خارج کند.

علی رغم این گفتگوها ، خشونت ها در افغانستان افزایش یافته و طالبان حملات روزانه خود را به نیروهای امنیتی افغانستان افزایش می دهند.

طرح ترامپ برای قطع نیروها تا 15 ژانویه – كمتر از یك هفته قبل از سوگند یاد كردن جانشین وی – توسط ساكنان كابل مورد انتقاد قرار گرفته است ، زیرا آنها می ترسند طالبان را ترغیب به راه اندازی موج جدیدی از جنگ كند.

مدت هاست که غیرنظامیان افغان بار خونریزی را متحمل شده اند.

مقامات در کابل همچنین نگرانند که این وضعیت طالبان را در میز مذاکره ، جایی که آینده سودهای سخت بدست آمده ، از جمله حقوق زنان ، در معرض خطر است ، بدتر کند.

انتظار می رود پمپئو بحث و تبادل نظر ایالات متحده در مورد برچسب زدن به شورشیان حوثی ایرانی برچسب خورده در یمن جنگ زده را به عنوان یک گروه “تروریستی” به متحدان عرب اطلاع دهد.

گمانه زنی ها نیز با اقدامات چشمگیرتر علیه ایران افزایش یافته است ، نیویورک تایمز گزارش داد که ترامپ پس از انتخابات به دلیل برنامه هسته ای خود ، حمله نظامی انجام داد ، که پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای سازی ، این حمله بزرگتر شد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>