مجاز به پرواز است: FAA بوئینگ 737 مکس را برای پرواز مجدد تصویب می کند اخبار آمریکا و کانادا


پس از نزدیک به دو سال و چند تصادف مرگبار ، اداره هواپیمایی فدرال ایالات متحده یک بوئینگ 737 مکس را برای پرواز آزاد کرد.

آژانس ملی ایمنی هواپیمایی این اقدام را اوایل روز چهارشنبه اعلام کرد و گفت این اقدام پس از یک فرآیند بررسی 20 ماهه “جامع و روشمند” انجام شده است.

نهادهای نظارتی در سراسر جهان پس از سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی در مارس 2019 ماکس را به زمین انداختند. کمتر از پنج ماه پس از غرق شدن مکس دیگر با هواپیمای Lion Air اندونزی در دریای جاوا رخ داد. در مجموع 346 مسافر و خدمه هر دو هواپیما کشته شدند.

استفان دیکسون ، رئیس اداره هواپیمایی فدرال ، روز چهارشنبه دستور لغو زمین گیر را امضا کرد. شرکت های هواپیمایی ایالات متحده می توانند پس از به روزرسانی نرم افزارهای حیاتی و رایانه ای بوئینگ در هر هواپیما ، با ماکس پرواز کنند و خلبانان در مورد شبیه سازهای پرواز آموزش می بینند.

FAA می گوید این سفارش با همکاری تنظیم کننده های ایمنی هواپیمایی در سراسر جهان انجام شده است. در بیانیه FAA آمده است: “این تنظیم کننده ها نشان داده اند که تغییر در طراحی بوئینگ ، همراه با تغییر در روش خدمه و بهبود آموزش ، به آنها اطمینان می دهد که هواپیما را برای پرواز در کشورها و مناطق مربوطه تأیید می کنند.”

آمریكایی تنها شركت هواپیمایی آمریكایی است كه تاكنون ماكس را به برنامه خود برگردانده است ، شروع آن با سفر روزانه یک طرفه بین نیویورك و میامی از 29 دسامبر. [File: Shannon Stapleton/Reuters]

این اقدام پس از جلسات گسترده در كنگره در مورد سقوط هواپیما ، كه منجر به انتقاد از FAA برای نظارت سهل انگارانه و بوئینگ برای عجله در اجرای سیستم نرم افزاری جدیدی شد كه سود را از امنیت بالاتر می برد و در نهایت منجر به بركناری مدیر عامل آن می شود.

محققان بر روی نرم افزار ضد توقف بوئینگ که برای مقابله با تمایل هواپیما به سمت بالا متمایل شد به دلیل اندازه و موقعیت موتورها ، متمرکز شدند. این نرم افزار به طور مکرر دماغه هر دو هواپیما را تحت فشار قرار داد که سقوط کرد و بر مبارزه خلبانان برای دستیابی مجدد به کنترل غلبه کرد. در هر صورت ، یک سنسور معیوب تنها باعث افت مرحله می شود.

FAA به بوئینگ نیاز دارد تا نرم افزار را تغییر دهد تا به طور مكرر دماغه هواپیما را برای خنثی كردن هرگونه ترمز آیرودینامیكی به پایین نشان ندهد. بوئینگ می گوید این نرم افزار همچنین کنترل های آزمایشی را مانند گذشته خنثی نمی کند. بوئینگ همچنین نیاز به نصب سیستم های نمایش خلبان جدید و تغییر مسیر هدایت سیم ها به تثبیت کننده عقب دارد.

دیوید کالحون ، مدیر عامل شرکت بوئینگ در بیانیه ای گفت: “این رویدادها و درسهایی که ما در نتیجه آموخته ایم ، شرکت ما را تغییر شکل داده و بیشتر توجه ما را به ارزشهای اصلی ایمنی ، کیفیت و یکپارچگی معطوف کرده است.”

بازخرید بوئینگ در حالی اتفاق می افتد که مسافران را وحشت زده و صنعت هواپیمایی را نابود کرده و توانایی بازگشت شرکت را محدود می کند. سفرهای هوایی تنها در ایالات متحده نسبت به سال گذشته حدود 65 درصد کاهش یافته است.

نهادهای نظارتی در سراسر جهان پس از سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی در مارس 2019 ماکس را به زمین انداختند. کمتر از پنج ماه پس از غرق شدن مکس دیگر با هواپیمای Lion Air اندونزی در دریای جاوا رخ داد. [File: Willy Kurniawan/Reuters]

فروش هواپیماهای جدید بوئینگ به دلیل بحران ماکس و بیماری همه گیر ویروس کرونا کاهش یافت. سفارش بیش از 1000 هواپیمای ماکس امسال لغو یا از تأخیر بوئینگ حذف شده است. هر هواپیما دارای قیمت برچسب بین 99 تا 135 میلیون دلار است ، اگرچه شرکتهای هواپیمایی معمولاً بسیار کمتر از قیمت در لیست پرداخت می کنند.

جان هانسمن ، استاد هوانوردی در انستیتوی فناوری ماساچوست گفت كه افراد معمولاً پس از مشكلات تا چند ماه از هواپیما اجتناب می كنند. اما مورد مکس غیرمعمول است و اگر ویروس کرونا نبود ، هانسمن گفت که پرواز با مکس احساس امنیت می کند.

وی گفت: “همه این موارد بیش از هر هواپیمایی در جهان تحت كنترل است.” “این احتمالاً ایمن ترین هواپیما برای سوار شدن است.”

آمریكایی تنها شركت هواپیمایی آمریكایی است كه تاكنون ماكس را به برنامه خود برگردانده است ، از 29 دسامبر با سفر هر روزه بین نیویورك و میامی آغاز می شود.

تقریباً 400 فروند هواپیمای ماکس در هنگام پرواز در سراسر جهان در حال خدمت بودند و از آن زمان بوئینگ حدود 450 فروند دیگر ساخته و ذخیره کرده است. همه باید قبل از پرواز تحت تعمیر و نگهداری قرار بگیرند و اصلاحاتی را انجام دهند.

بازخرید بوئینگ در حالی اتفاق می افتد که مسافران را می ترساند و صنعت هواپیمایی را نابود می کند و توانایی شرکت برای بازگشت را محدود می کند[Файл: Sascha Schuermann / Getty Images] [پرونده:SaschaSchuermann/GettyImages)[File:SaschaSchuermann/GettyImages)

همچنین خلبانان باید تحت آموزش شبیه ساز قرار بگیرند ، که هنگام ورود به هواپیما نیازی به این آموزش نیست. هانسمن گفت كه آموزش خلبانان برای 737 خلبان واجد شرایط نباید زیاد طول بكشد ، زیرا بوئینگ دارای مشكلات نرم افزاری است.

اقوام افرادی که در این تصادفات کشته شده اند ، از ایمنی ماکس قانع نشده اند. آنها بوئینگ را به پنهان کردن ویژگیهای مهم طراحی از FAA متهم كردند و گفتند كه این شركت سعی كرده است با نرم افزاری كه در هر دو تصادف نقش دارد ، گرایش بینی بینی را كج كند.

مایکل استومو که دختر 24 ساله اش در تصادف دوم جان خود را از دست داد ، گفت: “مخاطبان پرواز باید از ماکس اجتناب کنند.” “پرواز خود را تغییر دهید. این هنوز هم هواپیمای خطرناک تری نسبت به سایر هواپیماهای مدرن است. “

پس از سقوط شهرت بوئینگ از بین رفت. در ابتدا مدیرعامل وقت ، دنیس مولنبورگ ، پیشنهاد کرد که خلبانان خارجی مقصر هستند. با این حال ، محققان کنگره تحلیلی توسط FAA – که پس از اولین سقوط ماکس انجام شده است – پیدا کردند که پیش بینی می کرد در صورت ثابت نشدن نرم افزار کنترل پرواز ، 15 مورد دیگر در طول عمر هواپیما رخ می دهد.

پس از یک تحقیق 18 ماهه ، کمیسیون حمل و نقل خانگی بوئینگ را که تحت فشار بود برای توسعه مکس برای رقابت با رقیب اروپایی ایرباس تحت فشار قرار داد ، و FAA را که مکس را تأیید کرد و آخرین آژانس در جهان بود که پس از بلایا محققان گفتند که بوئینگ از “فرهنگ مبدل” رنج می برد و مهندسان را تحت فشار قرار داده است تا بازار را هجوم آورند.

بوئینگ بارها و بارها در سرعت تعمیر هواپیما اشتباه کرده است. هنگامی که این پیش بینی ها همچنان اشتباه بودند و تصور می شد که بوئینگ تحت فشار ناعادلانه FAA است ، مولنبورگ در دسامبر 2019 اخراج شد.

دیکسون – که قبل از خدمت به عنوان خلبان و مدیر عامل Delta Air Lines با هواپیماهای جنگنده F-15 در نیروی هوایی پرواز می کرد – قبل از پاکسازی هواپیما شخصاً آن را اداره می کرد.

تنظیم کننده هوانوردی اروپا ، آژانس ایمنی هواپیمایی اتحادیه اروپا ، گفته است که درمورد برنامه های آزادسازی Max برای پرواز اظهار نظر عمومی می کند و انتظار دارد که یک برنامه را اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده نهایی کند. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز مجبور به اعلامیه های پایه گذاری خود هستند. نهادهای نظارتی در کانادا و چین هنوز هم بررسی های خود را انجام می دهند. نزدیکان می گویند که خیلی زود است و آنها و وکلای آنها می گویند که بوئینگ و FAA اسناد را دریغ می کنند.

آنتون سحادی ، که در جاکارتا ، اندونزی زندگی می کند و در بر اثر سقوط هواپیمای Lion Air ، دو برادر خود را از دست داده است ، گفت که فکر می کند پرواز مجدد برای ماکس خیلی زود است.

وی گفت: “موارد حادثه هنوز 100٪ کامل نشده است.” “بسیاری از آنها هنوز در جریان هستند. من فکر می کنم همه خانواده های قربانیان در اندونزی و اتیوپی نیز همین احساس را دارند ، متاسفم که چرا آنها می توانند دوباره پرواز کنند ، زیرا ما هنوز در حال بهبودی از حوادث خود هستیم. “

نایوز ریان ، تبعه ایرلند که شوهرش در سانحه حبس در اتیوپی جان خود را از دست داد ، گفت ماکس “همان هواپیمایی بود که یک بار بلکه دو بار سقوط نکرد زیرا ایمنی برای شرکت در اولویت نبود.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>