معترضان در گواتمالا در حالی که عصبانیت به وجود می آید کنگره را به آتش می کشند آمریکای لاتین


گواتمالا ، گواتمالا – معترضین روز شنبه بخشی از ساختمان کنگره جمهوری گواتمالا را به آتش کشیدند ، زیرا لایحه بحث برانگیز بودجه مجموعه ای از بحران های طولانی مدت را به نقطه جوش رساند و تظاهرات ضد دولتی را در پی داشت.

هزاران نفر با درخواست هایی از وتو ریاست جمهوری در لایحه بودجه و پیگیری فساد تا استعفا در تمام شاخه های دولت و مجمع قانون اساسی به میادین و میادین شهری کشور رفتند.

کارلا فیگوروا ، مترجم 51 ساله و حرفه ای ، در یک تجمع در میدان مرکزی شهر گواتمالا ، جایی که تابلویی برای استعفای 125 نفر از 160 قانونگذار این کشور در دست داشت ، به الجزیره گفت: “ما از فساد خسته شده ایم.”

فیگروا گفت: “مهم نیست کدام دولت – همه آنها یکسان هستند.”

معترض کارلا فیگروا با در دست داشتن تابلویی خواستار استعفا از 125 قانونگذار 160 کشور است [Sandra Cuffe/Al Jazeera]

کنگره گواتمالا سه شنبه شب با تصویب لایحه بودجه ، بورسیه های خود قانون گذاران را برای غذا و سایر هزینه ها افزایش داد و بودجه حقوق بشر و دادگستری را کاهش داد.

آنها همچنین 25 میلیون دلار برای مبارزه با سو malتغذیه فراهم کردند و این باعث خشم مردم در سراسر کشور شد. اصلاحیه بعدی که این وجوه را بازگرداند هیچ کاری در خشم مردم ایجاد نکرد.

در حالی که کنگره بودجه را با سرعت سرسام آور در پایتخت تصویب کرد ، باران طوفان گرمسیری ایوتا مناطقی را که قبلاً ویران شده بود با طوفان اتا در اوایل ماه جاری ویران کرد ، آب گرفت.

هزاران نفر در پناهگاه ها باقی مانده اند ، بعضی از آنها موارد COVID-19 را تأیید کرده اند.

بیش از 100 روستایی محلی پس از طوفان در چندین منطقه در رانش زمین دفن شدند و محصولات زنده در مناطق وسیعی از کشور نابود شدند.

هزاران نفر در گواتمالا پس از برخورد دو طوفان در آمریکای مرکزی در ماه جاری آواره شده اند [File: Luis Echeverria/Reuters]

گواتمالا یکی از بالاترین سطح سو mal تغذیه مزمن در جهان را دارد و طوفان ها گرسنگی را تشدید می کنند. برای بسیاری ، قطع بودجه مربوط به سوnut تغذیه آخرین قطره بود.

فراخوان ها برای اعتراضات افزایش یافته است ، همچنین درخواست های گسترده رئیس جمهور الخاندرو جیاماتی برای وتو در لایحه بودجه.

هنگامی که وی موفق به انجام این کار نشد ، معاون رئیس جمهور گیلرمو کاستیلو روز جمعه گفت که وی از جیاماتتی خواسته است به او بپیوندد و برای مصلحت کشور استعفا دهد.

پیش از آغاز اعتراضات در روز شنبه ، جیاماتی گفت که با بخشهای مختلف دیدار خواهد کرد و اصلاحات بودجه پیشنهادی را در روزهای آینده ارائه خواهد کرد.

اما این تظاهرات را محدود نکرد. فلوری سالگوئرو ، 48 ساله ، یکی از بیش از 1000 نفری که مدتها قبل از شروع اعتراض وارد میدان شهر گواتمالا شده بود ، گفت: “من فکر می کنم این فقط آغاز کار است.”

پس از آتش زدن معترضین ، یک دفتر در ساختمان کنگره دیده می شود [Luis Echeverria/Reuters]

سالگوئرو گفت که او می خواهد جاماتی و نمایندگانی که لایحه بودجه را تصویب کرده اند استعفا دهند.

“ما از این تعداد سرقت خسته شده ایم. من نمی خواهم فرزندان و نوه هایم در چنین کشوری بدهکار زندگی کنند. “

شعله کنگره

در فاصله چهار بلوک ، راهپیمایی دانشجویی به سمت میدان متوقف شده بود و گیوتین را مقابل ساختمان کنگره قرار داده بود.

دهها افسر پلیس با لباسهای معمولی کنار ایستاده بودند و مردهای جوان را که از ساختمان بالا می رفتند ، لگد می زدند به پنجره ها و وسایل آتش زا می انداختند.

در حالیکه معترضین عکسهای قاب شده سیاستمداران را از بین بردند ، شعله ها و دود برای چند دقیقه از پنجره ها شلیک می کرد. پلیس ضد شورش ظاهر شد و جمعیت را پاره کرد و سپس آتش نشانان برای خاموش کردن آتش وارد شدند.

ما از این تعداد سرقت خسته شده ایم. من نمی خواهم فرزندان و نوه هایم در چنین کشوری بدهکار زندگی کنند.

معترض Flori Salgero در شهر گواتمالا

فرانسیسکو هرناندز دلسرد شد.

فروشنده 65 ساله پیناتا که به صورت خود اشتغالی در این اعتراض شرکت نکرد ، اما به گوشه نزدیک نزدیک شده بود تا ببیند چه خبر است.

وی با اشاره به اعضای کنگره که لایحه بودجه را تصویب کردند ، به الجزیره گفت: “آنها چیزی برای خوردن ما نمی گذارند.”

هرناندز گفت که با تخریب املاک موافق نیست زیرا در نهایت مردم هزینه آن را پرداخت می کنند. وی گفت که نمی خواهد جماتی استعفا دهد ، بلکه لایحه بودجه را وتو می کند و در برابر کنگره ایستادگی می کند. وی گفت: “آنچه می خواهیم این نیست که به عقب حرکت کنیم.”

روز شنبه پلیس با تجهیزات ضد شورش به تظاهرات در گواتمالا حمله کرد و صدها معترض را با کامیون از صحنه دور کرد. [Luis Echeverria/Reuters]

جیاماتئی بعد از ظهر شنبه در توییتر خود این تخریب ها را محکوم کرد.

“من تکرار می کنم که مردم حق اعتراض دارند ، همانطور که در قانون اجازه داده شده است. اما ما نمی توانیم اجازه دهیم که اموال عمومی و خصوصی تخریب شود “، وی افزود که هر کسی که به عنوان شرکت کننده در اقدامات مورد نظر شرکت می کند در حداکثر قانون تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

با پیوستن صدها نفر به گروهی از معترضین در خارج از کنگره ، تعداد بیشتری از آنها در میدان مرکزی شهر گواتمالا باقی ماندند. همزمان با شلیک گاز اشک آور توسط پلیس ، جمعیت متفرق شده و در مرکز شهر تجدید گروه شدند.

بایرون گارسیا پرچم های گواتمالایی را که در اعتراض به دست داشتند به بسیاری از معترضین فروخت. او که یک فروشنده خیابانی بود ، در طی بیماری همه گیر COVID-19 ماسک های صورت خود را فروخت ، اما روز شنبه به پرچم ها و ساطع کننده های صدا روی آورد.

وی به الجزیره گفت که هم با لایحه بودجه و هم با فساد دولت مخالفت می کند. وی گفت: “این مسئله همه را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما به ویژه ما افراد فقیر كه هر روز برای زنده ماندن مجبور به كار هستند.”Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>