منطقه اتیوپی نیروهای تیگرئی را به حمله به شهر او در اتیوپی متهم می کند


دولت منطقه آمهارا می گوید TPLF با انتقال نیروهای فدرال به پایتخت تیگران ماکل ، موشک هایی را به سمت شهر باهیر دار شلیک کرده است.

دولت آمهارا با انتقال نیروهای فدرال به پایتخت تیگران گفت: نیروهای منطقه تیگرای در اتیوپی با موشک به سمت شهر بحیر دار در منطقه همسایه آمهارا شلیک کرده اند ، اما هیچ خسارت جانی و خسارتی گزارش نشده است.

“گروه غیرقانونی TPLF حوالی ساعت 01:40 دقیقه بامداد حمله موشکی انجام داد [22:40 GMT on Thursday] در بحیر دار ، “دفتر ارتباطات دولت منطقه آمهرا روز جمعه در صفحه فیس بوک خود با استناد به جبهه مردمی برای آزادی Tigrei (TPLF) گفت.

در بیانیه افزوده شده است: “موشک ها خسارتی نداشته اند.”

TPLF مستقر در شمال برای چندین دهه به عنوان قوی ترین نیرو در ائتلاف چند ملیتی تا زمانی که نخست وزیر ابی احمد قدرت را بدست گرفت ، بر اتیوپی حکمرانی کرد.

یک کودک اتیوپیایی که از جنگ در منطقه Tigray فرار می کند ، در صف اردوگاه Um Rakoba در مرز سودان و اتیوپی در ایالت ال Gadarif ، سودان یک بشقاب غذا حمل می کند. [Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters]

دولت ابی می گوید TPLF تبدیل به یک شورشی شده و قدرت را به طور غیرقانونی در Tigray حفظ می کند. پس از اینکه دولت TPLF را به حمله به نیروهای فدرال متهم کرد ، تنش ها افزایش یافت.

اما TPLF می گوید این جنگ بخشی از حمله غیرقانونی به حقوق منطقه است. هر دو طرف دیگری را به جنایات و ممانعت از کمک های بشردوستانه متهم می کنند.

آمهارا ، که یک اختلاف طولانی مدت مرزی با Tigrei دارد ، نیروهای منطقه ای را برای پشتیبانی از نیروهای فدرال فرستاده است.

درگیری ها در شمال اتیوپی طی دو هفته گذشته صدها کشته ، 33000 پناهنده به سودان فرستاد و این سedال را مطرح کرد که آیا ابی – جوانترین رهبر آفریقا و برنده جایزه صلح نوبل سال گذشته – می تواند ملت خود را که از نظر قومی تقسیم شده اند ، پیش از انتخابات ملی سال آینده نگه دارد یا خیر. سال

هزاران زندانی سیاسی را آزاد کرد ، تحریم های بسیاری از احزاب سیاسی را لغو کرد و بسیاری از مقامات رژیم قدیم را به جرم هایی مانند قتل یا فساد لغو کرد. ببرها وی را به پاك كردن مواضع قدرت متهم كردند ، اتهاماتی كه دولت وی انكار كرد.

همچنین گزارش هایی از قتل های با انگیزه قومی گزارش شده است.

عفو بین الملل قتل عام غیرنظامیان را توسط نیروهای تیگرایان در تاریخ 9 تا 10 نوامبر ثبت کرده و پناهندگانی که از درگیری در سودان فرار می کنند ادعا می کنند که به دلیل Tigrayan بودن مورد حمله قرار گرفته اند. .

نیروهای تیگری دولت را به بمب گذاری در دانشگاهی در Tigrei Mekel ، پایتخت ، در روز پنجشنبه متهم کردند. هیچ واکنش فوری از سوی دولت صورت نگرفت ، اگرچه مقامات گفتند که آنها فقط برای اهداف نظامی حمله می کنند.

تأیید ادعاها از همه طرف غیرممکن است ، زیرا از آغاز درگیری ها خطوط تلفن و ارتباطات اینترنتی با تیگره بسیار کم است.

اتیوپی روز پنجشنبه گفت که شورشیان گفتند که برای محافظت از آن می جنگند ، به مکل نزدیک می شود.

مردان اتیوپیایی که از درگیری در صف غذا برای منطقه Tigrei در اردوگاه ام راکوبا در مرز سودان و اتیوپی در استان الغدریف ، سودان فرار می کنند [Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters]

همچنین روز پنجشنبه ، ارتش اتیوپی برجسته ترین تیگران در خارج از کشور ، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تدروس آدانوم گبریزوس را به تلاش برای تهیه سلاح و پشتیبانی دیپلماتیک برای TPLF متهم کرد.

بیرانو ژولا ، رئیس ارتش اتیوپی ، تدروس را که بیش از یک دهه به عنوان وزیر در دولت ائتلافی تحت هدایت TPLF اتیوپی خدمت می کرد ، قبل از تصدی مسئولیت بهداشت جهانی بهداشت ، “جنایتکار” خواند. بیرهانو مدرکی ارائه نداده است.

تدروس در پیامی توئیتری این اتهام را رد کرد و از همه کشورهای اتیوپی خواست تا برای صلح ، امنیت مردم غیرنظامی و دسترسی به کمک های بهداشتی و بشردوستانه برای نیازمندان تلاش کنند.

“گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد در این وضعیت من کنار می مانم. این درست نیست و می خواهم بگویم که من فقط یک طرف هستم و آن طرف صلح است. “- گفت تدروس.

دومین کشور پرجمعیت آفریقا با 115 میلیون نفر جمعیت ، اتیوپی یک فدراسیون از 10 کشور است که توسط گروه های قومی جداگانه اداره می شود ، بسیاری از آنها از آزادی های جدید تحت قدرت ابی برای درگیری با دولت فدرال و یکدیگر برای استفاده بیشتر استفاده کرده اند. قدرت ، پول یا زمین.

از این تعداد ، Mountain Tigray – که حدود 5 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد – کوچکتر است اما از سلطه امنیتی طولانی برخوردار است. این منطقه منجر به درگیری شد که در سال 1991 دولت کمونیست را سرنگون کرد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>