نخست وزیر فلسطین: سفر پمپئو “یک الگوی خطرناک” است فلسطین


هفته آینده ، مایک پمپئو می تواند اولین وزیر امور خارجه آمریکا باشد که از شهرک های اسرائیلی غیرقانونی بازدید می کند.

محمد استی ، نخست وزیر فلسطین گفت که سفر برنامه ریزی شده وزیر امور خارجه آمریکا در هفته آینده به شهرک سازی غیرقانونی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی ، “یک سابقه خطرناک” است.

مایک پمپئو اولین وزیر امور خارجه ایالات متحده خواهد شد که از یکی از شهرک های بازدید شده توسط اکثر جامعه بین المللی غیرقانونی می داند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری فلسطین WAFA ، این دیدار که برای هفته آینده برنامه ریزی شده ، راهی برای “مشروعیت بخشیدن به شهرک ها” و ایجاد “پیشینه خطرناکی است که ناقض قوانین بین المللی است”.

وب سایت Axios اعلام کرد که بهترین دیپلمات روز چهارشنبه در اسرائیل به زمین می نشیند و انتظار می رود با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و سایر مقامات دیدار کند.

Axios گزارش داد ، هدف از این سفر برجسته کردن تغییرات در سیاست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در قبال اسرائیل است.

سفر پمپئو به اسرائیل دقیقاً یک سال پس از آن صورت گرفت که وی اظهار داشت ایالات متحده شهرک سازی یهودیان در سرزمین اشغالی فلسطین را غیرقانونی نمی داند و واشنگتن را نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که انتظار می رود پمپئو از کارخانه شراب سازی اشغال شده در کرانه باختری پساگوت بازدید کند ، که به افتخار دیدار وی برچسبی را به نام وی منتشر کرد.

استقرار غیرقانونی اسرائیلی در Psagot در حومه شرقی رام الله در کرانه باختری اشغال شده [Ahmad Gharabli/AFP]

شراب سازی با موفقیت تصمیم اروپا را برای برچسب زدن به تمام محصولات حاصل از شهرک های غیرقانونی در کرانه باختری اشغال شده به چالش کشید.

وزارت امور خارجه مسیر پمپئو را تأیید نکرد.

در بیانیه ای در اوایل این هفته فقط گفته شد که وی از اسرائیل دیدار کرده و با نتانیاهو دیدار خواهد کرد.

پمپئو و 2024

سفر پمپئو دو ماه قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب جو بایدن ، منتقد پیشین شهرک سازی های غیرقانونی صورت می گیرد.

ماهر مظهر ، عضو کمیته مرکزی جبهه مردمی آزادی فلسطین ، به آژانس آناتولی گفت که هدف سفر پمپئو قانونی کردن سیاست اسکان غیرقانونی اسرائیل و نشان دادن حمایت دولت آمریکا از اسرائیل است.

مگر گفت ، ترامپ حتی در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود سعی در افزایش تنش های سیاسی در منطقه دارد.

آرون دیوید میلر ، دیپلمات کهنه کار آمریکایی در خاورمیانه ، در توئیتر خود نوشت که سفر پمپئو “هیچ ارتباطی با سیاست های ترامپ یا بی بی ندارد. این مربوط به پمپئو و 2024 است “، با اشاره به نتانیاهو با نام مستعار خود.

پمپئو در آرزوهای خود برای رسیدن به موقعیت بالاتر چیز زیادی پنهان نمی کند و اغلب به حمایت خود از اسرائیل ، دلیل اصلی پایگاه مسیحیان انجیلی حزب جمهوری خواه اشاره می کند.

حدود 450،000 شهرک نشین یهودی با حدود 2/8 میلیون فلسطینی در کرانه باختری اشغالی که اسرائیل از سال 1967 تاکنون اشغال کرده است ، زندگی می کنند.

ماه گذشته ، یک گروه نظارت بر شهرک سازی ، صلح اکنون اعلام کرد که سال 2020 یکی از پربارترین سالها برای ساخت و ساز غیرقانونی در اسرائیل است.

آخرین مصوبات در ماه اکتبر تعداد خانه های اسکان غیرقانونی را به بیش از 12 هزار و 150 مورد افزایش داده است ، این بزرگترین تعداد از زمان ثبت اطلاعات صلح در سال 2012 است.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>