نخست وزیر لیبی السراج استعفا داد خاورمیانه


دولت گفت که السراج تا پایان گفتگوی سیاسی جاری لیبی در دفتر خود باقی خواهد ماند.

نخست وزیر لیبی ، فایس السراج تصمیم به استعفا گرفت و تا پایان گفتگوهای گفتگوی سیاسی داخلی لیبی در سمت خود باقی خواهد ماند.

این اعلامیه روز جمعه توسط گالیب الزکلائی سخنگوی دولت لیبی یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای عالی دولت از ال سراج ، رئیس دولت توافق ملی به رسمیت شناخته شده بین المللی (GNA) ، مستقر در طرابلس ، خواست تا رئیس جمهور جدید بماند. از خلا سیاسی که به ثبات لیبی آسیب می زند اجتناب کنید.

مأموریت پشتیبانی سازمان ملل در لیبی و پارلمان در طرابلس نیز به استناد “دلایل علاقه بیشتر” از السراج خواستند تا تصمیم خود را به تعویق بیندازد.

در سپتامبر ، السراج “آرزوی صادقانه” خود را برای واگذاری مسئولیت ها به مدیر بعدی بعد از پایان ماه اکتبر اعلام کرد ، به عنوان بخشی از یک معامله مهم برای پایان دادن به سال ها درگیری با یک دولت رقیب تحت سلطه فرمانده خلیفه حفتر فرمانده لشکر.

دو طرف متخاصم قبلاً از طریق ویدئو کنفرانس گفتگوها را آغاز کرده اند ، اما قرار است مذاکرات شخصی خود را در تاریخ 9 نوامبر در تونس انجام دهند تا درباره برگزاری انتخابات ملی گفتگو کنند.

در بیانیه GNA آمده است که السراج چندین درخواست برای ماندن در کار طولانی تر برای جلوگیری از “خلا سیاسی” دریافت کرده است ، از جمله از “رهبران دوست” ، مقامات سازمان ملل و گروه های جامعه مدنی. .

یک درخواست از وزیر امور خارجه آلمان ، هیکو مائاس ، که از السراج خواست “در مقام” به منظور اطمینان از تداوم نهادی و اجرایی “در” هفته های حساس “پیش رو ، در سمت خود بماند ، وجود داشت.

هفته گذشته ، طرف های متخاصم لیبی توافق نامه ای را برای آتش بس دائمی در ژنو امضا کردند و گفتند که تمام جنگنده ها و مزدوران خارجی باید ظرف سه ماه کشور را ترک کنند.

دو هیئت نظامی که این توافق نامه را امضا کرده اند به زودی با کمیته های فرعی دیدار خواهند کرد تا جزئیات مربوط به مسائل دشوار از جمله خروج از خط مقدم جبهه ، عزیمت مزدوران و اتحاد نیروهای مسلح را بررسی کنند.

تعدادی از شبه نظامیان تحریک پذیر از هر دو کشور پشتیبانی می کنند ، اگرچه دولتهای مربوطه اغلب برای کنترل آنها تلاش می کنند. در بیشتر کشور ، شبه نظامیان به شدت مسلح از تضعیف مکرر تلاش های آتش بس خودداری کرده اند.

لیبی پس از سرنگونی و ترور رهبر قدرتمند خود ، معمر قذافی ، در سال 2011 وارد جنگ داخلی شد و سرانجام بین دو جناح اصلی تقسیم شد: GNA در طرابلس با پشتیبانی ترکیه و قطر و نیروهای هفتار در شرق با حمایت اتحادیه امارات متحده عربی ، مصر و روسیه.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>