“نسل جوان در معرض حمله”: افغانانی که از حمله در کابل لرزیدند | آسیا


سامی مهدی ، استاد دانشگاه کابل ، با کشته شدن دانشجویان خود توسط افراد مسلح در روز دوشنبه لرزید. او تازه بعد از گذاشتن آنها برای استراحت برگشته است ، اما خاطرات آنها هنوز تازه است.

وی آرزوها و آرزوهایی را که دانش آموزان با او به اشتراک می گذارند یادآوری می کند: برخی در حال تحصیل برای افغانستان بهتر هستند یا برای حقوق زنان می جنگند ، در حالی که دیگران به سادگی خواهان زندگی امن در کشوری هستند که 20 سال درگیری خونین را درگیر کرده است.

اما هنگامی که مهاجمان به دانشگاه کابل حمله کردند و 22 دانشجو و معلم را بی قید و هدف کشتند ، این رویاها از بین رفت.

محمد رئوف عریف 23 ساله در میان آنها بود که چند هفته قبل از مرگ مهدی از دفتر وی بازدید کرد.

“او به من گفت که روزی قادر خواهد بود کاری برای کشورش انجام دهد. و در حین جلسه ما ، من از عزم و اراده او متعجب شدم. “

وی گفت: “او به من گفت كه خانواده اش به او می گفتند كه كشور را ترك كن زیرا این منطقه ایمن نیست ، اما او لبخند زد و گفت:” من به جایی نمی روم ، می خواهم اینجا بمانم. “

با این حال ، افغانستان پس از حمله مهاجمان به دانشگاه پراکنده ، گروهی امیدوار کننده از دانش آموزان را از دست داد و در سنگین ترین حمله به دانشگاه نخبگان بدون شلیک تیراندازی کرد.

این حمله روز دوشنبه پس از ورود دو مهاجم به مرکز آموزشی دانشگاه ، واقع در ساختمان دو طبقه دانشکده حقوق ، با پرتاب نارنجک و شلیک گلوله به داخل کلاس ها آغاز شد.

پس از کشتن مهاجمان ، شش ساعت طول کشید تا نیروهای افغان به جنگ اسلحه خاتمه دهند. یکی از اعضای وابسته به داعش (داعش) ادعا می کند که در این حمله 22 نفر کشته شده اند که از جمله آنها 18 دانشجو بوده اند.

دانشکده مدیریت دولتی (PFA) که شاهد کشته شدن 16 دانشجوی خود بود ، در طبقه اول همان ساختمان مستقر است.

روزنامه نگاران افغان پس از حمله به دانشگاه کابو در کلاس مشغول فیلمبرداری هستند [Mohammad Ismail/Reuters]

یکی از بازماندگان ، هما میرزااهل از نیروهای PAF ، صحنه های این کشتار را توصیف کرد ، جایی که چندین دانش آموز را در طبقه دوم مشاهده کرد که از پنجره ها بیرون پریده اند.

“پنج کلاس در حین حمله برگزار شد ، سه کلاس در طبقه پایین و دو طبقه در طبقه بالا. میرجهال به الجزیره گفت: “چون کلاس نبودم ، بلافاصله توانستم دانشگاه را ترک کنم.”

“من سه همکلاسی را از دست دادم. محمد راه امین ، 22 ساله ، داود اسحاک ، 23 ساله و ادریس عظیمی ، 23 ساله. هنگامی که چشمهایم را برای خواب می بندم ، دوباره به حملات بازگشت می یابم. خیلی برام سخته “

یکی از این سه همکلاسی ، امین ، دانشجوی سال چهارم PAF ، سخنران انگیزشی بود و کانال YouTube خود را اداره می کرد.

برخی از ویدیوهای وی با عنوان “خود را با افراد خوش بین محاصره کنید. زندگی یک مسابقه است و ارزش خود را می دانید” ، اما در یک تور شبکه های اجتماعی ، او می گوید: “در مقابل مشکلات لبخند بزن”.

این حادثه دلخراش ، افغانها را در غم و اندوه فراوان خواند ، و بسیاری رنج های خود را در شبکه های اجتماعی ابراز داشتند.

احمد علی محمد ، دانشجوی 23 ساله PAF نیز در میان کشته شدگان این حمله بود. برادر بزرگتر وی ، بسم الله محمد ، روزی را طولانی ترین روز در زندگی خود توصیف کرد که برادرش ، کوچکترین 5 خواهر و برادر ، به تماس های او پاسخ نداد.

“خواهر کوچکترم با من تماس گرفت و در مورد حمله به من اطلاع داد. سریع به محل رسیدم ، اما همه راه ها مسدود شده بود. ساعت ها جلوی دانشگاه منتظر بودیم. او بیش از 100 بار با او تماس گرفتم. “

هوا تاریک شده بود و امیدم را از دست می دادم. وقتی حمله تمام شد ، ما فرصتی پیدا کردیم که به دانشگاه برویم و بررسی کنیم. او آنجا نبود.

بسم الله گفت که سپس با همکلاسی های احمدعلی تماس گرفت ، اما نتوانست پاسخ های شفافی از آنها دریافت کند. برخی گفتند که او کشته شد ، برخی دیگر گفتند که او زخمی شده است. یکی از دوستان احمدعلی در مورد مرگ وی به بیسملا گفت.

“وی گفت مهاجمان احمدعلی را جلوی چشمانش شلیک کردند. از ناحیه دو پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت. او از پنجره بیرون پریده بود. یکی از پاهایش نیز شکسته بود. او دیگر با ما نیست. “

حمله به دانشگاه خشم مردم را برانگیخته است ، معترضین خواستار تحریم گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان در دوحه ، پایتخت قطر هستند.

گفتگوهای دوحه با هدف دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در توافق نامه امریکا و طالبان در فوریه امضا شد. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، خواستار توافق با طالبان شده است زیرا وی می خواست سربازان آمریكایی را برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ خود در خارج از كشور عقب بكشد.

در حالی که داعش این حمله را ادعا می کرد ، دومین حمله از این دست در کمتر از دو هفته به دانشجویان ، دولت افغانستان طالبان را مسئول این قتل ها می داند و عمرولا صالح معاون اول رئیس جمهور به این گروه اشاره می کند.

پس از حمله به دانشگاه کابل ، رایانه های آسیب دیده در یک اتاق دیده می شوند [Mohammad Ismail/Reuters]

این گروه مسلح افغانستان با انکار مشارکت خود ، دولت را به عدم تأمین امنیت علیه داعش متهم کرد.

هفته گذشته ، نزدیک به 30 نفر ، بیشتر آنها دانشجو ، در حمله به یک مرکز آموزش خصوصی در یک منطقه عمدتا شیعه نشین کشته شدند.

بازرس ویژه ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان (SIGAR) در گزارشی گفت حملات خشونت آمیز در افغانستان در سه ماه منتهی به پایان ماه سپتامبر 50 درصد از سه ماهه قبل از آغاز گفتگوهای طالبان در دوحه افزایش یافته است.

نگهبان گفت که در این سه ماه 2561 تلفات غیرنظامی رخ داده است ، از جمله 876 کشته ، 43 درصد بیشتر از آوریل تا ژوئن.

بر اساس توافق نامه دوحه ، که کابل یکی از اعضای آن نبود ، طالبان قول دادند که به نیروهای آمریکایی حمله نکنند. اما طالبان که از زمان براندازی در سال 2001 شورشی مسلحانه به راه انداخته اند ، همچنان نیروهای افغان را هدف قرار می دهند.

در بازگشت به کابل ، پروفسور مهدی می ترسد که حملات مشابه به مکان های غیرنظامی ادامه یابد.

کابل هنوز در معرض حمله داعش به یک زایشگاه در ماه مه است که در آن ستیزه جویان 24 نفر از جمله نوزادان را کشتند.

“هیچ تضمینی وجود ندارد که حملاتی از این دست در آینده اتفاق نیفتد. وی گفت: “آنها جوانان را هدف قرار می دهند ، این نسل مورد حمله قرار می گیرد زیرا من می دانم که آنها توانایی تغییر کشور به سمت بهتر را دارند.”

مهدی ، که رئیس دفتر رادیو آزادی ، شعبه افغانستان در رادیو اروپای آزاد است ، گفت که بازگشت به دانشگاه و ادامه تدریس در همان کلاسهایی که دانشجویان خود را از دست داده بسیار دشوار است.

“اما هر چقدر هم که دشوار باشد ، ما باید قدرت را پیدا کنیم و به آموزش جوانان افغان برگردیم. ادامه دارد. “Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>