“نشانه های مذاکرات” بین ایران و بایدن آخرین خبرها

"نشانه های مذاکرات" بین ایران و بایدن  آخرین خبرها

[ad_1]

5fb9d2fb90d79_5fb9d2fb90d7f

نیویورک تایمز می نویسد: “از یک سو ، ایران گام بزرگی در جهت تسریع در تولید سوخت هسته ای خود برداشت و از سوی دیگر ، آمادگی خود را برای گفتگو با رئیس جمهور منتخب جو بایدن اعلام کرد.”

دیوید سنگر در نیویورک تایمز می نویسد: چند روز پس از آنکه معلوم شد رئیس جمهور ترامپ خواستار اقدام نظامی علیه سایت هسته ای اصلی ایران است ، تهران نشانه های متناقضی ارسال کرد. از یک سو ، ایران گام بزرگی در جهت تسریع در تولید سوخت هسته ای برداشته و از سوی دیگر ، آمادگی خود را برای گفتگو با رئیس جمهور منتخب جو بایدن اعلام کرده است.

روز چهارشنبه ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مهندسان ایرانی ابتدا سرمایه گذاری اورانیوم را در سانتریفیوژهای نسل بعدی آغاز کرده اند که می تواند سوخت را سریعتر غنی کند. این اقدام در توافق هسته ای سال 2015 که آقای ترامپ دو سال و نیم قبل آن را رها کرد صریحاً ممنوع شد.

هفته گذشته ، رافائل گروسی ، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ، گزارشی را منتشر كرد و خاطرنشان كرد كه سانتریفیوژهای پیشرفته به كارخانه ای در نطنز منتقل شده اند. با این حال ، همزمان با این اقدام تحریک آمیز ایران ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران چراغ سبز را برای بحث در مورد مسائل عملی برای بازگشت به توافق نامه و تجدید نظر در ایران و ایالات متحده روشن کرد.

آقای ظریف روز سه شنبه در یک مصاحبه ویدیویی با یک روزنامه ایرانی گفت که ایران آماده است در ازای بازگشت آمریکا به شورای امنیت تعهدات خود را تمدید کند. به نظر می رسد آقای ظریف پیشنهاد كرده است كه پیشرفت هسته ای ایران طی یك سال گذشته را متوقف كند ، زیرا تولید تهران بیش از دوازده برابر میزان تصویب در برجام است. در عوض ، آقای بایدن باید با صدور فرمانی پایان کلیه تحریم های هسته ای اعمال شده توسط آقای ترامپ را پایان دهد.

با این حال ، برخی از مقامات ایرانی می گویند که ایالات متحده باید به دلیل فروش آقای ترامپ برای بازگرداندن تحریم ها ، غرامت فروش نفت از دست رفته را پرداخت کند. در هر صورت ، گرچه اقدامات و اظهارات ایرانیان متناقض به نظر می رسد ، اما تهران به طور کلی سیگنال مذاکره را داده است.

آقای ظریف درباره این معامله مذاکره کرده و همچنان یکی از بزرگترین حامیان آن در تهران است اما دولت حسن روحانی رئیس جمهور سال آینده در انتخاباتی که مورد انتقاد شدید محافظه کاران قرار گرفته است ، از قدرت کناره گیری خواهد کرد.

آقای ترامپ پس از چهارشنبه گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی را نشان داد که پیشرفت آهسته اما ثابت در غنی سازی ایران توسط ایران را نشان می دهد ، با دستیاران ارشد خود مشورت کرد. وی سرانجام حمله را پس زد و خلاصه معاون خود مایک پنس ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو ، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک A. میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش را جمع بندی کرد.

آنها هشدار دادند که حمله نظامی به نطنز با موشک ، بمب یا حملات سایبری می تواند درگیری را گسترش دهد.

سخنگوی دولت ایران علی ربیع در پاسخ به قصد آقای ترامپ برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران گفت تهران با تمام توان پاسخ خواهد داد. در هر صورت ، به نظر نمی رسد این برای ترامپ تمام شده باشد ، زیرا تصمیم ایران برای قرار دادن سوخت در سانتریفیوژهای مدرن به نام 2IR- و 4IR- به راحتی می تواند یک تحریک تلقی شود.

تاکنون تولید ایران کند و پایدار بوده است و مقاماتی مانند آقای ظریف گفته اند که همه اقدامات به راحتی قابل برگشت هستند. سانتریفیوژهای جدید بسیار کارآمدتر از مدل های قبلی هستند ، بنابراین اگر آنها کار کنند ، می توانند به سرعت ذخایر ایران را افزایش دهند.

به نظر می رسد پیام اصلی آقای ظریف ، نه آقای ترامپ ، بلکه آقای بایدن و تیم سیاست خارجی وی این است که تهران می تواند هر زمان بخواهد افزایش استخراج اورانیوم را متوقف کند.

آقای ظریف با دقت این پیام را منتقل کرد و در مورد بازگشت ایالات متحده به تعهد به قطعنامه های سازمان ملل به جای توافق هسته ای 2015 صحبت کرد. ظریف ابراز عقیده کرد که دیگر نیازی به مذاکره درباره از سرگیری قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیست. با این حال ، بایدن تا زمانی که تضمین قاطعانه در مورد بازگشت کامل ایران و پاسخگویی به بسیاری از س fromالات آژانس انرژی هسته ای بین المللی درباره شواهد هسته ای در سایت های دیگر نداشته باشد ، تمایلی به برداشتن این قدم ندارد.

نیویورک تایمز نوشت: “از یک سو ، ایران گام بزرگی در جهت تسریع در تولید سوخت هسته ای خود برداشت و از سوی دیگر ، آمادگی خود را برای گفتگو با رئیس جمهور منتخب جو بایدن اعلام کرد.”

آخرین اخبار (khabarfoori.com)

5fb9d2fb90d79_5fb9d2fb90d7f

دیوید سنگر در نیویورک تایمز می نویسد: چند روز پس از آنکه معلوم شد رئیس جمهور ترامپ خواستار گزینه هایی برای اقدام نظامی علیه سایت اصلی هسته ای ایران است ، تهران نشانه های متناقضی ارسال کرد. از یک سو ، ایران گام بزرگی در جهت تسریع در تولید سوخت هسته ای برداشته و از سوی دیگر آمادگی خود را برای گفتگو با رئیس جمهور منتخب جو بایدن اعلام کرده است.

روز چهارشنبه ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مهندسان ایرانی ابتدا سرمایه گذاری اورانیوم را در سانتریفیوژهای نسل بعدی آغاز کرده اند که می تواند سوخت را سریعتر غنی کند. این اقدام در توافق هسته ای سال 2015 که آقای ترامپ دو سال و نیم قبل آن را رها کرد صریحاً ممنوع شد.

هفته گذشته ، رافائل گروسی ، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ، گزارشی را منتشر كرد و خاطرنشان كرد كه سانتریفیوژهای پیشرفته به كارخانه ای در نطنز منتقل شده اند. با این وجود ، همزمان با این اقدام تحریک آمیز ایران ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران چراغ سبز بحث های عملی را برای بازگشت به توافق نامه و نتیجه گیری مجدد ایران و ایالات متحده روشن کرد.

آقای ظریف روز سه شنبه در یک مصاحبه ویدیویی با یک روزنامه ایرانی گفت که ایران آماده است تعهدات خود را در ازای بازگشت آمریکا به شورای امنیت تمدید کند. به نظر می رسد آقای ظریف پیشنهاد كرده است كه پیشرفت هسته ای ایران طی یك سال گذشته را متوقف كند ، زیرا تولید تهران بیش از دوازده برابر میزان تصویب در برجام است. در عوض ، آقای بایدن باید با صدور فرمانی پایان کلیه تحریم های هسته ای اعمال شده توسط آقای ترامپ را پایان دهد.

با این حال ، برخی از مقامات ایرانی می گویند ایالات متحده باید به دلیل فروش آقای ترامپ برای بازگرداندن تحریم ها ، غرامت فروش نفت از دست رفته را پرداخت کند. در هر صورت ، گرچه اقدامات و اظهارات ایرانیان متناقض به نظر می رسد ، اما تهران به طور کلی سیگنال مذاکره را داده است.

آقای ظریف درباره این معامله مذاکره کرده و همچنان یکی از بزرگترین حامیان آن در تهران است اما دولت حسن روحانی رئیس جمهور سال آینده در انتخاباتی که مورد انتقاد شدید محافظه کاران قرار گرفته است ، از قدرت کناره گیری خواهد کرد.

پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته گزارشی را منتشر کرد که پیشرفت کند اما ثابت در غنی سازی ایران توسط ایران را نشان می دهد ، آقای ترامپ با دستیاران ارشد خود در زمینه هایی از جمله حملات احتمالی نظامی مشورت کرد. وی سرانجام حمله را پس زد و خلاصه معاون خود مایک پنس ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو ، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک A. میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش را جمع بندی کرد.

آنها هشدار دادند كه حمله نظامی به موشك ها ، بمب ها یا حملات سایبری به نطنز می تواند درگیری را گسترش دهد.

سخنگوی دولت ایران علی ربیع در پاسخ به قصد آقای ترامپ برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران گفت تهران با تمام توان پاسخ خواهد داد. در هر صورت ، به نظر نمی رسد این برای ترامپ تمام شده باشد ، زیرا تصمیم ایران برای قرار دادن سوخت در سانتریفیوژهای مدرن موسوم به 2IR- و 4IR- به راحتی می تواند یک تحریک تلقی شود.

تاکنون تولید ایران کند و پایدار بوده است و مقاماتی مانند آقای ظریف گفته اند که همه اقدامات به راحتی قابل برگشت هستند. سانتریفیوژهای جدید بسیار کارآمدتر از مدل های قبلی هستند ، بنابراین اگر آنها کار کنند ، می توانند به سرعت ذخایر ایران را افزایش دهند.

به نظر می رسد پیام اصلی آقای ظریف ، نه آقای ترامپ ، بلکه آقای بایدن و تیم سیاست خارجی وی این است که تهران می تواند در هر زمان افزایش معدن اورانیوم را متوقف کند.

آقای ظریف با دقت این پیام را منتقل کرد و در مورد بازگشت ایالات متحده به تعهد به قطعنامه های سازمان ملل به جای توافق هسته ای 2015 صحبت کرد. ظریف ابراز عقیده کرد که دیگر نیازی به مذاکره درباره از سرگیری قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیست. با این حال ، بایدن تا زمانی که تضمین قاطعانه در مورد بازگشت کامل ایران و پاسخگویی به بسیاری از س fromالات آژانس انرژی هسته ای بین المللی در مورد شواهد فعالیت هسته ای در سایر تأسیسات نداشته باشد ، تمایلی به قدم برداشتن ندارد.

[ad_2]

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>