نیجریه ای ها از رئیس جمهور تازه منتخب تینوبو انتظار یک چرخش اقتصادی دارند | تجارت و اقتصاد


ایلورین، نیجریه – روز دوشنبه، زمانی که رئیس جمهور منتخب نیجریه بولا تینبو سوگند یاد کرد، اولوسگون بادموس یکی از چندین میلیون بیننده خواهد بود.

اما برای راننده اتوبوس ۵۷ ساله در شهر ایلورین نیجریه در مرکز نیجریه، پس از سال‌ها ناامیدی از دولت، از جمله دولت برکنار شده رئیس‌جمهور محمدو بوهاری، هیجان کمی وجود دارد.

در زمان بوهاری، نیجریه از هند به عنوان پایتخت فقر در جهان پیشی گرفت و نیمی از 200 میلیون نفر جمعیت آن اکنون در فقر شدید به سر می برند. نایرا همچنین 70 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد زیرا بزرگترین اقتصاد آفریقا دو رکود را تجربه کرد.

بادموس به الجزیره گفت: «دولت بوهاری واقعا ما را ناامید کرده است. او بدتر از آنچه که دیده بود کشور را ترک می کند، اما من فقط امیدوارم که تینوبو بتواند همانطور که قول داده بود عمل کند.

تینوبو، فرماندار سابق پایتخت تجاری کشور، لاگوس، پیش از آتیکو ابوباکار و پیتر اوبی توسط کمیسیون مستقل ملی انتخابات برنده انتخابات ریاست جمهوری 25 فوریه اعلام شد.

با این حال، رئیس جمهور آینده پس از پیروزی در انتخابات با تنها یک سوم آرا در یک نظرسنجی که در آن تنها یک چهارم از 93 میلیون رای دهنده ثبت نام شده نیجریه رای دادند، با مسائل مشروعیت برخورد می کند.

احزاب مخالف روند و نتایج انتخابات را به چالش کشیدند و به بی نظمی، دستکاری آرا و عدم شفافیت در روش های کمیسیون انتخابات اشاره کردند. جلسه رسیدگی به درخواست تجدیدنظر آنها در 8 مه آغاز شد و قرار است در 23 ژوئن به پایان برسد.

یوآخیم مک‌بونگ، تحلیلگر ارشد دولت در شرکت تحقیقاتی استیر اینتلیجنس مستقر در لاگوس، گفت که برخی از حامیان اپوزیسیون امیدوارند که روند انتقال در انتظار صدور حکم در این پرونده‌ها متوقف شود، که نشان‌دهنده کاهش اعتماد به نهادهای دولتی است.

“بسیاری از مردم آن را احساس نمی کنند [institutions] او می تواند صادق و بی طرف باشد و این در واقع موضوع اصلی اینجاست.» او به الجزیره گفت.

مطالب جدید  روسیه جدیدترین زیردریایی هسته ای خود را در ماه اوت به اقیانوس آرام منتقل می کند | اخبار نظامی

در حالی که برخی از نیجریه ای ها منتظر اجرای این روند در دادگاه هستند، برخی دیگر در حال حاضر به دنبال راه حل های اقتصادی سریع به Tinubu هستند.

اختصارات بحث برانگیز

بیش از یک سوم جمعیت کشور در حال حاضر بیکار هستند و رای دهندگان انتظار دارند که تینوبو، 71 ساله، شغل ایجاد کند، اقتصاد در حال سقوط آزاد را اصلاح کند و تدابیر امنیتی را در راستای وعده های انتخاباتی خود تشدید کند.

رئیس جمهور منتخب همچنین در مورد برنامه هایی برای احیای بخش کشاورزی، افزایش تولید برق برای حل سیستم قدرت نامطمئن نیجریه و کاهش یارانه سوخت صحبت کرد.

او اغلب به دلیل افزایش درآمد داخلی لاگوس از 3.77 میلیون دلار در ماه زمانی که او در سال 1999 مسئولیت را بر عهده گرفت به میانگین 32 میلیون دلار در ماه در سال 2006 در آستانه خروجش نسبت داده می شود.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که Tinubu، که از طراحی مجدد و سوآپ ارز اخیر انتقاد کرده است، انتظار می‌رود ارزش نایرا را تا 15 درصد کاهش دهد تا به ثبات اقتصاد کمک کند.

بحث برانگیزترین تصمیمی که رئیس جمهور جدید ممکن است بگیرد ممکن است تاثیرگذارترین تصمیم باشد – کاهش یارانه سوخت.

یارانه ها در سال 1973 در نیجریه به عنوان اقدامی موقت برای جبران افزایش قیمت نفت معرفی شدند. آنها در جای خود باقی ماندند و علیرغم اینکه برای مقرون به صرفه نگه داشتن قیمت سوخت مورد استفاده قرار می گرفتند، مدت ها یک اقدام بحث برانگیز بودند.

آنها به طور گسترده به عنوان راهی برای فساد و اتلاف در نظر گرفته می شوند که فقط به نفع طبقه ثروتمند و متوسط ​​است، نه افراد طبقه کارگر که قرار است به آنها کمک کنند.

از ژانویه تا سپتامبر 2022، نیجریه 2.91 تریلیون نایرا (7 میلیارد دلار) برای یارانه سوخت هزینه کرد. در آن سال بیش از 10 میلیارد دلار به دلیل تقلب در یارانه سوخت اختلاس شد.

مطالب جدید  یکپارچه دیگر این بار در جنوب کالیفرنیا برپا شد آمریکا و کانادا

در ژانویه 2012، گودلاک جاناتان، رئیس جمهور وقت آمریکا، اعلام کرد که یارانه ها را حذف خواهد کرد، که جرقه ای برای دو هفته اعتراض سراسری توسط مخالفان، کارگران سازمان یافته، جامعه مدنی و دیگر نیجریه ای ها شد.

جاناتان تصمیم خود را تغییر داد و بوهاری از این موضوع نگران شد. اما Tinubu قبلاً تمایل خود را برای کاهش یارانه ها در اولین روزهای ریاستش اعلام کرده است.

او در کمپین انتخاباتی گفت: «اگر به سلامت مالی کشور نگاه کنید، می‌بینید که یارانه‌ها باید زودتر از این‌ها تمام شود. بدهی های نیجریه تا حدودی ناشی از یارانه سوخت است و افراد فقیر جامعه به هر حال منفعت زیادی نمی برند.

در حالی که ممکن است امتیازات سیاسی رئیس جمهور جدید را از دست بدهد، کارشناسان می گویند این اقدام در بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا اقدام درستی است.

با این حال، انتظار می رود مخالفت جدی بسیاری از نیجریه ای ها وجود داشته باشد زیرا پایان یارانه ها همچنین منجر به افزایش هزینه های زندگی می شود.

بادموس گفت: “کاری که من از Tinubu می خواهم این است که راهی برای کاهش قیمت سوخت و سایر کالاها و خدمات بیابد.” ما با تمام سود خود گاز می خریم. ما تقریباً پولی برای بردن به خانه نداشتیم.»

MacEbong گفت، اگر دولت Tinubu این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد، پولی که پس انداز می کند می تواند به آموزش و مراقبت های بهداشتی برای خانواده های کم درآمد هدایت شود.

بزرگترین پالایشگاه نفت تک جزئی جهان با ظرفیت 650 هزار بشکه در روز در این ماه در حومه لاگوس به بهره برداری رسید. اولین پالایشگاه خصوصی نیجریه متعلق به ثروتمندترین مرد آفریقا، علیکو دانگوته است، اما شرکت دولتی ملی نفت نیجریه 20 درصد از سهام را در اختیار دارد.

مطالب جدید  جمعه سیاه: وال استریت پیروز می شود ، نزدک امتیاز می گیرد اخبار آمریکا و کانادا

اقتصاددانان گفتند که انتظار می رود این پروژه به Tinubu کمک کند تا اقتصاد را تثبیت کند و تورم را کاهش دهد که در حال حاضر 22 درصد است.

پالایشگاه به این معنی است که ما بین 20 تا 23 میلیون دلار برای بانک مرکزی صرفه جویی خواهیم کرد که برای ادامه واردات PMS در دسترس قرار می گرفت. [premium motor spirit] در نیجریه.

او گفت: «پس این خبر بزرگی برای ما است. ما رشد قابل توجهی در ذخایر ارزی خود خواهیم داشت و این به این معنی است که در دوره آینده شاهد افزایش چشمگیر ارزش نایرا خواهیم بود.»

بازار رو به رشد؟

پس از اعلام پیروزی تینوبو توسط کمیسیون انتخابات نیجریه، اوراق قرضه نیجریه افزایش یافت. غول بانکداری سرمایه گذاری مورگان استنلی با این امید که رئیس جمهور منتخب بهبود در بازارهای مالی و مالی را در اولویت قرار دهد در بازار رشد کرد.

اما تحلیلگران با اشاره به دستاوردهای مشابه در سال 2015 قبل از تغییر مسیری که توسط یک سری اقدامات اشتباه سیاستی بوهاری آغاز شد، هشدار دادند که هنوز نباید دلیلی برای جشن زودهنگام باشد.

مک ایبونگ گفت: “بازار همیشه سعی خواهد کرد به رئیس جمهور جدید خوش بین باشد، اما اینکه آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر، باید دید.” این بستگی به اصلاحات و سرعت انجام آنها دارد تا بازار سیگنال های لازم را دریافت کند.»

در ایلورین، بادموس نسبت به رشد اقتصادی بدبین است، اما امیدوار است که دوران Tinubu به عنوان فرماندار ایالت لاگوس بتواند به تغییر اوضاع کمک کند.

او در حالی که اتوبوس خود را پارک می کرد و به کار روزانه خود پایان می داد، گفت: «در این مرحله، من به خدا ایمان دارم، نه به سیاستمداران. امیدوارم تینوبو وضعیت کشور را تغییر دهد و مرهمی برای مصائب ما باشد.»