نیجریه گرفتار رکود اقتصادی می شود و علت آن COVID-19 و قیمت نفت است نیجریه


اقتصاد این کشور در میان انقباض بخش نفت ، دو چهارم متوالی در حال کاهش است.

بر اساس آمار رسمی ، نیجریه پس از کاهش تولید ناخالص داخلی برای دومین سه ماهه متوالی در رکود به سر می برد.

بزرگترین اقتصاد آفریقا برای اولین بار از سال 2016 در رکود اقتصادی به سر می برد. رکود اقتصادی چهار سال پیش برای اولین بار در یک نسل بود و سال بعد این کشور از آن خارج شد.

با این وجود ، رشد شکننده است و COVID-19 ، در میان قیمت پایین نفت ، اقتصاد را سخت تحت تأثیر قرار داده است.

بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده روغن قاره به فروش 90 درصد درآمد ارزی به فروش نفت خام اعتماد می کند.

نیجریه به طور معمول دو میلیون بشکه در روز تولید دارد. اما اثرات همه گیری و پایین بودن قیمت نفت تولید را به حدود 1.4 میلیون بشکه کاهش داده است.

یمی کاله ، آماری کل در توئیتر روز شنبه گفت: “تولید ناخالص داخلی واقعی Q3 2020 برای دومین سه ماهه متوالی با 3.62- درصد منقبض شد.”

وی افزود: “تولید ناخالص داخلی تجمعی برای 9 ماهه سال 2020 به 2.48 درصد می رسد.”

بخش نفت ضربه سختی خورده است

طبق داده های ارائه شده توسط Kale ، بخش نفت در سه ماهه سوم 13.89٪ در مقابل رشد 6.49٪ نسبت به مدت مشابه سال قبل منقبض شده است ، در حالی که بخش های غیر نفتی در سه ماهه 2.51٪ منقبض شده اند سپتامبر.

به دنبال اولین مورد تأیید شده COVID-19 در نیجریه در اواخر فوریه ، محاصره ها از اواخر ماه مارس تا اوایل ماه مه در شهرهای اصلی – مرکز اقتصادی لاگوس و پایتخت ابوجا اعمال شد.

در برخی دیگر از کشورها قفل اعمال شده و سفر بین کشورها ممنوع است.

اداره آمار در گزارشی که روز شنبه منتشر شد ، گفت: “نتیجه اقتصاد در سه ماهه سوم سال 2020 تأثیرات باقیمانده محدودیت ها بر حرکت و فعالیت اقتصادی را نشان می دهد که در اوایل Q2 در سراسر کشور در واکنش به بیماری همه گیر COVID-19 اعمال شده است.” .

در این گزارش آمده است: “با برداشته شدن این محدودیت ها ، تجارت دوباره آغاز شد و گردشگری و تجارت بین المللی از سر گرفت ، و برخی فعالیت های اقتصادی به رشد مثبت بازگشت.”

پیش از این ، دولت گفته بود كه انتظار می رود اقتصاد در سال جاری در بدترین حالت بدون مشوق ، 8.9 درصد كاهش یابد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تولید ناخالص داخلی نیجریه در سال جاری 5.4 درصد کاهش داشته باشد.Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>