هشدار رئیس ناتو در مورد هزینه “زیاد” خروج عجولانه افغانستان | آسیا


ینس استولتنبرگ نسبت به عقب نشینی ارتش آمریكا هشدار می دهد و می گوید هزینه “خیلی زود” رفتن می تواند بسیار زیاد باشد.

خروج “عجولانه” نیروهای آمریكا و متفقین از افغانستان می تواند “قیمت بالایی” ایجاد كند ، دبیر كل ناتو ، جنس استولتنبرگ در میان گزارش ها مبنی بر اینكه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا انتظار دارد تعداد قابل توجهی از نیروهای آمریكایی را از این كشور جنگ زده خارج كند ، هشدار داد. در هفته های آینده

“اکنون با تصمیمی دشوار روبرو هستیم. ما تقریباً 20 سال در افغانستان بوده ایم و هیچ متحد ناتو نمی خواهد بیش از زمان لازم بماند. استولتنبرگ روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: “اما در عین حال ، هزینه ترک خیلی زود یا به صورت ناهماهنگ می تواند بسیار زیاد باشد.”

عقب نشینی نیروهای آمریکایی بخشی از توافق نامه ای است که دولت ترامپ در ماه فوریه با طالبان امضا کرد. گروه نظامی افغانستان قول داده است که منافع امنیتی ایالات متحده را تأمین کند.

اما از زمان امضای توافقنامه ، طالبان حملات زیادی را به نیروهای افغان آموزش دیده توسط نیروهای ناتو انجام داده اند.

ناتو کمتر از 12000 سرباز از ده ها کشور در افغانستان برای کمک به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی ملی در اختیار دارد [File: Massoud Hossaini/AP Photo]

طالبان می گویند این معامله در ماه فوریه در دوحه ، پایتخت قطر ، شامل دولت کابل نمی شود. دو کشور از ماه سپتامبر در دوحه برای توافق بر سر توافق صلح پایدار دیدار کرده اند ، اما خشونت خانگی همچنان ادامه دارد و تردیدهایی را درباره آینده این کشور برای صلح ایجاد می کند.

ناتو کمتر از 12000 سرباز از ده ها کشور در افغانستان دارد که به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی ملی کمک می کنند.

نیروهای آمریکایی غالباً نیمی از این تعداد را تشکیل می دهند و اتحاد 30 کشور به شدت به حمل و نقل ، تدارکات و سایر نیروهای پشتیبانی ایالات متحده متکی است.

استولتنبرگ گفت که کشور هنوز “خطر تبدیل شدن به سکویی برای تروریست های بین المللی برای برنامه ریزی و سازماندهی حملات به میهن ما” را تهدید می کند.

“و داعش [ISIL] این می تواند خلافت تروریستی را در افغانستان ، که در سوریه و عراق از دست داد ، بازگرداند. “

هشدار انتقاد بی سابقه استولتنبرگ از تصمیم ترامپ است. دبیرکل ناتو تاکنون مواظب بود که اظهارات مربوط به اتحاد ترامپ را علناً به چالش نکشد.

اما پس از باخت در انتخابات آمریكا در این ماه به جو بایدن ، ترامپ كه تا 20 ژانویه سال آینده در قدرت باقی مانده است ، وزیر دفاع خود را علامت گذاری كرد و مارك اسپر را بركنار كرد و كریستوفر میلر را جایگزین وی كرد ، وی آخر هفته گذشته در مورد درگیری نیروهای آمریكایی در خارج از كشور گفت: “وقت رفتن به خانه است.”

برنامه های پیش بینی شده تعداد نیروهای آمریکایی را تا 15 ژانویه تقریباً به نصف کاهش می دهد و 2500 سرباز را در این کشور آسیای جنوبی باقی می گذارد.

مقامات آمریكایی گفتند كه رهبران ارتش در آخر هفته از خروج برنامه ریزی شده مطلع شده و در مرحله اعدام هستند ، اما هنوز به فرماندهان تحویل داده نشده است.

ناتو مسئولیت تلاش های امنیتی بین المللی در افغانستان را در سال 2003 به عهده گرفت ، دو سال پس از آن كه ائتلاف تحت رهبری آمریكا طالبان را به دلیل پناه دادن به اسامه بن لادن ، رهبر سابق القاعده ، كه گمان می رود عامل اصلی این 11 حمله باشد ، بركنار كرد. سپتامبر 2001. ایالات متحده.

در سال 2014 ، وی آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان را آغاز کرد ، اما به تدریج بر اساس توافق نامه صلح با میانجیگری ایالات متحده ، نیروهای خود را خارج کرد.

استولتنبرگ گفت ناتو به مأموریت خود برای آموزش ، مشاوره و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

ما همچنین متعهد به تأمین اعتبار آنها تا سال 2024 هستیم. “Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>