همتی آماده دیدار با البرهان برای کاهش تنش در سودان است: واسطه ها | اخبار

[ad_1]

میانجی ها می گویند که رئیس RSF به آنها اطمینان داد که پس از تشدید اوضاع بین طرفین، حاضر است با البرهان بنشیند.

بر اساس بیانیه گروهی از میانجی‌ها، رئیس یک گروه شبه‌نظامی قدرتمند سودانی گفت که آماده است با فرمانده ارتش و رهبر شورای حاکم این کشور برای کاهش تنش‌های نظامی که ترس از رویارویی مسلحانه را افزایش داده است، دیدار کند.

روز پنجشنبه، ارتش نسبت به درگیری احتمالی با اعضای نیروی پشتیبانی سریع (RSF)، در آشکارترین نشانه از اختلافات طولانی مدت که تلاش ها برای بازگرداندن حکومت غیرنظامی را با مشکل مواجه کرده است، هشدار داد. RSF در بحبوحه گفتگوهای ماه گذشته برای ادغام آنها در ارتش تحت یک طرح انتقالی که منجر به انتخابات جدید می شود، استقرار مجدد واحدها را در پایتخت خارطوم و جاهای دیگر آغاز کرد.

وضعیت پس از استقرار برخی از پرسنل RSF در نزدیکی یک فرودگاه نظامی بزرگ در شهر مروو در شمال روز چهارشنبه تشدید شد و ارتش را بر آن داشت تا بیانیه ای مبنی بر غیرقانونی بودن این اقدامات صادر کند.

ژنرال محمد حمدان داگالو، رئیس RSF، که در سودان با نام همتی شناخته می شود، معاون رهبر شورای حاکمیتی حاکم به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش است.

پس از آشکار شدن شکاف فزاینده در روز پنج شنبه، چندین بازیگر محلی و بین المللی با پیشنهاد میانجی وارد شدند، از جمله جبرئیل ابراهیم وزیر دارایی، مینی میناوی فرماندار دارفور و مالک آگر عضو شورای حاکمیتی، سه رهبر سابق شورشیان که پس از یک توافق صلح توسط مناصب به دست آمده بودند. 2020

مطالب جدید  دونالد ترامپ وزیر دفاع آمریكا مارك اسپر را اخراج كرد آمریکا و کانادا

“پس از یک گفتگو صادقانه و جدی، [Dagalo] این سه نفر در بیانیه‌ای اعلام کردند که به ما از تعهد کامل خود برای عدم تشدید تنش و تمایل خود برای نشستن با برادرش، رئیس شورای حاکمیتی، و برادرانش در نیروهای مسلح در هر زمان و بدون قید و شرط اطمینان داد.

ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان.
ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کرد. [File: Sarah Meyssonnier/Pool via Reuters]

اختلاف نظرها پابرجاست

هیبا مورگان، خبرنگار الجزیره که از خارطوم گزارش می دهد، گفت که احزاب سیاسی سودانی در تلاش برای میانجیگری بین دو طرف هستند و از آنها می خواهند که “از خرد استفاده کنند و از زور برای حل اختلافات استفاده نکنند”.

مورگان گفت: «مردم سودان نگران هستند که این ممکن است به یک جنگ همه جانبه بین دو کشور تبدیل شود. هر دو مسلح هستند و در سراسر کشور نیرو دارند».

او گفت که علیرغم پیام‌های مثبتی که از اردوگاه‌های متخاصم می‌آید، وضعیت در مروو به همین شکل است.

مورگان افزود: «در واقع، فرمانده نیرو در مرو به الجزیره گفت که نیروهای کمکی بیشتری برای نیروهای پشتیبانی سریع وارد می‌شوند، علی‌رغم اینکه ارتش از نیروهای RSF خواسته است مواضع خود را عقب نشینی کند.»

به نقل از رویترز، منابع نزدیک به البرخان و همتی روز جمعه به نقل از رویترز گفتند که این دو نفر به بحث و جدل ادامه دادند که چه کسی فرمانده کل ارتش در طول یک دوره ادغام چند ساله خواهد بود، که RSF می گوید باید یک رئیس غیرنظامی باشد. وضعیتی که ارتش آن را رد می کند.

منابع ارتش به رویترز گفتند که برای کاهش تنش، RSF باید نیروهای خود را از Merowe خارج کند و تحرکات آنها باید با هماهنگی ارتش و در محدوده قانونی انجام شود.

مطالب جدید  این تصویر دکترا و اوج گرفتن روابط چین و استرالیا

RSF که تحت یک قانون خاص عمل می کند و دارای زنجیره فرماندهی خاص خود است، یک شبه نظامی قدرتمند سابق است که به نقض گسترده حقوق بشر، به ویژه در جریان درگیری در منطقه دارفور سودان متهم شده است. داگالو از نردبان سیاسی سودان با خدمت در زمان رهبر سابق عمر البشیر، که تحت حکومت او این نیرو در سال 2017 به رسمیت شناخته شد، صعود کرد. البشیر پس از یک جنبش اعتراضی گسترده علیه وی در سال 2019 برکنار شد.

سپس ارتش موافقت کرد که قبل از انتخابات قدرت را با غیرنظامیان تقسیم کند، اما این توافق به طور ناگهانی با کودتای ارتش و نیروهای RSF در اکتبر 2021 متوقف شد، که جرقه تجمع‌های گسترده دموکراسی خواهانه در سودان را برانگیخت.

نمایندگان و نمایندگان فرانسه، آلمان، نروژ، بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای مشترک نگرانی عمیق خود را نسبت به تشدید تنش ها ابراز کردند.

«اقدامات فزاینده تهدید می کند که مذاکرات برای ایجاد یک دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان را از مسیر خود خارج کند. ما از رهبران نظامی و غیرنظامی سودان می خواهیم که گام های فعالی برای کاهش تنش بردارند. در این بیانیه آمده است: ما از آنها می‌خواهیم به تعهدات خود احترام بگذارند و برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده اصلاحات در بخش امنیتی برای ایجاد یک ارتش متحد و حرفه‌ای آینده که در برابر یک دولت غیرنظامی پاسخگو باشد، مشارکت سازنده داشته باشند.

[ad_2]