پذیرش زبان اشاره یک پیروزی بزرگ برای ضد سرمایه داری است حقوق بشر

[ad_1]

در 4 مه 2023، پارلمان آفریقای جنوبی به اصلاح قانون اساسی برای افزودن زبان اشاره به عنوان زبان رسمی رأی داد. این یک لحظه تاریخی بود، سه دهه مبارزه در راه بود.

این مبارزه علیه رویکرد سرمایه داری به جامعه بود که سه دهه پس از پایان آپارتاید بر آفریقای جنوبی تسلط داشت.

از زمانی که کشور دموکراسی را پذیرفت، جنبش‌ها و فعالان اجتماعی متعددی به طرد سیستماتیک افراد کم‌شنوا از جامعه اعتراض کردند و برای ایجاد تغییر لابی کردند، دعوا کردند و آگاهی را افزایش دادند.

این کمپین پس از آن تقویت شد که یک دانش آموز دبیرستانی در سال 2009 دولت را به دادگاه کشاند و خواستار به رسمیت شناخته شدن زبان اشاره و ارائه دروسی شد که او برای دوره تحصیلی خود می خواند. دادگاه به نفع دانشجو رای داد و به فعالیت‌ها برای تبدیل زبان اشاره به زبان رسمی قانون اساسی شتاب داد.

البته، قانون مدارس آفریقای جنوبی زبان اشاره را از سال 1996 به رسمیت می شناسد. اما فقدان یک الزام قانون اساسی به مقامات آموزش و پرورش گزینه هایی را داده است که بسته به بودجه و اولویت های خود، این خدمات را ارائه کنند یا آن را نادیده بگیرند. هیچ الزام قانونی مطلقی برای ارائه دسترسی به خدمات زبان اشاره وجود نداشت.

در نتیجه، دولت آفریقای جنوبی همچنان زبان اشاره را به عنوان یک موضوع ثانویه که در برنامه‌های اجتماعی آن قرار می‌گرفت، تلقی می‌کرد – که به نوبه خود با کاهش‌های مکرر به نفع ابتکارات بازار محورتر مواجه شد.

خدمات اجتماعی مانند مزایای بازنشستگی برای کهنه سربازان، تسهیلات توسعه دوران کودکی، توسعه زیرساخت های سازگار با معلولیت و خدمات بهداشت روانی برای بیماران روانی در سال های اخیر از بودجه محروم شده است. برای مثال، در سال 2016، استان گواتنگ، مراقبت های بهداشتی عمومی برای بیماران روانپزشکی را به سازمان های غیردولتی خصوصی که توانایی مراقبت از بیماران را نداشتند، واگذار کرد. فاجعه Life Esidimeni، همانطور که در سطح گسترده شناخته شده است، منجر به مرگ 144 بیمار روانی شد.

مطالب جدید  کشاورزان هندی متعهد می شوند که پس از شکست مجدد گفتگوها ، اعتراضات خود را افزایش دهند هند

بی علاقگی نسبت به کم شنوایان نیز ملت را در مقابل جهانیان شرمنده کرده است. در مراسم یادبود نلسون ماندلا در ژوهانسبورگ در 10 دسامبر 2013، باراک اوباما، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، از مدیبا ادای احترام کرد. در کنار او یک مترجم جعلی زبان اشاره ایستاده بود – نمونه ای وحشیانه و ترسناک از عدم علاقه دولت آفریقای جنوبی به سرمایه گذاری در زبان اشاره به عنوان یک حقوق بشر.

با این حال، نه مرگ شهروندان بی گناه و نه شرم جهانی دولت را وادار به اقدام فوری در مورد زبان اشاره نکرده است. علت اصلی: روابط اجتماعی سرمایه داری که در جامعه آفریقای جنوبی تعبیه شده است. سرمایه داری افراد را تنها زمانی به عنوان انسان می شناسد که بتوانند به تولید سود کمک کنند – از طریق کار مولد و از طریق مصرف کالا.

به همین دلیل است که افراد فقیر، بیکار، سالمندان، کودکان، معلولان و بیماران روانی با الگوی اقتصادی که آفریقای جنوبی – مانند بسیاری از کشورهای جهان – از آن پیروی می کند، از انسانیت خارج می شوند.

این منطق سرمایه‌داری ریشه در سیاست‌های دولت دارد و پشت بی‌هزینه تمام خدمات اجتماعی مربوط به گروه‌های آسیب‌پذیر است. دقیقاً به همین دلیل است که بسیاری از محققین دولت آفریقای جنوبی را یک نهاد نئولیبرال می نامند.

دولت تصمیم گرفت که زبان اشاره را به عنوان زبان ملی تنها تحت فشار مداوم عمومی بپذیرد.

این یک پیروزی ضد سرمایه داری است. چنین پیروزی هایی افرادی را که توسط سرمایه داری نادیده گرفته شده اند شناسایی و اولویت بندی می کنند. آنها به حقوق بشر، دگرگونی و دموکراسی واقعی احترام می گذارند. عدالت اجتماعی را جشن می گیرند.

مطالب جدید  پس از سال ها بحران، آیا چین می تواند اهداف بلند فوتبال خود را احیا کند؟ | اخبار فوتبال

این برای آفریقای جنوبی صادق است. همین امر برای هر ملت دیگری در جهان صدق می کند. کمپین های خستگی ناپذیر جامعه ناشنوایان و دیگر گروه های مترقی در سرتاسر جهان بالاخره نتیجه می دهند. در دسامبر 2017، پس از تصویب قطعنامه ای با حمایت 97 کشور عضو آنتیگوا و باربودا، سازمان ملل 23 سپتامبر را به عنوان روز جهانی زبان اشاره اعلام کرد.

این قطعنامه سازمان ملل در بحبوحه فشارهای فزاینده بر سیاستگذاران فدراسیون جهانی ناشنوایان، که متشکل از 135 انجمن ملی ناشنوایان است که 70 میلیون نفر در سراسر جهان را نمایندگی می کنند، صادر شد.

روح جهانی ضد سرمایه داری و حقوق بشر بالاخره در حال تحقق است.

تصمیم اخیر پارلمان آفریقای جنوبی باید مورد استقبال جنبش مترقی چپ قرار گیرد. اما این لحظه نیز شایسته توجه است.

دولت‌های بازارگرا تمایل دارند برای افزایش سوابق حقوق بشری خود اعلامیه‌های نمادین ارائه کنند، اما بعداً به کاهش بودجه و کاهش خدمات مورد نیاز برای تحقق این حقوق در زندگی روزمره باز می‌گردند.

فعالان زبان اشاره باید در این زمان بیش از هر زمان دیگری درگیر باشند و هوشیار باشند تا اطمینان حاصل کنند که دولت زیرساخت ها، بودجه و خدمات مورد نیاز برای حمایت از اصلاحات قانونی را فراهم می کند.

این با این تقاضا شروع می شود که زبان بلافاصله در برنامه درسی مدرسه ادغام شود. کارکنان بخش دولتی و متخصصانی که با افرادی که از زبان اشاره استفاده می کنند – روانشناسان، پرستاران، معلمان، پزشکان، مدیران، سیاستمداران، مهمان نوازان و کارآفرینان در میان دیگران – در ارتباط هستند، باید در اولویت آموزش ببینند.

مطالب جدید  رأی دهنده آمریکایی: یوسف عثمان آمریکا و کانادا

آفریقای جنوبی نزدیک به سه دهه طول کشیده تا به این نقطه برسد. اکنون باید انتظار به پایان برسد.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.

[ad_2]