پرکاربردترین ابزاری که مدیون پرواز فضایی هستیم آخرین خبرها

پرکاربردترین ابزاری که مدیون پرواز فضایی هستیم  آخرین خبرها


در ادامه با اختراعات فضایی که در زمین استفاده می کنیم آشنا می شویم.

1- کفش ورزشی

اگر فناوری ساخت لباس های فضایی نبود ، کفش های راحتی راحتی که اکنون آنها را می شناسیم نخواهیم داشت. متوسط ​​ضربه گیر کفش های کتانی با همان فناوری ساخته شده در ساخت لباس فضانوردان ساخته می شود که لباس ها در عین حال هم کمک فنر و هم قوی بودند.

2- لامپ های LED

لامپ های LED نسبت به لامپ های معمولی ایمن تر و مقاوم تر در برابر شکستگی هستند و مصرف برق کمتری دارند. به همین دلیل ، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند. در ابتدا از فناوری نور LED (قرمز) برای رشد گیاهان در فضا استفاده می شد.

3- لنزها در برابر خراش

در دهه 1980 ، شرکت دیدنی و جذاب Foster Grant ، در همکاری با ناسا ، مجوز پوشش ضد خراش – همان فناوری ساخته شده برای ساخت کلاه ایمنی فضانورد – را صادر کرد. نتیجه این همکاری تولید عینک های ساخته شده از پلاستیک نشکن بود که هیچ خراش و خراشی روی آنها نبود.

4- هدفون بی سیم

احتمالاً می توانید تصور کنید که احساس بی وزنی در فضا ، با وجود سیم های بزرگ ، اصلاً خوشایند نیست. برای اینکه فضانوردان بتوانند به راحتی کار خود را در فضا انجام دهند و درگیر سیم ها نشوند ، فناوری ارتباطات پیشرفته ای ایجاد شد که دیگر نیازی به برقراری ارتباط سیم ها و کابل ها نبود. ما اکنون بسیار از این اختراع قدردانی می کنیم زیرا سیم ها نیز در زمین مشکل ساز می شوند.

5- جاروبرقی های بی سیم

ناسا برای ساخت و بهینه سازی موتور مته با استفاده از آن برای انتخاب لایه های عمیق ماه ، با بلک اند دکر همکاری کرده است. این همان فناوری است که امروزه در ساخت جاروبرقی های کوچک و پرکاربرد ، یعنی جاروبرقی های بی سیم استفاده می شود.

6- تلفن های دارای دوربین

اگر بخواهیم چیزی را روی دستگاه نصب کنیم و آن را به فضا بفرستیم ، از نظر اندازه و وزن با محدودیت های زیادی روبرو هستیم. به همین دلیل در دهه 1990 گروه شروع به ساخت دوربین های بسیار سبک و سبک کردند. وقتی اریک فاسم یک فناوری بسیار ویژه برای این کار ساخت ، همکاران او را احمق خواندند. علی رغم همه تردیدهای همکاران نسبت به ایده خود ، فاسم اختراع خود را ثبت کرد ، که بعدا ثابت شد راه حل مناسبی است ، زیرا اکنون بیشتر تلفن های همراه از همین فناوری استفاده می کنند.

7- عایق بندی ساختمان

هر وقت در خانه خود گرم و راحت بودید ، از صنعت فضایی سپاسگزار باشید ، زیرا اختراع عایق برای محافظت فضانوردان از دمای بالا ایجاد شد. سپس بخش خصوصی از همین فناوری در تکنیک های صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه های مدرن استفاده کرد.

8- موش

اولین شخصی که موش را اختراع کرد ، یک محقق ناسا بود. البته ، او این اختراع را به نام “نشانگر مکان صفحه xy” ثبت اختراع کرد. هدف این دستگاه تسهیل تعامل بین رایانه ها و فضاپیماها بود. این محقق اندک می دانست که با گذشت سالها اختراع وی هنگام فروش اولین رایانه های دارای موش ، زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

9- پتوهای فیلم

ورقهای فلزی یا پتوهای اضطراری به عنوان عایقی در زمین شناخته می شوند که می توانند در شرایط نامساعد جوی مورد استفاده قرار گیرند و این پتوها مخصوصاً برای کسانی مفید است که نمی توانند خیلی سریع دمای بدن خود را کاهش دهند. این مقره های سبک وزن در ابتدا برای محافظت از فضاپیماها و فضانوردان در فضا طراحی شده بودند.

10- سیستم های تصفیه هوا

فضانوردان برای زنده ماندن در سفرهای طولانی فضایی به یک منبع قدرت قابل اعتماد نیاز دارند. ایجاد همان سیستم گردش هوا در زمین برای پرورش مواد غذایی یک چالش بزرگ برای مهندسان فضایی بوده است. اما آنها راه حلی برای این مشکل پیدا کردند ، فناوری که امروزه به فناوری تصفیه کننده هوا می شناسیم. اکنون این دستگاه ها در بیمارستان ها ، خانه ها و فروشگاه های مواد غذایی استفاده می شود که به دنبال تازه نگه داشتن محصولات خود هستند.

11- کف مناسب

تشک هایی که صندلی های سفینه فضایی از آنها ساخته شده باید به گونه ای باشد که در صورت فرود اضطراری از فضانوردان محافظت بیشتری کند. به همین دلیل ، یک کف هوشمند ساخته شد که اکنون بسیار محبوب شده و به ویژه در تولید تشک خواب و بالش مورد استفاده قرار می گیرد.

12- لباس آتش نشان

فضانوردان هنگام ورود به جو زمین با درجه حرارت شدید مواجه می شوند. به همین دلیل ، فضانوردان و فضاپیماها باید به درستی محافظت شوند ، که منجر به تولید پارچه های نسوز می شود. در دهه 1970 ، خط تولید لباس های آتش نشانی با استفاده از همان پارچه ها برای محافظت از آنها در برابر گرمای لازم برای تحمل در محل کار ، راه اندازی شد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>