پس از غرق شدن قایق ها در سواحل لیبی، ده ها جسد به ساحل کشیده شد اخبار پناهندگان

[ad_1]

یک افسر گارد ساحلی لیبی گفت که برخی از پناهجویان از پاکستان، سوریه، تونس و مصر هستند.

یک افسر گارد ساحلی و یک امدادگر گفت که پس از غرق شدن دو قایق در دریای مدیترانه در نزدیکی شهرهای مختلف در غرب لیبی، حداقل 57 جسد به ساحل ریخته شده است.

یکی از نجات‌یافته‌ها گفت که حدود 80 مسافر در یکی از قایق‌هایی که حوالی ساعت 2 بامداد روز سه‌شنبه به وقت محلی (ساعت به وقت گرینویچ) عازم اروپا شدند، بودند.

فتحی الزیانی افسر گارد ساحلی گفت که یازده جسد، از جمله جسد یک کودک، در نزدیکی کرابلی در شرق طرابلس پیدا شد. او گفت که پناهجویان از پاکستان، سوریه، تونس و مصر هستند.

امدادگران هلال احمر در شهر ساحلی سابراتا در غرب طرابلس گفتند که مقامات 46 جسد را پس از غرق شدن یک قایق در سواحل لیبی در پنج روز پیش پیدا کردند.

هلال احمر در فیس بوک تایید کرد که آخرین آمار پس از بازیابی 11 جسد در روز دوشنبه است که “تحویل مقامات” در سابراتا شدند.

عکس‌هایی توسط آژانس هلال احمر سابراتا به صورت آنلاین منتشر شد که نشان می‌دهد اجساد در کیسه‌های مشکی که توسط امدادگران با ماسک و دستکش در پشت کامیون‌های وانت گذاشته شده است.

این امدادگر گفت که انتظار می رود اجساد بیشتری در روزهای آینده تخلیه شوند.

سازمان بین المللی مهاجرت در این ماه اعلام کرد که در اوایل سال 2023، 441 نفر هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه از شمال آفریقا به اروپا غرق شدند که بیشترین مرگ و میر در یک دوره سه ماهه در شش سال گذشته ثبت شده است.

مطالب جدید  ما نمی دانیم: ایالات متحده می گوید هنوز در حال بررسی اسناد اطلاعاتی فاش شده است | اخبار جنگ روسیه و اوکراین

مسیر مدیترانه مرکزی همچنان مرگبارترین گذرگاه دریایی مهاجر در جهان است.

بیش از یک دهه خشونت در لیبی، از زمان سقوط و ترور دیکتاتور معمر قذافی در سال 2011، کمک کرده است تا این کشور شمال آفریقا به بستری برای باندهای قاچاق انسان تبدیل شود که متهم به سوء استفاده از اخاذی تا برده داری هستند.

گروه های حقوق بشر مکررا مقامات و گروه های مسلح دولت را به شکنجه و سایر سوء استفاده ها متهم کرده اند.

تونس همسایه نیز شاهد افزایش شدید تلاش‌ها برای عبور و مرور بوده است.

ایتالیا طی دو روز گذشته 47 قایق حامل حدود 1600 مهاجر را در مرکز دریای مدیترانه نجات داده و آنها را به ساحل جزیره لامپدوزا آورده است.

روز دوشنبه، در حالی که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در مورد چگونگی واکنش به بی ثباتی فزاینده در این کشور آفریقایی بحث می کردند، ایتالیا در ازای اصلاحات اقتصادی و سیاسی، چشم انداز پول نقد را به تونس پیشنهاد داد.

با افزایش تعداد گذرگاه‌ها در مدیترانه مرکزی، دولت راست‌گرای ایتالیا اقدامات جدیدی را برای جریمه موسسات خیریه که پناهجویان را در دریا نجات می‌دهند و کشتی‌هایشان را در صورت زیر پا گذاشتن قوانین جدید مصادره می‌کنند که احتمالاً جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازد.

از زمان روی کار آمدن نخست‌وزیر جورجیا ملونی در اکتبر، دولت ایتالیا به فعالیت‌های خیریه نجات دریایی حمله کرده و آنها را به تسهیل کار قاچاقچیان انسان متهم کرده است. خیریه ها این اتهامات را رد می کنند.

[ad_2]